Fethiye Belediyesi'nden Kürtçe-Türkçe, tek dil mesajı!

Fethiye Belediyesi'nden Kürtçe-Türkçe, tek dil mesajı!
Fethiye Belediyesi'nden Kürtçe-Türkçe, tek dil mesajı!
Muğla'nın Fethiye İlçesi'nin Belediye Başkanı MHP'li Behçet Saatcı, Türkçe ve Kürtçe kelimelerin karışık yer aldığı Kurban Bayramı mesajını ilçenin farklı noktalarındaki billboardlara astırdı, 'tek millet, tek dil' göndermesinde bulundu.

FETHİYE - Fethiye Belediyesi tarafından geçen Ramazan Bayramı'nda cadde ve sokaklardaki billboardlara asılan 'Ülke bütünlüğümüzün bozulmaması ve içimizdeki insan sevgisinin kuvvetlenmesi dileklerimizle, iyi bayramlar' ifadelerinin yer aldığı bayram mesajı, Kurban Bayramı için de asıldı. Ancak mesajdaki kelimeler bu kez, 'Türkçe' ve 'Kürtçe' karışık yazıldı. İlanda şu ifadeler yer aldı: "Ülke bitûnîyme bozulmaması ve hezkırına insana dı hûndure me kuvvetlenmesi dılxaziya meye. Qurban Bayramımız piroz be."

Kürtçe-Türkçe 'tek dil' pankartına MHP'den ihraç istemi!

'ANLADINIZ DEĞİL Mİ?'

Türkçe ve Kürtçe yazılan bayram mesajının hemen alt kısmına ise, "Anladınız değil mi? Bu yüzden, Tek Millet, Tek Vatan, Tek Dil, Tek Bayrak, Tek Devlet!" ifadesine yer verildi. İlanda Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı'nın imzasının yanı sıra, Fethiye Belediyesi'nin MHP, AKP ve bağımsız meclis üyelerinin imzaları da yer aldı.

'ARİ BİR KÜRTÇEDEN BAHSETMEK MÜMKÜN DEĞİL'

Bayram tebrik ilanıyla insanları biraz düşündürmek istediklerini kaydeden Başkan Saatcı, bu şekilde yeni demokrasi paketine bir atıfta bulunduklarını söyledi. Türkiye 'de yaşayan herkesin ortak değerleri olduğunu anlatan Başkan Saatcı, şöyle konuştu:
“Anadolu coğrafyasında bizi bir arada tutan en önemli faktörlerden biri de duru Türkçemizdir. Anamızın ak sütü gibi olan dilimiz. Bu anlamda dilimizin önemini vurgulamak için bunu yaptık. Şunu da itiraf edeyim, Türkçe mesajımızın Kürtçe anlamını birçok Kürt kardeşimize sorduk. Malatya'daki ayrı, Ağrı'daki ayrı, Diyarbakır'daki ayrı ifadeler gönderdi. Ari bir Kürtçeden bahsetmek mümkün değil. Lehçe ve kelime anlamlarında fark var. Türkçe Anadolu coğrafyasının ortak dilidir. Biz de bu bayram tebriğinde, tamamen ülke bütünlüğümüzün en önemli köşe taşlarından birinin dilimiz olduğunu vurgulamak için bunu yaptık. Birbirimizi anlayamayacak noktaya geleceğiz." (Ergün TOS/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1154996115499671

  YORUMLAR
  (71 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  enor'a - dayyildiz

  Avustralya'da da 19 resmi dil var. Bir televizyon var her dilden yayin yapan. Fakat tek egitim dili var o da Ingilizce...Bolunme endisesi insanlara gerekli onlemleri aldirir ki bolunerek bu hale gelen bir ulkeyiz. 100 sene oncesini hatirlatirim. Ozerklik istekleri, asli astari olmayan haritalar havada ucusuyor. Hatta bazi arkadaslar Ingiltere'de bu haritalarin onunde konusup sonra meclisimizde koltuk isgal ediyorlar...Biz de bolunmeden bahsetmeyecegiz! Ayrica bundan bahsederken korkumuzdan bahsetmiyoruz. Bosuna bu sacmaliklarla ulkede gundem olusturup asil dertleri unutturmayin diye soyluyoruz. Fakirlik, pahali petrol, erozyon, yok olan tarim ve hayvancilik, gdo'lu yiyecekler, zayif sanayi, yabancilara satilan topraklar, kamu kuruluslarindaki denetimsizlik, bozuk egitim sistemi ve egitimsizlik, sallanan saglik sistemi, din istismarciligi, adam kayirma ve daha bircok sorun...Halbuki bilseler bu ozerklik isteyen meshur siyasi parti, bahsedilen sorunlarin hepsine cozum uretmis, ulke kalkinsin diye ugrasmis. Yoksa sayin öcalan ve acilim sadece medyanin yanlislikla gundem yapmak istedigi seyler...

  dayyıldıza - enor

  ispanyada 5 resmi dil,isveçte 4 resmi dil,belçikada 3 resmi,hindistanda yanılmıyorsam 40 kusur civarında resmi dil var diye bu ülkeler bölünmüyor....şu bölünme paranoyasını üstümüzden atmadığımız müddetçe barışçıl,özgürlükçü,katılımcı bir demokrasiye ve huzura muhtaç yaşamaya devam edeceğiz gibi...

  Behçet Başkanın ırkçı-şövenist ironisi - enor

  Kürtçeyi itibarsızlaştırma çabasındaki bu Belediye Başkanı,MHP çizgisinin dışına çıkmadığı halde(tek dil vurgusu ve kürtçenin ari bir dil olmadığı vurgusuna dikkat)parti içi çekişmelere kürtçe gerekçe gösterilerek başarılı belediyeciliğine rağmen harcanmaya çalışılmaktadır...Ancak sayın başkana ve MHP merkezine Türkçülüğün esaslarını yazan Ziya Gökalp'ın Kürt dili ile ilgili şu tesbiti"Kürtçe,tüm Ortadoğu coğrafyasının içinde Arapçada olmak şartıyla en zengin dilidir"verilecek en kibar cevaptır...Ayrıca çevrenizdeki asimile Kürtleri gerekçe göstereceğinize,Azericeyi ve hatta Muğla merkezinde bahçelerde sohbet eden teyzelerin,ninelerin konuştuğu türkçeyi irdelerseniz kürtlere bir özür borçlu olduğunuzu vijdanınız söyleyecektir size..Keşke birileri Behçet Başkana kurban sözcüğünün arapça,bayram sözcüğünün ise kökü Sami dillerinde ortak olmakla birlikte"tanrıya sunulan adak"anlamıyla İbranice ve Aramiceye mahsus olduğunu bilipte söyleseydi.

  Anlamamazlik - ozgurlukbirgunyenidendogacak

  Bazi kisiler hala Amerikadaki meksikalilarin yada ispanyollarin vs. halklarin milyonlarca oldugunu ama anadilde ogretim gormediklerini anlatmaya calisiyor. Sanki kurdlerde baska ulkeden gelip burda multeci. Sunu iyi bilmeniz gerekiyorki burasi bizim toragimiz biz burda multeci degiliz. Anadilimizi ogrenmek icin sizdende izin alacak degiliz. Anadil hakkimiz er yada gec calinmis hakkimizi geri alicagiz.

  Doğru dürüst Kürtçe yazsan Her Kürt anlar. - FıratDicle

  Kürtçe konuşan, yazan hiç bir Kürt o şekilde Kürtçe yazmaz. Çünkü bir iki yarım yamalak Kürtçe kelimeyi Türkçe ve Arapça kelimeler ile cümle kurarsan onu ne Kürt, ne Türk ne de Arap anlar. Diyarbakır Sur Belediyesi çok dilli yazılar yazmış ve panolara asmıştır. Gidin orada yazılan Kürtçeyi bir Ağrılıya, Malatyalıya, Diyarbakırlıya,Kuzey Irak ve Suriye de yaşayan Kürtlere, hatta İstanbul, İzmir ve yurt dışında yaşayan Kürtlere sorun. Kürtçe bilen, Kürtçe okuyup yazan her Kürt onun anlamını bilir. Ama sen uyduruk Arapça, Kürtçe, Türkçe karışımı kelimelerden eksik cümle kurarsan kimse anlamaz.

  şaşırmıyoruz şaşırtmıyorlar - ronahihezar

  bunlar kendi gibi konuşmayan her topluma ancak kendi ırkçı dilleriyle saldırırlar. o reklamda yerle bir ettikleri sadece kürtçe değil türkçedir de.hala bunları tartısıyor olmak demokrasimizdendir!!! MHP çılgına dönmüş Kürtlere nereden saldıracağını bilmiyor. yazık hiç bir dil bu küfrü hak etmiyor!

  Kökene İneyim Deme - ibretnüma

  Etimoloji (Latin kökenli dilimize geldiği lisan Fransevi) uzmanı arkadaşlar mesajı halı altına süpürmüşler. Denmek istenen anadilde eğitimle gelecek nesillerin birbirini asla anlayamayacak olması.