Fethiye'de 'evsiz kalmayalım' eylemi

Fethiye'de 'evsiz kalmayalım' eylemi
Fethiye'de 'evsiz kalmayalım' eylemi
Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde 1998- 2005 yılları arasında ev yapıp yerleştikleri hazine arazilerini satın almak için başvuran 15 aile, metrekaresi 500 liradan satışa çıkarılan arazileri alamayacaklarını ve evsiz kalacaklarını öne sürerek eylem yaptı.

RADİKAL - Fethiye'nin Patlangıç Mahallesi Hıdırlık Mevkii'ndeki 12 dönüm hazine arazisine 1998- 2005 yılları arasında ev yaparak yerleşen 15 aile , ecrimisil (işgaliye) bedeli ödemeye başladı. Evlerine su ve elektrik aboneliği alarak 500 ile 600 metrekare arasında değişen arazilerde oturmaya devam eden aileler, 2010 yılında Fethiye Milli Emlak Müdürlüğü'ne dilekçe vererek yerleri satın almak istedi.

Tapularını alma umuduyla bekleyen ailelere, 7 Ağustos'ta arazilerinin açık artırma usulü satılacağına ilişkin tebligat geldi. Sevinçle tebligatları alan vatandaşlar ihaleye girmek için gereken teminat rakamını görünce şoke oldu. 21 Ağustos'a kadar ihaleye girebilmeleri için 60 bin ile 90 bin lira arasında değişen teminatları ödemesi gereken vatandaşlar, yerlerinin metrekaresinin yaklaşık 500 liradan satışa sunulmasına tepki gösterdi. Asgari ücretle çalıştıklarını, ihaleye girecek teminatı bile yatıracak paraları olmadığını belirten vatandaşlar, ihaleye çıkılan metrekare fiyatının düşürülmesini istedi.
Fethiye Belediyesi'nin arazilerinin metrekaresine biçtiği rayiç bedelin 123 lira olduğunu anlatan vatandaşlar, 600 metrekare yer için istenen yaklaşık 300 bin lirayı ödemeyeceklerini kaydetti.

'BİZİ EVSİZ BIRAKMASINLAR'

Evlerinin önünde toplanarak yetkililerden yardım isteyen mahalle sakinlerinden Şehri Büyükkınıklı, 15 yıl önce evlenerek eşiyle birlikte Hıdırlık Mevkii'ndeki evlerine yerleştiklerini söyledi. Hazine arazi üzerindeki yerlerini alabilmek için geçmiş yıllarda birçok kez dilekçe verdiklerini kaydeden Büyükkınıklı, "Sağ olsun yerlerimize ancak fiyat biçebildiler. Yerin tapusunu alabilmemiz için 387 bin lira isteniyor. Asgari ücretle çalışıyoruz ve geçimimizi dahi zor sağlıyoruz. 90 bin lira teminatı 15 gün içerisinde nasıl öderiz? Bu insanlar fakir, bu parayı veremez. Sanırım araziler zenginlere peşkeş çekiliyor. Hepimizin çocukları var. 15 hane mağduruz. Kimimiz otelde, kimimiz halde çalışıyor. Büyüklerimizden yardım istiyoruz. Bizi evsiz bırakmasınlar. En azından evimizin yerini bize versinler" dedi.

'MAHALLELİ TOPLANSA, ANCAK BİR ARAZİNİN TEMNATINI YATIRIR'

Mahalle sakinlerinden Celal Sülük de tek katlı müstakil evinin içinde bulunduğu 614 metrekare arazi için 320 bin lira ödemesi gerektiğini aktardı. Normal şartlarda bu arazilerin bu kadar değerli olmadığını vurgulayan Sülük, bölgede tapulu ve imarlı 600 metrekarelik bir arazinin 160 bin liradan satıldığını öne sürdü. Bölgedeki herkesin asgari ücretli olduğunu ve bu rakamları ödeme gücü olmadığını vurgulayan Sülük, bütün mahalleli toplansa sadece bir arazinin teminatını yatırabilecek güçleri olduğunu kaydetti.
Yıllarca ecrimisil ödedikleri arazilere biçilen rakamları duyunca büyük üzüntü yaşadıklarını aktaran Zühre Keskin, "Bir barakanın içinde yaşıyorum. Eşim asgari ücretli. Bu rakamları duyunca psikolojimiz bozuldu. Evlerimizin bulunduğu arazileri almaya gücümüz yok. Yetkililerden ricamız bu paralar düşürülsün. Yoksa evsiz kalırız" diye konuştu.

'SIKINTIMIZ BÜYÜK'

Patlangıç Mahalle Muhtarı Sait Cunda ise bölgedeki sıkıntının büyük olduğunu anlattı. Bölgedeki arazi fiyatlarının önceki yıllarda düşük olduğunu, ancak apartmanlar yapılmaya başladıktan sonra fiyatların arttığını vurgulayan Cunda, şöyle dedi:
"Bu vatandaşlarımız devletimizin bir parçası. Yıllardır bu ev sahiplerini tanırım. Buradaki hanelerin hepsinden para toplasak belki 50 bin lira ancak çıkar. Yetkililerimiz daha uygun bir fiyat belirlemeli. Yerlerini alamayan vatandaşlarımız sokakta kalır. Hanelerde çocuklar var. Hiç olmazsa belediye tarafından belirlenen rayiç bedel üzerinden satış yapılabilir. Ancak 4 katı fazla olan rakamları vatandaşlarımız ödeyemez."
Bölge sakinleri eylemin ardından evlerine dağıldı.
DHA-Ergün TOS


  ETİKETLER:

  Cunda

  ,

  Belediye

  ,

  Fethiye

  ,

  Aile

  ,

  Emlak

  ,

  Para

  ,

  elektrik

  ,

  ağustos

  ,

  lira

  ,

  bedel