Fethiyeli Almanlar şikayetçi: Bize Nazi selamı vermeyin!

Fethiyeli Almanlar şikayetçi: Bize Nazi selamı vermeyin!
Fethiyeli Almanlar şikayetçi: Bize Nazi selamı vermeyin!
Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde yerleşik Almanlar, bazı Türklerin kendilerini Nazi selamı yaparak şakalaşmasından rahatsız. Fethiye'de yaşayan Alman psikoloji eğitmeni 50 yaşındaki Tina Kosuch, "Düşmanca duygularla dışlandığımızı düşünüyoruz" dedi.

RADİKAL - Fethiye Pasaport Büro Amirliği verilerine göre, ilçede yerleşik 303 Alman vatandaşı yaşıyor. Yaz aylarında Almanya'dan tatile gelenlerle birlikte bu sayı katlanarak artıyor. Almanlar genellikle gün batımı manzarasıyla ünlü Çalış Plajı'nın bulunduğu Çalış Bölgesi'ne yerleşiyor, ya da tatillerini burada geçiriyor. Fethiye'deki Alman nüfusu Çalış'la birlikte Üzümlü, Göcek ve Ovacık mahallelerine yayılıyor. Türklerle uyum içinde yaşayan Almanlar, katıldıkları etkinlikler ve yardım kampanyalarıyla ilçede sosyal hayatın bir parçası haline gelmiş durumda. Bir araya gelerek Türkçe öğrenmeye çalışan Almanlar, son aylarda sıkça karşılaştıkları selamlama şeklinden rahatsızlık duyuyor.

ALMANLAR HİTLER SELAMIYLA KARŞILANIYOR!

İddiaya göre bazı Türkler, Almanları 'Çok yaşa Hitler', 'Selam Hitler' ya da 'Hitler'e selam' anlamlarına gelen ve Almancası 'Heil Hitler' olan Nazi selamıyla karşılıyor. 2'nci Dünya Savaşı boyunca Almanya'yı yöneten Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi lideri Adolf Hitler'e itaati gösteren ve "Alman ulusunun savaş gayretine şükretmeyi" ifade eden selamlama şekli, Fethiye'de yaşayan Almanları hem rahatsız ediyor hem de üzüyor. Almanya başta olmak üzere Avrupa 'nın birçok ülkesinde, suç kabul edilen selamı verenler, 3 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabiliyor.

'DÜŞMANCA DUYGULARLA DIŞLANDIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ'

13 yıldır Üzümlü Mahallesi'nde yerleşik yaşayan psikoloji eğitmeni Tina Kosuch, Türkiye 'de Hitler şakası yapmanın normal karşılandığını söyledi. Bu selamlama şeklinin şaka bile olsa kendilerini son derece üzdüğünü anlatan Kosuch, Almanya ve Avrupa'da Hitlerli sözler ve şakaların hakaret ve suç kabul edildiğini belirtti. Nazi selamının Avrupa'da yabancı düşmanı radikal gruplar tarafından kullanılan düşmanca bir selamlama biçimi olduğunu vurgulayan Kosuch, "Biz de bu selamlayla karşılaştığımızda aynı düşmanca duygularla dışlandığımızı düşünüyoruz ve çok kötü hissediyoruz. Bizler dünyaya gelmeden önce olup biten acı olaylar yüzünden sorumlu gösteriliyor gibi hissetmek istemiyoruz. Almanlar olarak bu konuda çok hassasız. Hep söylüyoruz, 2'nci Dünya Savaşı'nda bizim suçumuz var. Dünyada ise bu tarz suçları kabul eden çok az ülke var" dedi.

'TÜRK İNSANININ BU DUYGUYU ANLAMASINI BEKLİYORUZ'

Fethiye'de yaşayan Almanlar olarak Türk kültürünü anlamaya çalıştıklarını, Türk geleneklerine saygı duyduklarını hatırlatan Kosuch, "Ramazan boyunca dışarda yemek yememeye dikkat ediyoruz. Her Ramazan'ın ilk günü saygı için oruç tutarım. Yakın zamanda Fransızca karikatürler yüzünden toplum incindi. Burada da benzer bir hassasiyet var. Türk insanının bu duyguyu anlamasını istiyoruz. Türkiye'ye sevgi, barış ve huzur içinde yaşamak için taşındık" diye konuştu.

Fethiye'de yaşadığını ve Nazi selamıyla birçok kez karşılaştığını anlatan Alman Christa Köhn de, "Bu selam beni üzüyor ve kızdırıyor. Şaka bile olsa yapılmaması gerek" dedi. (Ergün TOS/FETHİYE/DHA)