Fethiye'yi gördüler, dünya turundan vazgeçtiler

Fethiye'yi gördüler, dünya turundan vazgeçtiler
Fethiye'yi gördüler, dünya turundan vazgeçtiler
Fethiye'nin yeşil ormanlarına, mavi denizine, sıcak insanlarına âşık olan Hollandalı çift, 21 yıl önce tekneleri ile çıktıkları dünya turundan vazgeçip Türkiye'de yaşamaya karar verdiSEZER ŞAHİNDAŞ


MUĞLA - 21 yıl önce tekneleri ile dünya turu yapmak için yola çıkan Hollandalı Karin- Ruud Maas çifti, geldikleri Fethiye'ye hayran kalarak burada yaşamaya karar verdi. 18 yıldan bu yan Türkiye’nin çeşitli koylarında tekneleriyle konaklayan Hollandalı çift, 4 yıldan bu yana yaşadıkları Fethiye’ye aşık olduklarını bu nedenle dünya turundan vazgeçtiklerini anlattı.


Fethiye İlçesi'ndeki Ece Marina'da ‘Makke Beer' isimli teknelerinde 4 yıldır yaşayan Hollandalı 68 yaşındaki Karin Maas ve 67 yaşındaki Ruud Maas, Türkiye’ye ve Fethiye’ye aşık olduklarını belirtti. 21 yıl önce tekneleriyle Hollanda'dan dünya turu yapmak için yola çıkan çift Fethiye'ye geldiğinde bölgeye hayran kalarak, burada kalmaya karar verdi. Belirli aralıklarla Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Kaş ve Antalya gibi limanlarda konaklayan çift, Fethiye'yi gördüklerinde dünya turunu tamamlama fikrinden vazgeçerek Ece Marina'daki teknelerinde yaşamaya başladı. Türkçe de öğrenen Maas çifti, “Türkiye ve Fethiye'yi çok seviyoruz” dedi. Maas çifti Fethiye’nin sıcakkanlı insanlarının dünyanın başka ülkelerinde olmadığını anlattı. Hollanda'daki Rotterdam Filarmoni Orkestrası'nda yan flüt çalan ve emekli olan Karin Maas, şöyle dedi:
“Türkiye, gerçekten çok harika bir ülke. 21 yıl önce teknemizle dünya turu için çıktığımızda amacımız yalnızca turu tamamlayıp ülkemize dönmekti. Turumuzu yaparken Türkiye koylarının her köşesinin eşsiz, muhteşem ve fantastik olduğunu kendi gözlerimizle gördük. Belirli aralıklarla değişik koylarda konaklamalar yaptık. Fethiye’ye geldikten sonra dünya turunu tamamlama fikrini tamamen ortadan kaldırdık. Fethiye’yi çok sevdik. Eşimle beraber, bu güzelliği, sessizliği, sakinliği, insanların sıcaklığını bırakamadık. Kayaköy ve Likya yollarında yürüyüşler yaptık. Bizim için gerçekten mükemmel bir yaşam tarzı oldu. Fethiye’de arkadaşlarımız da oldu. Artık biz Fethiyeliyiz.”
Hollanda Kraliyet Sarayı'nda okul müdürlüğü yaparken emekli olan Ruud Maas, Türkiye'nin güney kıyılarının mükemmel olduğunu belirterek, “Fethiye- Kaş arasında yelken yaparken karada yemyeşil ormanların arasında, denizin masmavi sularında, balinalar ve caretta kaplumbağalar gördük. Dünya turunu tamamlamaktan vazgeçip Fethiye’de yaşamaya karar verdik” dedi.(dha)