Fethullah Gülen: Bu kadarını da söyleyeyim

Fethullah Gülen: Bu kadarını da söyleyeyim
Fethullah Gülen: Bu kadarını da söyleyeyim

Dershane tartışmasına Fethullah Gülen de internette ‘herkul.com’ sitesinde yayımlanan son sohbetindeki sert değerlendirmeleriyle katıldı.
Dershanelerle ilgili kanun taslağı hakkında 20 dakika açıklama yapan Gülen’in, “Musibetler karşısında dişini sıkıp sabretmeli” derken haber duyulur duyulmaz ‘hâcet namazı’ çağrısı yaptığı belirtildi. “Mümin sarsılabilir ama devrilmez” diyen Gülen’in açıklamaları özetle şöyle:
FİRUVUN ALEYHİNİZDE İSE: Asıl mesele bilemediğin anda bir balyoz gibi tepene inen musibetler karşısında dişini sıkıp sabretmek. Siz ne kadar paniklerseniz, karşı tarafa o kadar kendi hesapları ile hareket etme imkânı verirsiniz.
Siz doğru yolda yürüdüğünüz halde bir kısım her şeyi kendi benliğine, dünyevi çıkarlara bağlamış, dünyadan değişik şeyler kotarmaya bağlamış insanlar sizin aleyhinizdeyse şayet, hangi zihniyette hangi düşüncede olursa olsun isabetli bir yolda yürüyorsunuz demektir. Firavun aleyhinizde ise isabetli bir yolda yürüyorsunuz demektir. Karun aleyhinizde ise isabetli bir yolda yürüyorsunuz demektir.
CENNETİN KAPILARINI DA KAPATMAK İSTEYEBİLİRLER: Valla cennetin kapılarını bile bunlar kapamak isteyebilirler. ‘Bunların zaten girmeye hakkı yok’ diyenler çıkabilir.
DARBE TUTUKLULARINI BIRAKIRIM: 60 ihtilalini gördük tokadını yedik, 70 darbesini gördük tekmesini yedik. 80 darbesini gördük onun da çiftesini yedik. Fakat tekme atan, tokat atan, çifte atanın şimdi hesapları görülüyor. Biz yapmadık onu, kader hüküm verdi. Bana dokunan bir yanı vardı, yaşlı başlı adamlar böyle orada hesap verince ciğerim yanıyor benim. Elimde bir imkân olsa ben onların hepsine ‘Serbestsiniz’ derim. Ne var ki birileri onları planlıyor, yapıyor, ‘Topuklarını birbirlerine vurdu. Karşımızda dimdik durdu bu adamlar’ diyorlar. Bir taraftan kapalı kapılar ardından diyorlar, fakat bir taraftan da camia onu sanki elemanlarına yaptırtıyormuş gibi onlara fısıldıyor. Bir taşla iki kuş vurma gibi bir nifak hareketi içinde bulunuyorlar. Bana yakışmayan şeyler ama müsaadenizle bu kadarını da söyleyeyim.