Fethullah Gülen: Haddini bilmek önemlidir

Fethullah Gülen: Haddini bilmek önemlidir
Fethullah Gülen: Haddini bilmek önemlidir
Fethullah Gülen, rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrası yayınladığı ilk video sohbetinde 'İnsan için her zaman haddini bilmesi çok önemlidir' derken, Turgut Özal'ın fikir hürriyetini kısıtlayan 163. Maddeyi kaldırmasını örneğini vererek 'o günleri getirmek densizlik olur' dedi.

Fethullah Gülen, Salı günü başlayan büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından ilk video sohbetini yayınladı. Gülen, dün yayınlanan ve ‘Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Şehitlik’ başlığını taşıyan sohbetinde ‘İnsan için her zaman haddini bilmesi çok önemlidir’ derken, Turgut Özal’ın fikir hürriyetini kısıtlayan 163. Maddeyi kaldırmasını örneğini vererek ‘o günleri getirmek densizlik olur’ dedi.

İşte Gülen’in konuşmasından önemli satır başları:

- “Ne mutlu o adama ki, kendini bilip haddinden tecavüz etmez.” İnsan için her zaman haddini bilmesi, hatta kâmetinin altında görünmesi çok önemlidir. Her şahıs kendi haddini bilmelidir; ne var ki başkaları için had tayinine girmemelidir; “Falanın haddi şu kadardır, kıymet-i harbiyesi bu kadardır!” dememelidir. O, bilinemez; nezd-i ulûhiyete ait bir husustur. Bazen ortaya konan çok küçük bir amel, basit gibi görünen bir tavır ve pek dikkati çekmeyecek bir davranış ihlasa iktiran ettiğinden dolayı tasavvurları aşkın bir mahiyet alabilir. “Bir zerre ihlâslı amel, batmanlarla hâlis olmayana müreccahtır.”

- Bazen çok küçük bir amel ya da çok kısa bir zaman dilimi insanın kurtuluşuna vesile olabilir. İmam-ı Rabbânî hazretleri gibi bazı ehl-i hakikat demişler ki: “Bir ân-ı seyyale vücud-u münevver, milyon sene vücud-u ebtere müreccahtır.” Doğurgan bir an.. sonsuzluğun peylendiği bir an, kısır bir hayattan daha kıymetlidir.

* Hangi amelin ötede nasıl bir kıymete ulaşacağı burada bilinemediğine göre, insan her güzel işe kıymet vermeli, iyilik namına hiçbir şeyi küçük görmemeli ve önüne çıkan her hayırlı fırsatı öteler hesabına değerlendirme gayreti içinde olmalıdır. Ayrıca, maruf adına hiçbir şeyi küçük görmediği gibi münker (kötülük, çirkinlik, günah) hesabına da hiçbir şeyi küçük görmemeli ve günahın en basitinden bile uzak durmaya çalışmalıdır.

- Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ruhunun ufkuna yürüdüğü gece, bir garib, kaldığı yerin penceresinde bir ses duymuş. Kuş gagalamaları gibi olan o sese önce aldırmamış; fakat ses de kesilmemiş. Bir kere daha bir kere daha.. “Ne ola ki?” diye perdeyi açınca görülmedik bir kuşun semanın derinliğine doğru açılıp gittiğini müşahede etmiş. Sonra o zat, kalkıp gideceği yere yürürken dostlarından biriyle karşılaşmış; onun “Turgut Özal vefat etti!” sözünü işitmiş. Anlaşılıyor ki sonsuzluğa açılan bir güvercin gibi kanat çırpan, o Hazret’in ruhuymuş.

- Merhum Turgut Özal bir darbe üzerine idareye geçmişti, Allah onu istihdam buyurmuştu. Olumsuzlukların temerküz ettiği bir dönemde bazı şeyleri yırtarak bir kısım olumlu şeyler yapmak suretiyle merkezde çok küçük iyilikler muhit hattında çok büyük iyiliklere tekabül eder.

- Belli bir dönemde dinî düşünce ve kanaat hürriyeti cami çerçevesine hapsedilmiş ve orada da bazı sınırlamalar getirilmişti. Hususiyle 163. Madde’nin hayatta olduğu zaman diliminde, camilerin dışında, herhangi bir dinî kanaati belirtmek bile, çoğu hukukçular tarafından, “dinî esaslara dayalı devlet kurma maksadıyla propaganda yapma” kategorisi içine sokulmuştu. Yani, o günkü anlayışa göre kalbî ve ruhî hayata müteveccih olan insanlar bir cemiyetin unsurları sayılırdı. Mesela, biri konuşuyor, siz de sadece dinliyorsunuz. Aynı duygu ve aynı düşünce etrafında bir araya gelme unsurları tamam… Böylece siz, bir cemiyet teşekkül etmiş sayılıyorsunuz. Dolayısıyla, hepinizin, 163’ün birinci fıkrasına göre, iki seneden yedi seneye kadar tecziye edilmeniz gerekirdi. Böyle bir tahdidin sosyal bir hukuk devleti anlayışıyla asla bağdaşmayacağı açıktır. Fakat, bir dönemde bu ve benzeri kanunlar şahsî yorumlarla uygulanıyor, hatta altı yedi sene hapsi bile dindarlara az gören kimseler ne yapıp edip cezayı artıracak yollar arıyorlar; inananları mahkeme, hapishane ve sürgünler arasında dolaştırıp duruyorlardı. İşte, merhum Turgut Özal ciddi gayretlerle, onca zahmet ve meşakkatle o 163. maddeyi kaldırdı.

- Rasûl-ü Ekrem (sallallâhu aleyhi ve sellem) Efendimiz bütün kemâlâtın eşsiz temsilcisidir. Fakat Hayber’de zehirlenmiş, rivayete göre o zehirlenme neticesinde senelerce sonra ruhunun ufkuna yürümüştür. İhtimal Hazreti Ebu Bekir efendimiz de zehirlendi. Hazreti Ömer, Hazreti Osman, Hazreti Ali, Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin efendilerimiz de şehit edildiler. Cenâb-ı Hak, insanların en güzelleri olan bu insanlara diğer sevapları yanında şehadet sevabını da lütfetti. Allahu a’lem, ruhunun ufkuna yürüdüğünde öyle bilinmez bir kuşun semanın enginliklerine doğru açılıp gitmesi o Hazret’in de zehirlendiğine ve şehadetine bir işaretti.

- Houston’da ameliyat olduğu zaman merhum Turgut Özal’ı ziyaret etmiştim; sarıldı, hıçkıra hıçkıra ağladı; “Ben bu Hizmet’in önemini ve insanlık için ne ifade ettiğini bu çevremdekilere anlatamıyorum!” dedi, gözyaşlarıyla dert yandı.

- Merhum Turgut Özal, vefatından bir hafta on gün evvel arkadaşlara haber gönderdi; “Orta Asya’da Hizmet’e karşı değişik olumsuz şeyler var; ben oralara gidip teminat olayım!” dedi. Pek çok ülkeye uğradı ve gittiği her yerde ülke başkanlarına “Bu arkadaşlara ilişmeyin; ben bunlara kefilim!” dedi.

- Doğrusunu Allah bilir, karanlığa taş atar gibi söz söylemek insana yakışmaz, fakat inanıyorum ki, 163. Madde’yi kaldırması gibi hizmetleriyle beraber ortaya koyduğu civanmertlikler vesilesiyle Cenâb-ı Hak, Merhum’a şehitlik sevabını da lütuf buyurdu ve Firdevs’iyle sevindirdi.

- Bugün insanların bir hayırlısını yâd ettik. 163. Madde’ye de “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn” dedik. Birileri başkalarına karşı o ruhu yeniden hortlatmayı düşünüyorlarsa, Merhum’un o mevzudaki o olumlu gayretleri karşısında böyle bir niyet ve böyle bir düşüncenin ne derece bir densizlik olduğunu da doğrudan olmasa bile dolayısıyla ifade etmiş olduk.  http://www.radikal.com.tr/1167007116700723

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demirelin ulkesinde hala yasiyoruz anlasilan - nemzetkozi

  Demirel bir tutarsizliga girdigi zaman, "dun dundur, bugun bugundur" deyip isin icinden siyrilirdi. fethullah ne yapiyor? dun "ben dunya isi ile, politikayla ugrasmam, benim isim obur dunyayla" demisti. ama bugun politikanin alasini yapiyor, hem de had bildirerek(!) biliyor musunuz sn perde arkasi politikacisi fethullah: hadi yiktin diyelim akp'yi. yerine kimi getirteceksiniz sen ve isbirlikcilerin merak ediyorum. chp veya mhp'yi mi? ikisi de birbirinden milliyetci ozgurluk dusmani; yoksa bir partimi kurduracaksin. zikri ne olanin fikri de odur. senin fikrinin halka donuk iyi bir zikir getiremeyecegi asikar. hayir akp'yi sevdigimden degil ama yerine geleceklerin ne menem ulke yonetim tecrubesi oldugunu bildigimden ve ozunden halk dusmanlari oldugunu bildigimden senin ve paralellerinin bu igrenc oyunun bozulmasini cani gonulden istiyorum...

  Haddini aşmak - ronibarann

  "İnsan haddini bilmeli" demiş Hazret-i Gülen. Bu had, dersanelerin kapatılması mı sadece? 11 yıldır iktidardalar kendilerinden başka herkesi küçümseyip hor gördüler, hiç kimsenin düşüncesine/görüşüne saygı göstermediler, herkesin yaşam alanına müdahale ettiler, Roboski'de 34 vatandaşını katledip katillerini gizlediler, 11 yıldır kul/yetim hakkı yediler, onlarca genci polise öldürttüler ve hesap sormadılar, 11 yıldır binlerce insanı haksız yere cezaevlerine hapsedip mahkemelere çıkarmadan yıllarca esir ettiler, 444 eğitim sitemiyle küçücük çocukları kobay olarak kullandılar ve sonra yaş sınırını kaldırdılar, vatandaşı/ülkeyi soyup soğana çevirdiler... daha nicesini yapıp hiçbirinin hesabını sormadıkları gibi hepsinin de faillerini gizlediler. Sadece dersanelerin kapatılması mı zorunuza gitti sayın Hz. F. Gülen? Bu kadar amelin vebali sizin de boynunuzadır Ey Hz. Gülen. Hakk'ın Divanı'nda iki elim yakanızda olacak...

  çatışmanın iki tarafı İran ve ABD - gundi ghandi

  Gülen ve Akparti olayın görünen tarafı. İran'a ambargo uygulamayan Akparti hükümeti ve ABD ve israil tetikçisi sünnici cemaatin çatışması sözkonusu. Kazanan İran mı olacak ABD mi göreceğiz.

  halk gerçeğin farkında - ihsannef

  sayın hocam karışmak haddime değil ama eğer haddi olan bir parti kurar seçimlere girer ve ülkeyi yönetir hazır hakan şükür halkvekiliyken bunu yapabilirsiniz seçilmiş iktidara operasyon yapmak üç beş savcıyla ülkeyi kaosa sürükleyecek kadar alçalmak ayıp bakın kendinize gelin hassan sabbahın sarhoşluğuna kapılmayın kendinize dikkat edin bu millet bi başlarsa sonunuz kötüdür bu halk 1998 ın halkı değildir 2013 ün halkıdır bu halkın tokadı ağır olur kendine gelmeniz zor olur

  gülen, - guvent

  birilerine haddini bildirdiğini sonunun geldiğini söylüyor.açık ve net olarak örneklerle tehditler savuruyor,demekki bu gücü biyerlerden alıyor!!!

  ÖCALAN - pispor

  Bir kaç ay önce paralel bir devlet yapılanmasından bahsetmişti AKP ve cemaat birbirini tesviye etmeye çalışmakta ancak cemaat ayrılır mecliste bir gurup kurar kalırsa ne ala kuramazsa AKP cemaatı tamamen içinden tesviye edecek durum öyle görünüyor yapılan operasyon ise cemaatın işi zaten hoca efendi herkes haddini bilmeli dediği nokta bu

  okyanus ötesindeki iktidar.... - Toujour Ali

  HOCA EFENDi, haddinizi bilin diyor, sorarım sizlere; bir devlete ve onun halkına hizmet etmek için, yemin eden devlet memurları ve bürokratları bizim ödediğimiz vergilerle yaşamlarını ve çocuklarını geçindirirken vicdanları hiçmi sızlamıyor,cemaat denen oluşumun içine girerek.İki yüzlü olmayacaksın? İnsan iki vicdan taşımaz ama öğeriyoruz ki,dini kullanarak iktidara gelmiş iktidar ve yandaşları iki vicdan taşımışlar ki hep suskun kalıyorlar.Kalmayada devam edecek gibi görünüyor.Ama Dindarların ve Cemaatın sırtını dayadığı amerikadaki hocaefendisi, birgün çark dönecek.Güvendiğin Amerika seni kovacak o zaman bu topraklara geleceksin yaptıklarının hesabını vereceksin. Amerikada oturup ülkeyi yönetemesin,bizi enayi yerine koyma LÜTFEN:::::::... Başbakan koydu, gezide cevabını aldı sıra sanada gelecek.