Fethullah Gülen: Sahabe hayatı yaşayan solcuların yanıbaşında yattım

Fethullah Gülen: Sahabe hayatı yaşayan solcuların yanıbaşında yattım
Fethullah Gülen: Sahabe hayatı yaşayan solcuların yanıbaşında yattım
1975-1985 arasında 'Aydınlık Hareketi'nin içinde ve önder kadrosunda yer alan, Hedef Alliance Holding Yönetim Kurulu Başkanı, işadamı Ethem Sancak, Fethullah Gülen'in çok ilginç bir anısını aktardı.

Radikal.com.tr – Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Erkam Tufan Aytav'ın kaleme aldığı, 'Aydınlık'tan Kaçanlar' adlı kitap Ufuk Yayınları'ndan çıktı. 1960'lı ve 70'li yıllara damgasını vuran Aydınlık hareketini mercek altına alan kitapta bugün çok farklı noktalarda olan 7 isimin anlatımlarına yer veriliyor. Cengiz Çandar, Şahin Alpay, Halil Berktay, Oral Çalışlar, Gülay Göktürk, Ethem Sancak ve Büşra Ersanlı'nın anlatımlarından oluşan kitapta Fethullah Gülen’e ilişkin çok ilginç bir anı da aktarılıyor.

1975-1985 arasında ‘Aydınlık Hareketi'nin içinde ve önder kadrosunda yer alan, Hedef Alliance Holding Yönetim Kurulu Başkanı, işadamı Ethem Sancak, kitapta şunları söylüyor: ''(...) Adanmışlık çok enteresan şey. Mesela geçen gün Fethullah Gülen Hocaefendi'yi ABD 'de ziyarete gittiğimde kendisine dedim ki; 'Ben adalet ve özgürlük arayışı peşinde solcu oldum.' Bana, 'Beni 72'de hapse attılar, yanı başımda hücrede solcu gençler vardı, onları gözledim, bunların içinde sahabe hayatı yaşayanlar vardı' dedi. Sahabe hayatı yaşamak çok zor bir şey... Dürüst olmak, kanaatkar olmak, yalan söylememek, baskıya boyun eğmemek, despotizme karşı hakkı savunmak, haklıyı savunmak. Mesela ben acayip şekilde sempati duydum bu objektif ve güzel değerlendirmeye.''

(Habertürk)


  http://www.radikal.com.tr/115909611590966

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İnsanın Kalbi Önemli - hyildirim

  Bir insanın nasıl göründüğü değil, nasıl olduğu önemli. Bir İnsan hem solcu hem Müslüman olmaz diye düşünenler hayatın gerçeğini anlayamamışlardır. "Kendisi için düşündüğünü kardeşi için düşünmeyen bizden değildir".

  Habere bak - sks222

  Solcuların ne yaşadığının ve nasıl yaşadığını bilmek istiyorsanız ve haber yapmak istiyorsanız, aydınlıkçılara ya da hocanıza sormanıza gerek yok. Solcular size anlatır. Bu adamın ağzından çıkaı haber yaparak ne yapmak istediğinizi kime hizmet ettiğinizi de sorun onu da anlatsınlar.

  GÜLÜNÇ - pispor

  sanki solcuları yeniden keşif etmişler gibi oysa büyük devrimci Marksist lider İbrahim Kaypakkaya'nın hayatını okusalardı marksizmin nasıl bir yaşantı olduğunu daha erken farkına varacaklardı

  kim bu? - ospe

  O kadar mi önemli bu Adam? Fethullah Gülen kim? Türkiye?nin Ruhullah Humeyni mi yoksa? Hiç sevmedim bunu!

  GEYİK - HARAYDIN

  Yeryüzünde hiç kimse sahabe hayatı yaşayamaz. Geyik de de sınır tanımıyor kimse artık.

  Solcular - Pe@ce

  Dünün Aydınlık lideri, bugünün Hedef Alliance Holding Yönetim Kurulu Başkanı; biz böyle daha nice solcular gördük...