Fethullah Gülen: Sahabe hayatı yaşayan solcuların yanıbaşında yattım

Fethullah Gülen: Sahabe hayatı yaşayan solcuların yanıbaşında yattım
Fethullah Gülen: Sahabe hayatı yaşayan solcuların yanıbaşında yattım
1975-1985 arasında 'Aydınlık Hareketi'nin içinde ve önder kadrosunda yer alan, Hedef Alliance Holding Yönetim Kurulu Başkanı, işadamı Ethem Sancak, Fethullah Gülen'in çok ilginç bir anısını aktardı.

Radikal.com.tr – Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Erkam Tufan Aytav'ın kaleme aldığı, 'Aydınlık'tan Kaçanlar' adlı kitap Ufuk Yayınları'ndan çıktı. 1960'lı ve 70'li yıllara damgasını vuran Aydınlık hareketini mercek altına alan kitapta bugün çok farklı noktalarda olan 7 isimin anlatımlarına yer veriliyor. Cengiz Çandar, Şahin Alpay, Halil Berktay, Oral Çalışlar, Gülay Göktürk, Ethem Sancak ve Büşra Ersanlı'nın anlatımlarından oluşan kitapta Fethullah Gülen’e ilişkin çok ilginç bir anı da aktarılıyor.

1975-1985 arasında ‘Aydınlık Hareketi'nin içinde ve önder kadrosunda yer alan, Hedef Alliance Holding Yönetim Kurulu Başkanı, işadamı Ethem Sancak, kitapta şunları söylüyor: ''(...) Adanmışlık çok enteresan şey. Mesela geçen gün Fethullah Gülen Hocaefendi'yi ABD 'de ziyarete gittiğimde kendisine dedim ki; 'Ben adalet ve özgürlük arayışı peşinde solcu oldum.' Bana, 'Beni 72'de hapse attılar, yanı başımda hücrede solcu gençler vardı, onları gözledim, bunların içinde sahabe hayatı yaşayanlar vardı' dedi. Sahabe hayatı yaşamak çok zor bir şey... Dürüst olmak, kanaatkar olmak, yalan söylememek, baskıya boyun eğmemek, despotizme karşı hakkı savunmak, haklıyı savunmak. Mesela ben acayip şekilde sempati duydum bu objektif ve güzel değerlendirmeye.''

(Habertürk)