Fethullah Gülen'den çok sert dershane açıklaması

Fethullah Gülen'den çok sert dershane açıklaması
Fethullah Gülen'den çok sert dershane açıklaması
Fethullah Gülen, dershanelerin kapatılması konusunda çok sert açıklamalarda bulundu.

Fethullah Gülen, herkul sitesinde yayınlanan son sohbetinde dershanelerin kapatılmasıyla ilgili kanun taslağı ile alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Siteden yapılan açıklamada; “her fırsatta “kardeş” olduğunu söyleyen, aynı safta yer tutan ve hizmet erlerinin yüzüne gülen bazı kimseler tarafından bir kısım planların yapıldığı ve uygulamaya konulacağı yazılıp çiziliyor. Biz, müminlerin bu kadar kötülük yapabileceklerine ve garazlara bina ettikleri icraatla milletin geleceğine kastedebileceklerine inanmak istemiyoruz. İnanmak istemiyor ve hala “Bu işte bir yanlışlık var!” diyoruz.” denildi.

Zaman gazetesinin yayınladığı, dershaneleri kapatmaya yönelik "Eğitime darbe planı" haberi ve kanun taslağı hakkında 20 dakika açıklama yapan Gülen’in, ‘Musibetler karşısında dişini sıkıp sabretmeli’ derken haber duyulur duyulmaz “hâcet namazı” çağrısı yaptığı belirtildi.

Fethullah Gülen, "Mümin sarsılabilir ama devrilmez, meseleye öyle bakmak lazım." ifadelerini kullandı.

İşte Gülen’in açıklamalarından satır başları:

Asıl mesele bilemediğin anda bir balyoz gibi tepene inen musibetler karşısında dişini sıkıp sabretmek. Bu bir yönüyle çok önemli. Sabır çok önemli bir şey.

Kendilerini adamış insanlar, kendi hizmet serencameleri, sergüzeştleri içinde bazen böyle Ağrı Dağı gibi dağlar, hatta Kaf Dağı gibi dağlar önüne çıkabilir. Fakat Ferhat gibi.. Vur kazmayı Ferhat çoğu gitti azı kaldı.

Siz ne kadar paniklerseniz, karşı tarafa o kadar kendi hesapları ile hareket etme imkanı verirsiniz. Ne kadar kendi planlarınıza bağlı kalırsanız… Ha bunu dediler ama bizim burada A planımız yanında bir de B planımız vardı, bir de C planımız vardı bir de D planımız vardı. Sürekli o cereyanı devam ettirmek suretiyle karşı taraf önünüzü kesmek istediği yerde siz başka bir taraftan onların ön kesme yerini aşmış olmanız lazım. Onun için de günümüzde rüzgar böyle biraz muhalif esiyor.

FİRAVUN ALEYHİNİZDE İSE İSABETLİ BİR YOLDASINIZ
Dünyevi bir beklentiniz yok, hatta yaptığınız hizmet karşılığında cennetten bir köşk alın dedikleri zaman tiksinti duyma içinizde varsa şayet doğru yolda yürüyorsunuz. Bir meselenizin isabetli olduğuna delalet eden böyle bir şey var. Eğer böyle düşünüyorsanız doğru bir yolda yürüyorsunuz, yürümeye devam edin. Bir de negatif bir yandan sizi teyid eden, yürüdüğünüz yolda sizi teyid eden bir şey var. Siz doğru yolda yürüdüğünüz halde bir kısım her şeyi kendi benliğine, dünyevi çıkarlara bağlamış, dünyadan değişik şeyler kotarmaya bağlamış insanlar sizin aleyhinizdeyse şayet, hangi zihniyette hangi düşüncede olursa olsun isabetli bir yolda yürüyorsunuz demektir. Firavun aleyhinizde ise isabetli bir yolda yürüyorsunuz demektir. Karun aleyhinizde ise isabetli bir yolda yürüyorsunuz demektir.

‘BUNLAR GİRMESİN’ CENNETİN KAPILARINI DA KAPATMAK İSTEYEBİLİRLER
Valla cennetin kapılarını bile bunlar kapamak isteyebilirler. Bunlar girmesin de biz girelim. En azından önce biz girelim. Bunların da zaten girmeye hakkı yok diyenler çıkabilir.

ELİMDE OLSA HAPİSTEKİ DARBE TUTUKLULARINI SALARIM
60 ihtilalinden bu yana onu da gördük tokadını yedik, 70 darbesini gördük tekmesini yedik. 80 darbesini gördük onunda çiftesini yedik. Hepsinden bir şey yedik. Fakat tekme atan tokat atan çifte atanın şimdi hesapları görülüyor. Biz yapmadık onu, kader hüküm verdi ve kaderin o mevzuda figürü olarak kullandığı insanlar, onları öyle yaptılar. Bana dokunan bir yanı vardı, yaşlı başlı adamlar böyle orada hesap verince ciğerim yanıyor benim. Elimden bir imkan olsa ben onların hepsine serbestsiniz derim. Ne var ki birileri onları planlıyor, yapıyor, 'Topuklarını birbirlerine vurdu. Karşımızda dimdik durdu bu adamlar. Bunlara bunu dedirttik.' diyorlar bir taraftan kapalı kapılar ardından diyorlar, fakat bir taraftan da camia onu sanki bir kısım elamanlarına yaptırtıyormuş gibi onlara fısıldıyor. Bir taşla iki kuşu vurma gibi bir nifak hareketi içinde bulunuyorlar. Bana yakışmayan şeyler ama müsaadenizle bu kadarını da söyleyeyim.


Basının gündeminde 'dershane tartışması' var


  http://www.radikal.com.tr/1160956116095632

  YORUMLAR
  (32 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bütün bunlar - genco940

  dua edip, çaput bağlamaktan geçiyorsa vay halimize. Her iki tarafın koalisyonunda ortaya çıkan rant. Biri eğitim sistemini dershaneye yönlendiriyor, diğeri dershane ile malı götürüyor. Bizde sözüm ona çocuklarımızın geleceği için seyirci çadırlarından olayı gözlemlemeye çalışıyoruz. sokaklarda yürümekle, yazıp çizmekle olmuyorsa demokrasilerde çare tükenmeyeceğine göre Halep ordaysa seçim sandıkları burda. Karar vermek alışkanlıklarımızdan vazgeçmekle olur. Etrafımıza daireler çizip birilerinin bizi kurtarmasını beklemek kadar abes bir şey yoktur. Onlara verdiğin parayı kime versen çocuğun bir şeyler öğrenir. Size bir şey öğretene 3000 TL verip köle olmak gibi bir şey mi denmiş acaba.

  parasını devletmi veriyor - üsve

  ben çocuklarımın birini özel okula verdim maddi yönden iflahım kesildi dersane benim için uygun olandı dersanenin parasını ben veriyom başkasını ne ilgilendirir erzincada 15 tane dersane var hangisine gidersem giderim dersane olmassa ben özel okula diğer çocuğumu veremem eee batıdaki gitsin mühendis olsun benimki çöpcü olsun o da olursa. kitaplar bedeva madem öyle devletin okulunun hocası bir sürü kaynak kitap aldırdı devletin kitapları devletin öğretmeni tarafından kabül görmüyor. eğitim sistemini bir düzelt dersane kapata bilir ama ben çocuğuma ek ders aldırmam lazım devlettin öğretmeni ile değil

  Allah Allaaah - Hayatbirgemi

  Samanyolu grubu neden Hükumete bu kadar yükleniyor ki? Haberlerini izliyorum da dersanelerinde çalışan öğretmenleriyle ropörtajlar yapmışlar diyorlarki "efendim ben MEB'de öğretmen olsaydım daha yüksek maaş alacaktım, bu iş parayla yapılmaz" vs vs vs... E kardeşim ne için yapılır o zaman? Sizin göreviniz nedir? Ne için öğretmenlik yapıyorsun orada? Gariban Anadolu insanının paralarını toplayıp ne yapıyorsunuz? Nereye gidiyor bu paralar? Ben bedava çalışan öğretmen gördüm ama bedava bu dersanelere giden öğrenci hiç görmedim. Gidin bir araştırın bakalım en kötü dersane bile en az 3 bin TL Para alıyor. 500 öğrencisi olan bir dersane 1,5 milyon TL Para topluyor. Yüzlerce Dersanesi olan cemaate yakın dersane şirketlerinin neden bu kadar bağırdığı sanırım anlaşılıyor? Bunların tek niyeti var, bu milletin milyonlarını toplamak.

  Finlandiya'nın eğitim sistemine bakmak lazım - İtaatsiz

  GEçenlerde Güven SAk ya da İsmet Berkan yazdı, hatırlayamadım. Öğrenci başına ABD'ye göre %30 daha az harcıyorlar, tüm uluslararsı testlerde sürekli tepedeler. Tüm öğretim ücretsiz, en kötü öğrenci ile en iyisi arasında %15lik bir fark var. SAnırım merkezi sınavlar da yok.Öğretmen olmak zor, en az bir master isteniyor ve en iyi kazanç sağlayan mesleklerden biri. Sosyal statüsü yüksek. En kötü öğrencilerle en iyi öğretmenler ilgileniyor. İyi ve kötü öğrencilerin aynı sınıfta olmasına dikkat ediliyor.

  .. - isakent

  Adnan Altuntaş Dershanelerin kapanması için insanların kanını emmesi yeterli ama Sırf şu sebeplerle olsa da dershaneler herşeye rağmen mutlaka kapatılmalı:1) Gerçekten cemaat buralar aracılığı ile millete hizmet filan etmiyor onları haraca bağlayıp gelir sağlıyormuş. 2) Kendileri bir yandan türkçe gülümserken azıcık zoru görünce ingilizce her türlü menfi yayın yapıp iki yüzlülük yaparken AKP yi bu konuda iki yüzlülükle suçlamaları. 3) Kendileri hiçbir siyasi yönetsel risk almadan yol alırken bu kurumlar üzerinden organize olup tüm devlet yönetiminin tek başına kendilerine devrine cesaret edebilmeleri. 4) Bir çok konuda olduğu gibi bu kanuda da millete fitne sokup ayrışma yaratmak için bu kurumları kullanmaları. 5)Aslında sadece kendi organizasyonlarına dokunacak böyle bir konuda meseleyi tamamen din eksenli ele alıp insanları inançları üzerinden sevketmeye çalışmaları. 6) Cemaatin buraları rant kapısı olarak görmesi yetmezmiş gibi kendisinin insanların kanını emen böyle bir yapılanmayı kendilerinin menfaatine görebilecek kadar gözünün dönmesi ve Başbakana FİRAVUN diyebilecek cesarete erişebilmeleri ALINTIDIR

  ... - L09

  Güç böyle birşey işte....kimse paylaşmak istemez,ağlak hocaefendi ile asabi başbakan karşı karşıya geldi.Bu kavgada başbakan galip çıkarsa oy kaybeder.Bunu biliyor,onun için merak etmeyin,kısa sürede bir formül bulunur.Olan biten sadece ''patron benim haberin olsun'' tripleridir.Bunlar birbirlerini hırpalar ama yere düşürmez.Çünki biri düşerse diğeride düşer.Zaten birbirlerine dayanarak ayağa kalktılar ve birbirlerine dayanarak yürüyebiliyorlar.Bir payandaları daha vardı...uyurgezer liberaller.Allahtan uykularından uyandılar da payanda olmaktan kurtuldular...fakat geride kalanlar iki destekle yürümeyi zaten öğrenmişti.Asabi başbakan tek başına destek olmadan yürüyene kadar cemaati bırakmaz merak etmeyin.

  Rant ve Talan Koalisyonu ve Eğitimde Sondan İkinciliğimiz! - Ali Fakı

  Türkiye'de iktidar "dinle aldatanların" oluşturduğu bir koalisyonun elinde; yani talanın, rantçılığın yolu yalan "ustalıkla" kullanılıyor! TÜRKİYE gelir dağılımı en bozuk ülkeler arasında ve dünyada dolar milyarderi sayısı en hızlı artan ülke rekoru Türkiye'nin (Avrupa'da, Rusya ve Almanya'dan sonra, 2012'de ulaştığı 44 dolar milyarderi ile üçüncü sırada ve Türkiye'den 7-8 kat daha zengin olan Japonya'ya 12 fark atıyor ve Türkiye halkının büyük çoğunluğu yoksulluktan sürünüyor!). Koalisyon ortakları arasında (Gülen Cemaati de dahil) olan kapış-kapış'dan çıkan kavgalarda koalisyon çatırdıyor! Eğitime gelince, 2010 yılında yapılan son OECD-PISA testleri Türkiye'nin, herzamanki sondan ikincilik pozisyonundan kurtulamadığını gösteriyor. Ve, esas amacı RANT talanı olan bu AKP zihniyeti ve koalisyonu sürdükçe, ki sürmesinin en önemli şartı bu kalitesizliğin devam etmesidir, gideceğimiz yer daha kötüdür. Görünen köy kılavuz istemez!