Fethullah Gülen'den 'darbe tutukluları' için ilginç sözler

Fethullah Gülen'den 'darbe tutukluları' için ilginç sözler
Fethullah Gülen'den 'darbe tutukluları' için ilginç sözler
Fethullah Gülen'in dershane tartışmasına ilişkin görüşlerini aktardığı sohbete ait ses kaydında başka konularda da dikkat çekici mesajlar verdiği görüldü. Bunlardan belki en dikkat çekici olanı, "darbecilerin yargılanması" konusundaki sözleriydi.

Radikal.com.tr – Dershanelerin kapatılmasına yönelik yasa taslağı üzerindeki tartışmalar ‘son sürat’ devam ederken, Fethullah Gülen’in dün akşam yaptığı sohbet toplantısındaki sözleri de bu tartışma kapsamında değerlendirildi. Herkul.org internet sitesinde yayınlanan ve bugün tüm basının büyük ilgi gösterdiği bu sohbetin ses kaydında Gülen, dershane tartışmasına ilişkin görüşlerinin yanı sıra başka konularda da çok önemli mesajlar verdi.

Bunlardan belki en dikkat çekici olanı, “darbecilerin yargılanması” konusundaki sözleriydi. Kamuoyunda generallerin yargılandığı davalar için “Bu davaları Gülen cemaati sürüklüyor” şeklinde bir algı oluşturulmasına göndermede bulunan Fethullah Gülen, bunun ‘kapalı kapılar ardında’ kasten oluşturulmuş bir ‘nifak’ olduğunu söyleyerek, davalar için, “Bana dokunan bir yanı vardı, yaşlı başlı adamlar böyle orada hesap verince ciğerim yanıyor benim. Elimde bir imkan olsa, ben onların hepsine serbestsiniz derim” dedi.

Başbakan Erdoğan , Genelkurmay eski Başkanı Org. İlker Başbuğ’un Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanmaya başlamasının ardından bu durumu eleştiren açıklamalar yapmış, Erdoğan’ın bu açıklamalarını, “tutuklama kararlarında sorumluluğu cemaate mi havale ediyor” şeklinde değerlendirenler olmuştu.

Gülen’in konuşmasındaki konuyla ilgili bölüm şöyle:

“60 ihtilalinden bu yana, onu da gördük tokadını yedik, 70 darbesini gördük tekmesini yedik. 80 darbesini gördük onun da çiftesini yedik. Hepsinden bir şey yedik. Fakat tekme atan, tokat atan, çifte atanın şimdi hesapları görülüyor. Biz yapmadık onu, kader hüküm verdi ve kaderin o mevzuda figür olarak kullandığı insanlar, onları öyle yaptılar. Bana dokunan bir yanı vardı, yaşlı başlı adamlar böyle orada hesap verince ciğerim yanıyor benim. Elimde bir imkan olsa ben onların hepsine ‘serbestsiniz’ derim. Ne var ki birileri onları planlıyor, yapıyor, 'Topuklarını birbirlerine vurdu. Karşımızda dimdik durdu bu adamlar. Bunlara bunu dedirttik' diyorlar bir taraftan kapalı kapılar ardından; fakat bir taraftan da camia onu sanki bir kısım elemanlarına yaptırtıyormuş gibi onlara fısıldıyor. Bir taşla iki kuşu vurma gibi bir nifak hareketi içinde bulunuyorlar. Bana yakışmayan şeyler ama müsaadenizle bu kadarını da söyleyeyim.”

Nazlı Ilıcak'tan dershane tartışmalarıyla ilgili ilginç iddia

Gül: Dershanelerin kapatılması bir arz-talep sorunu

Basının gündeminde 'dershane tartışması' var

Fethullah Gülen'den çok sert dershane açıklaması

MEB'den 'dershane taslağı' açıklama


  http://www.radikal.com.tr/116104111610414

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tehdit - nuri_silvan

  gülenin ergenekon tutuklularına selam çakması, başbakana üstü kapalı tehdittir bence. bak diyor sen desaneleri kapatırsan ben senden desteğimi çekerim ergenekoncularla ittifak yaparım. gerisini sen düşün.

  Vicdan sızlıyor !! - sblgngr

  Herkes gibi o da çok iyi biliyor ki masum bir sürü insan hapiste yatıyor ve bunda kendisinin ve cemaati ile Akp hukukunun ciddi sorumluluğu var. Bu gün Kenan Evren nasıl 17 yaşında çocuğu astığı için lanetleniyorsa, 20 yıl sonra kendileri de o durumda olacaklar. Hapisteki hastalar, acısından ölen anneler babalar hayat boyu karşısına çıkacaklar artık. Ağlamakla kurtulamayacaklar.

  ... - isakent

  mavi Marmara şehitlerine ayar veren muhterem 28 şubatcılara acır olmuş kendine ey gülen

  "darbecilerin yargılanması" - brotherlouie

  Hoca belkide darbeciler değil bu ülkenin gerçek demokratları ve aydınlarının yargılandığını onları yargılayanların da gerçek darbeciler olduğunun farkına varmıştır. 60 devrimi dışında söylediği 70 ve 80 darbelerinin de tam anlamıyla ekmeğini bizzat kendisi yemiştir.