'Fetret devrine girmeyeceğiz'

'Fetret devrine girmeyeceğiz'
'Fetret devrine girmeyeceğiz'
Partisinin istişare toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, "Yeni Türkiye Meclis'in açıldığı günkü Türkiye'dir. Bizim hareketimizde kardeş kavgası olmayacak. Çözüm sürecini baltalayan o vebalin altında kalır" diye konuştu.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Kızılcahamam’da düzenlenen ‘AK Parti 21. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın açılışında konuştu. Konuşmasında sık sık yeni Türkiye vurgusu yapan Erdoğan “Yeni Türkiye, Meclis’in açıldığı günkü Türkiye’dir. Yeni Türkiye, 76 milyonu bir, beraber, eşit gören bir Türkiye’dir” diye konuştu. Başbakan Erdoğan, başörtüsünden çözüm sürecine, Marmaray’ın açılış töreninden Cumhuriyet kutlamalarına kadar birçok konuda şu mesajları verdi:
KARDEŞ KAVGASI OLMAYACAK: Bu parti içinde bir kardeş kavgası bekleyenler 11 yıl boşuna beklediler, bundan sonra da boşuna bekleyecekler…
‘KAVRAMLARA’ TOPTAN İTİRAZ: Türkiye’de bir kutuplaşma, bir farklılaşma, bir ayrışma kesinlikle yoktur. Belli çevreler tarafından son derece kasıtlı şekilde Türkiye gündemine taşınmak istenen kavramlar, demokratik siyaset zeminini zayıflatmayı amaçlayan kavramlar var. Nedir bunlar? Diktatörlük, sivil diktatörlük, post-modern otoriterlik, Müslüman vesayeti, kutuplaşma, çoğunluğun azınlığa hükmetmesi, mahalle baskısı, yaşam tarzlarına müdahale gibi kavramlar belli zamanlarda ve belli program dahilinde bunlar tedavüle sokulmak isteniyor. Kaosu, puslu havayı içselleştirenler kaos ve sis dağıldıkça, kendilerine has, eski özel günleri özlüyor, o günlere dönmenin mücadelesini veriyorlar.
BAŞÖRTÜSÜ MESAJI: Başörtülü kızların üniversiteye girebilmesi değil, üniversite kapısından çevrilmesi anormaldir. Başörtülü bayanların TBMM’ye girmesi değil, bugüne kadar girememiş olması garabettir. Ne oldu? Bir şey oldu mu? İşte bakın normalleşti. Bu ülkeyi, bu Cumhuriyeti CHP değil, millet kurmuştur. Neyin normal, neyin anormal olduğuna karar verecek olan CHP ve onun bazı kibirli milletvekilleri değil, 76 milyonun tamamıdır. Herkesin ortak değerleri olan Cumhuriyet üzerinden, bayrak üzerinden bir ayrışmaya, bir kutuplaşmaya gidilmesine gönlümüz razı olmaz. İzmir’deki cumhuriyet coşkusu da bizim coşkumuzdur. İstanbul’daki Marmaray coşkusu da bizim coşkumuzdur. Ne cumhuriyet birilerinin tapulu malıdır ne de Marmaray birilerinin tapulu malıdır.
YENİ TÜRKİYE BİRİNCİ MECLİS: Kutuplaşmayı kabul etmiyoruz. Böyle bir kutuplaşmaya zemin hazırlamıyoruz. Yeni Türkiye, Meclis’in açıldığı günkü Türkiye’dir. Yeni Türkiye, 76 milyonu bir, beraber, eşit gören bir Türkiye’dir. Yeni Türkiye, imtiyazları ortadan kaldırmış, geleceğe umutla bakan, güvenle bakan, ortak hedeflere birlikte yürüyen bir Türkiye’dir. Tıpkı 23 Nisan 1920’de olduğu gibi bugünün ve geleceğin Türkiye’sinde ayrımcılığa yer olmayacak. Tıpkı ilk Meclis’te olduğu gibi bugünün ve geleceğin Türkiye’sinde de aşağılama, horlama, ret ve asimilasyon olmayacak. Yeni Türkiye’de geçmişin ağırlıkları, geçmişin prangaları olmayacak. 

Asgari ücrete vergi kalkacak


AK Parti’nin İstişare Toplantısı’nda asgari ücretliden vergi alınmaması için ‘yeni anayasa’ya hüküm konulması kesinleşti. Toplantıda, milletvekillerine sunum yapan Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Nahl Suresi’nde şehirciliğin anlatıldığını söyledi. Türel, AK Parti’nin belediye başkan adaylarını ise 20 Kasım’dan itibaren açıklamaya başlayacağını belerttti.
Toplantının basına kapalı bölümünde konuşan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda mutabakata varılan 60 maddeyle ilgili CHP’nin cevabının beklendiğini hatırlattı. Şahin, ‘yeni anayasa’da asgari ücretliden vergi alınmaması yönünde çalışmaların devam ettiğini söylerken Başbakan Erdoğan’ın, “İyi yapmışsınız” dediği belirtildi. Söz konusu düzenlemeye, bütçede 12 milyar liralık vergi kaybına neden olacağı için AK Parti’nin ekonomi kurmayları karşı çıkıyordu.

‘Sessiz devrim’

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da ‘çözüm süreci’yle ilgili bilgi verdi. Atalay, “Biz bu değişimi sokak hareketleriyle yapmadık; bu bir sessiz devrimdir, kimseyle pazarlık etmedik. 2002’de Türkiye’nin üçte biri Olağanüstü Hal ile yönetilirken geldiğimiz noktada demokrasimiz ileri seviyeye gelmiştir” dedi. Atalay, kamuda kılık-kıyafet serbestisi ve Meclis’teki başörtülü vekillerle ilgili olarak ise AK Parti’nin tabuları yıktığını belirterek, başörtüsünün ‘özgürlüklerin simgesi’ olduğunu söyledi. Son yapılan anketlerle ilgili de bilgi veren Atalay, AK Parti’nin oy oranını yüzde 51.4 olarak açıkladı.