Fevkalade orantılıydık

Fevkalade orantılıydık
Fevkalade orantılıydık

Vali Mutlu, İl Emniyet Müdürü Çapkın la birlikte basın toplantısı yaptı.

İstanbul'da yaşananlardan sayıları 3500'ü bulan 'marjinal' grupları sorumlu tutan Vali Mutlu, "Fevkalade dengeli müdahale ettik" dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs dolayısıyla İstanbul’da yaşanan olaylardan sayıları 3500’ü bulan ‘marjinal’ grupları sorumlu tutarak, “Biz fevkalade orantılı, dengeli bir müdahale gerçekleştirdik. Suyu yoğun olarak kullandık. Kimseye demir bilye ve taş atmadık. Grupların emniyet güçlerimiz tarafından fiziki bir şiddete maruz kalmaksızın olay bölgelerinden uzaklaştırılmasına özen gösterildi” dedi. İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’la birlikte dün öğleden sonra Taksim’de açıklama yapan Vali Mutlu, şunları söyledi:
Gelmeyene teşekkür: Tam beklediğimiz bir aklıselim içinde İstanbullular ve emekçi kardeşlerimiz Taksim Meydanı’na gelmediler. Çağrılarımıza kulak veren Taksim Meydanı’na gelmeyerek bize yardımcı olan çok kıymetli İstanbullulara, emekçi kardeşlerimize yürekten teşekkürlerimizi arz ediyorum.
MarJİnal gruplar: Radikal grupların 07.30’dan itibaren alana çıkma yönündeki pek çok yolda güvenlik güçlerimizle beklediğimiz çatışmaları gerçekleştirmek için harekete geçtiklerini gördük. Sayıları 3000 -3500 civarında olduğunu değerlendirdiğimiz farklı küçük marjinal gruplar, Taksim civarındaki Şişli, Mecidiyeköy, Dolapdere, Tarlabaşı ve Beşiktaş Barbaros bölgeleri ağırlıklı olmak üzere muhtelif yerlerde barikatlara karşı yoğun saldırılar yapmışlardır. Emniyet güçlerimizi yıldırmaya ve geri çekilmeye zorlamışlardır.
22 polİs yaralandı: 22 polis memurumuz yaralanmıştır. Yaralanan polis memurlarımızdan bir tanesi beyin travması nedeniyle ameliyata alınmış ve şu anda yoğun bakımda tedavisi sürmektedir. 2 memurumuzun da biri ayağından diğeri ise el bilek kemiğinden yaralanmıştır, kırıkları mevcuttur. Bu müdahaleler sonucunda olaylarda yaralanan sivil vatandaşlarımız da olmuştur. Marjinal grupların taşlaması sonucunda yaralanan bir yurttaşımız olduğu net olarak elimizde bilgisi mevcuttur. 72 kişi gözaltında.
İstanbullulardan özür: Bugünü arzu ettikleri gibi geçiremeyen İstanbullulardan özür diliyorum. Evlerinde parklarda değil alışveriş yerlerinde, sinemalarda tiyatrolarda aileleriyle piknik yaparak geçirmelerini isterdik, fakat ulaşımla ilgili aldığımız tedbirler çerçevesinde bu konuda zorlandık. Buna mecbur olduğumuzu bu tedbirleri almasaydık çok sıkıntılı bir tablo yaşayacağımızı değerli İstanbulluların sağduyusuna sunmak istiyorum.
Gaz ve su kullanımı: 22 polis memurunu yaralayan elinde sapanla demir bilye atan radikal grupları dağıtacaksınız. Bunu yapmanın başka bir formülünü biliyorlarsa bize öğretsinler. Öğrenmeye hazırız. Biz fevkalade orantılı, dengeli bir müdahale gerçekleştirdik. Suyu yoğun olarak kullandık. Biz kimseye demir bilye ve taş atmadık. Attığımız gazdan polis memuru da etkilendi vatandaşımız da etkilendi. Onun için ben İstanbullulardan özür diledim. Grupların emniyet güçlerimiz tarafından fiziki bir şiddete maruz kalmaksızın olay bölgelerinden uzaklaştırılmasına özen gösterildi. 22 bin polis görev yaptı. Bunlardan 2600’ü il dışından geldi. Keşke Türkiye Komünist Partisi gibi yapabilselerdi o vakit bu görüntüleri görmek zorunda olmayacaktık.
Seneye açıklama yapaRım: (Gelecek sene Taksim Meydanı’nın kutlamalar için açık olup olmayacağı sorusu) Ben Kadıköy, Taksim İstiklal Caddesi gibi birtakım mahallerde bu tür gösterilerin yapılmasını çok uygun görmüyorum. İdareci olarak nasıl karar vereceğim ayrı bir konu. Seneye bu şehrin valisi olursam nasıl karar vereceğimi o günkü şartlar içinde değerlendiririm. İSTANBUL /  AA


  http://www.radikal.com.tr/1131836113183627

  YORUMLAR
  (27 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Göstericilerin ki kadar orantılı - bumerag

  Demir bilye atarak polisi yaralayan göstericiler ne kadar orantılı ise bence polis de o kadar orantılı.Buradaki bazı yorumcular 'Evet polis gaz sıktı su sıktı aşırı davrandı ancak göstericiler de demir bilye ve kaldırım taşı attı dükkanlara zarar verdi' diyemediği müddetçe tarafsızlıktan bahsetmesinler.Radikal gazetesi ise Hastanedeki polisler ile ilgili müddetçe de objektifiz demesin.Maalesef bazı insanlar empatiden eşitlikten bahsedip bir gözü kapalı olaylara bakıyorlar.

  Tatlı rüyalar Türkiye - L09

  Başbakanın figuranları kendilerince olayları yorumlayıp tepkileri yumuşatmaya çalışıyorlar.Bu iktidarda birgün tarih olacak.Yıllar sonra bu günleri anlatanlar demokrasinin karanlık günleri olarak anacaklar yaşadığımız dönemi.Türkiye toplumunu bu denli keskin hatlarla bölen bir başka iktidar olmamıştı.Bölücüleri başka yerlerde aramasınlar.Dinci faşizm artık yavaş yavaş derinleşip yerleşiyor.Halkımız hala derin uykularda.

  FEVKALADENİN FEVKİNDE.. - Düzgün Baba

  Allah korumuş, Ya "fevkalade " orantılı değil, "normal " orantılı güç kullansalardı ? Emniyet güçlerimiz başbakanımızın istediği AVM, rezidans yapılacak "Taksim kalesini" Kanije muhasarası gibi savundular...

  Şükürtmek - feqi

  bu insanlar önlerine gelen ve yedikleri ekmeğin, zeytinin, peynirin, sütün, kıymetini bilip ve şükretmeyi bilselerdi, onların o sofraya gelmesinde emeği olanlara saygıları olurdu. bakmayın müslüman göründüklerine, şükretmeyi bilmiyenin müslümanlıkla zerre alakası olmaz, böylelerinin yanında ne hak ne hukuk kavramı olur. çünkü Allah korkuları yoktur.

  fevkalade orantılı olmak ne demek? - cem_altiparmak

  izleyin ve görün fevkalade orantılı olmaktan ne anladıklarını... http://www.youtube.com/watch?v=pWZSsE0XtVg

  ne orantısı be - KızılPeçe

  birde gelmiş orantılıydık diyor orantı panzerle biber gazı mı? Dilan'ın kafasına gelen biber gazı mı orantı. Sizler gibi vicdansızlar oldukça daha çok devam eder bu olaylar.

  nereden nereye - gerekyoktu

  20li yıllarda kurulan, işçiyi ve köylüyü baştacı yapan sosyalist, özgürlükçü bu ülke ne hallere geldi. işçi bayramında muhtemelen sol görüşlü bir avuç işçi "marjinal grup" adlediliyor, üzerlerine gaz, su vs. sıkılıyor, coplanıyor.