Feyzi İşbaşaran için 6,5 yıla kadar hapis talebi

Feyzi İşbaşaran için 6,5 yıla kadar hapis talebi
Feyzi İşbaşaran için 6,5 yıla kadar hapis talebi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Twitter'dan hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan eski AK Parti Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran hakkında 'hakaret ve tehdit' suçlamasıyla 6,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İSTANBUL – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a sosyal paylaşım sitesinden hakaret ve tehdit ettiği gerekçesiyle tutuklanan eski AK Parti Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran hakkında 'hakaret ve tehdit' suçlamasıyla 6,5 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

İşbaşaran geçtiğimiz ay paylaştığı belirtilen mesajlar nedeniyle gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Olaya ilişkin soruşturma tamamlandı. İşbaşaran hakkında 'hakaret ve tehdt' suçlarından 1,5 yıldan 6,5 yıla kadar hapis istendi.

İddianamede, emniyet tarafından İşbaşaran'a ait cep telefonu ve Ipad de yapılan incelemede ilgili twitlerin şüpheliye ait cep telefonu ve Ipad'dan atılarak sonrasında silindiğinin belirlendiği kaydedildi. Soruşturmaya konu mesaja ait URL ve mesaj ID'leri ile silinen twetlerin URL ve ID'lerinin aynı olduğunun tespit edildiği anlatıldı.

İşbaşaran'ın twitleri kendisinin atmadığı, kopyala yapıştır yapılarak başkaları tarafından paylaşılan twitler olduğu, kendisinin attığı mesajların ise Adnan Oktar'a yönelik olduğu şeklindeki savunması suçtan kurtulmaya yönelik değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı ve eşinin de kastedilerek Twitter hesabından yazmış olduğu yorum ve yazıların büyük bölümünde, Türk toplumu ve devletinin geleneklerine, devlet yapısına, toplumsal değerlerin bütününe aykırı nitelikte ağır, galiz küfürlerle beraber tehditler olduğu kaydedildi.

(CİHAN)