Feyzioğlu: Hükümet kabinede muhalefet vekillerine görev versin!

Feyzioğlu: Hükümet kabinede muhalefet vekillerine görev versin!
Feyzioğlu: Hükümet kabinede muhalefet vekillerine görev versin!
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasındaki söz düellosu devam ediyor

ANKARA - Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu, Ankara Barosunca düzenlenen "Yeni Adli Yıldan Beklentiler" başlıklı panele gelişinde gazetecilerin, Yeni Adli Yıl Açılış Töreni'nde yaptığı konuşma ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in bu konuşmaya ilişkin değerlendirmesiyle ilgili soruları yanıtladı.

Konuşmasında siyasi iktidarların demokratik kitle örgütlerinin açıklamalarından hoşlanmak zorunda olmadığını, ancak bindikleri demokrasi dalını kesmemelerini, birlikte yaşamayı, eleştiriye tahammülü öğrensinler görüşünü aktardığını hatırlatan Feyzioğlu, bu cümlesinin üzerinden 33 dakika geçmeden Ergin'in karşılık verdiğini söyledi. "Ben senin yetkilerini budarım, seçim yöntemini de değiştiririm. Çünkü canımı sıkan bir konuşma yaptın" şeklinde bir açıklamaya maruz kaldığını belirten Feyzioğlu, bu yaklaşımın, Türkiye'deki demokrasi standardına ilişkin sözlerinin doğruluğunu ispatladığını savundu. Feyzioğlu, "Bu ispatı bize bu kadar kısa sürede sunduğu için ben Sayın Bakan'a teşekkürlerimi arz ediyorum" dedi.

Feyzioğlu: Yasaların dışına çıkan polis, sıradan suçludan farksızdır


-"SAYIN BAKAN MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİYLE KARIŞTIRDI"


Bakan Ergin'in TBB Başkanı'nın seçilme yöntemine ilişkin sözlerini de değerlendiren Feyzioğlu, Avukatlık Kanunu'nun doğru okunması gerektiğini, kanunun siyasi partilerin barolarda seçimlere girmesine izin vermediğini hatırlattı. "Sayın Bakan, bunu milletvekili genel seçimiyle karıştırdı öyle sanıyorum ki" ifadesini kullanan Feyzioğlu, baro başkanı seçimlerinin çarşaf liste ile yapıldığını ve herkesin aday olma hakkının bulunduğunu vurguladı. Feyzioğlu, "Bizim çarşaf listemiz Sayın Bakan'ın milletvekili seçildiği genel seçimlerden çok daha demokratiktir. Ve eminim ki eğer bir çarşaf liste yöntemi olsaydı bugün iktidar partisinden de muhalefet partisinden de anlamlı bir kısmı herhalde parlamentoda bulunmazdı. Bizim seçimimiz son derece demokratik bir yöntemle olmuştur" diye konuştu.

Feyzioğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Sayın Bakan yürütme organının yani yönetim kurulunun da grupların aldığı oy oranına göre belirlenmesini istiyor. Bütün kanuna aykırı, kanunu yanlış anlayan açıklamalarına rağmen bir şartla varım; dediğini kendi Hükümetine uygulasın. Dediğini kendi Hükümetine uyguladığı zaman yüzde 50 bakanlığa muhalefet partilerine bırakmak zorunda, hemen şimdi. Eğer demokrasiden bunu anladıysa Sayın Bakan, yani yürütme organının da alınan oylara göre dağıtılmasını anladıysa baronun yürütme organı yönetim kuruludur, Türkiye'nin yürütme organı Hükümettir, dediğini kendi Hükümetine yapsın. Bakanlıkların yarısını muhalefet partilerine dağıtsın. Bu dediğim ne kadar anlamlıysa veya ne kadar anlamsızsa Sayın Bakan'ın önerisi de o kadar anlamlı veya anlamsız, kendi karar versin."

Ergin: Demokratikleşme paket inşallah gecikmez


BAKAN ERGİN NE DEMİŞTİ?

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun konuşmasına ilişkin değerlendirmesi sorulan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, oturdukları koltuğa çoğunlukçu yöntemlerle gelenlerin kendilerine çoğulcu tavsiyelerde bulunamayacağını ifade ederek, "Parlamento açıldıktan sonra çoğulculuğu her alanda sağlamaya dönük çalışmalar yapacağız. Barolar Birliği seçimlerinin de barolardan gelen delegelerin seçimlerinin de çoğulcu yöntemle yapılması için öneri getireceğiz. Umarım sayın Başkan bu çoğulcu önerilerimize de destek verir" demişti.
Feyzioğlu'nun "Mısır ile Gezi Parkı arasında benzerlik kurarak eleştiri yaptığının" ifade edilmesi üzerine Ergin, "Orayla bir bağlantı kurduğunu düşünmüyorum, sadece darbeleri olumsuz gösteren yaklaşımına ben de katılıyorum. Aynı zamanda Türkiye'nin Mısır'daki darbe yönetimine koymuş olduğu tepkiye ilişkin yapmış olduğu tespite de katılıyorum" diye konuşmuştu.

Ergin, Feyzioğlu'nun Balyoz, Ergenekon gibi davaları "kara leke" olarak değerlendirmesine yönelik soruyu yanıtlarken, "Tabii bu da çok yaman bir çelişki. Darbe yapanla, darbe yapma girişiminde bulunanla, darbeye muhatap olmuş, yargılanmış, idam edilmiş olanları aynı kefeye koyan bir bakış açısının ne denli sağlıklı olduğunu ben kamuoyunun takdirine sunuyorum" değerlendirmesinde bulunmuştu. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1149066114906610

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HAYRET 2 - HARAYDIN

  Çare demokratik seçimli hayat. Demokrasiyi saltanata dönüştürmek değil elbette doğal olan. Bir kere parti liderlerini parti üyeleri 10 ayrı bölgede 5 ayda seçecek, lider güçlene güçlene hem halka malolacak hem seçim döneminde tartışmasız liderlik kazanacak. Sadece iki dönem seçilme hakkı olacak, iktidar olmuşsa iki dönem sıfırdan başlayacak. Vekil adayları parti üyelerince belirlenecek, yüzde 10 lider kontenjanı olacak. Burada sorun ise seçim kazanamayanların yönetimden dışlanmasını terör ve cunta ile kapatmak istemesi ve mevcut yönetimleri kazanılmış hak sayan monarşik yönetimler. Bunlar İngiltere kralı yetkisiyle başta kalmalı ama yönetme gücü başbakanların olmalı. Yasama ve yürütme tarafların tümünü temsil ettirmeli. 200 Başkent vekili olmalı, her yüzde yarım için bir Başkentte temsil hakkı olmalı, en çok oy alan yada koalisyonla yüzde 50'yi geçenler Başbakanlık ve bakanların yüzde 75'ini almalı, yüzde 5'i geçen partilerde yüzde 25'i almalı.Temsilci vermeyenin kontenjanı da Başbakanın partisine geçmeli. Bakanlık sayısı sabit olmalı, İçişleri, Dışişleri, Maliye Bakanlığı, Eğitim bakanlığı hükümetin olmalı diğer bakanlıklar kura ile belirlenmeli.

  HAYRET 1 - HARAYDIN

  Tam 20 yıldır yönetme hakkının kavgasız olması için insanları köşeye sıkıştırmak değil yönetime dahil etmek gerek derim, demek aklın yolu birmiş kavga ve tepişme yerine insanlar konuşmayı öğrense bazı doğruları herkes bulabilirmiş. Yönetim kavgaları cinayet yada tepişme yada cunta taraftarlığı olarak insanlıktan uzaklaşma ya da cuntacılığa soyunma hepsinin tek kaynağı vardır, ben yöneteyim, yönetemezsem yönetimden pay alayım. Bakın Suriye nüfusun yüzde 18'i ordu, bürokrasi ve yönetim kademelerine kurulmuş monarşi yada oligarşi karışımı bir despotlukla halkı baskıya alıp yönettiğini sanıyor. Ben seni yönetici olarak tayin etmezsem sen beni nasıl yönetirsin der herkes. Çare bellidir ayrışmak tepişmek yada çatışmak, buna giden yolda terör ve uyuşturucuyu ve dışardan yardımı bile doğal görmek.Oysa bunlar insanlık düşmanıdır.Kimse tevessül edemez. O halde yönetimler bunun önünü kesmek zorundalar. Yakın çevre oligarşisi, tek parti oligarşisi, monarşik despotluk asla insanlık hakkı olarak kullanılamaz.

  Faşizm susmak değil, söyleme mecburiyetidir - powerpoint

  Biliyorum bu ülkede dik durmak,doğru olmak,cesaretli olmak çok zor. Suçluya suçlu, katile katil, faşiste faşist, diktatöre diktatör diyebilmek daha da zordur. Çünkü elinde iktidar gücü olanlar bütün entrikaları deneyerek insanların üzerini gidiyor, insanlarda ne onur ne de kişilik bırakıyor. Başbakanın gözünün içine baka baka Yasaların dışına çıkan polis, sıradan suçludan farksızdır dediniz. O başbakan ki Mısırda Esmanın katile katil derken Ali İsmailin, Ethem Sarısülük ün katillerine katil diyemedi. Feyzioğlu gibi dik duranları görmek, saharaya düşen yağmur damlası gibi gönülleri ferahlatırken bizleri hayata yeniden bağlıyor. Dürüstlüğünüz cesaretiniz için teşekkür borcumu iletiyorum, lütfen kabul buyurun.

  baroların görevi ne? - likapa

  baro başkanı önce başta istanbul barosu olmak üzere barolarını terör faaliyetlerinden el çektirsin.istanbul barosu resmen darbeyi destekliyor, yakın zamanda orduyu göreve çağırıyordu.şimdi de terör örgütü suçlamasıyla ceza alanlara destek veriyor.istanbul baro başkanı da tam bir militan gibi hareket ediyor.baroların görevi bu olmasa gerek.

  "baro baskani is ogrenir" - keryil

  esas sizin bakanlik kavramini ogrenmeniz lazim. baro baskani avukatlarin meslek kurulusunun yoneticisidir. adalet bakani ise hukumetin belirledigi bir siyasi pozisyondur. yani adalet bakaninin, bu pozisyonundan kaynaklanan bir "mesleki" uzmanligi bulunmaz, yetki ve sorumlulugu bulunur sadece (ki bakarsaniz bircok bakanlikta mustesarin islevlerinden biri bakana gerekirse uzmanligini sunmaktir). eger avukatlik meslegi temsil edilecekse bunun temsilcisi bakanlik degil tabi ki barodur. bu olayin millet iradesiyle ilgisi yok, carpitmayin. kimse "su sahis su bakanliga gelsin" diye oy vermiyor bu ulkede, haliyle bakan, basbakan istedigi icin bakan, biz istedigimiz icin degil. hatirlarsaniz davutoglu bakan oldugunda vekil dahi degildi. kaldi ki baro baskan kararnameyle mi atandi sanki, o da secildi? feyzioglu'nun sozlerine somut olarak itiraz edebiliyor musunuz? "bakanin baro yonetiminde istedigi temsiliyet hukumette de olmazsa bu ikiyuzluluk olur" diyebiliyor musunuz? bir baroyu yonetirken dahi bu denli cogunlukculuk gerekiyorsa bir devleti bu denli tekci yonetmek mantikli olabilir mi?

  iste böyle - sahin_a

  Olay budur. Adalet Bakani olacak adam böyle tehdit eder iste Barolar Birligi Baskanini. Sanki babasi ortacagda kral kendi de kralin simarik prens evladi. Hatta kralliklarda bile böyle densizlik olmaz. Osmali Padisahliginda bile böyle konusan padisah yoktur belki de. Bu ne dir ya, Hulu Mulu Kralligi midir? Benim bildigim sokak ortasinda kabadayi bozuntulari böyle tehditler savurur. Esasli kabadayilar bile böyle yapmaz, biraz agir olur. Bence bu kadar anayasaymis, anayasa komisyonuymus vs. seylere hic gerek yok. Bosuna enerji, para ve zaman kaybi. AKP üc maddelik bir anayasa yapacak olacak bitecek: "Madde1: Beyfendi ve sürekasi ne yaparsa haklidir. Madde2: Madde1'in dogru olmadigi kosullarda yine Madde1 gecerlidir. Madde3: Bu üc madde iki cihan bir araya gelse degistirilemez, degistirilmesi teklif edilemez, edenlere de Beyfendi'nin münasip gördügü ceza tartismasiz uygulanir"

  Söz ve hakikat - erdal mirza

  Adalet Bakanı sıkışınca kurşun askerlerine güvenerek,yasayı değiştireceğinden söz ediyor.Söz ve hakikat arsında gerekli iletişimi kuramayan bakanın sözlerine hiç şaşırmadım.Nede olsa sahibinin sesi!Sen bırak yasa değiştirmeyi,bir sözün varsa,yapılan eleştirileri yanıtla.Her zaman olduğu gibi,şantaj ve tehdit temel politikanız olmuş,çok yazık!