Feyzullah Ete'nin katili polise 5 yıl hapis

Feyzullah Ete'nin katili polise 5 yıl hapis
Feyzullah Ete'nin katili polise 5 yıl hapis

Feyzullah Ete'nin eşi Necla Ete kızları Kübra ve Dilara'yla.

Ete ailesinin avukatı: Hakimler cezadaki indirim hakkını cömertçe kullandı

 


İSTANBUL - Avcılar’da bir parkta tartıştığı Feyzullah Ete’nin ölümüne sebebiyet verdiği gerekçesiyle yargılanan polis memuru Ali Mutlu, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık polis memuru Mutlu ile avukatları Ali Çelik ve Halil İbrahim Koca, müşteki sanık Ali Yavuz Oturakçı katıldı. Feyzullah Ete’nin babası Fettullah ve annesi Hayriye Ete de şikayetçi olarak avukatları Murat Nas ile birlikte duruşmada hazır bulundu.
Sanık avukatı Koca, emsal teşkil etmek üzere Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararlarının bulunduğu bir dosyayı mahkeme heyetine sundu.
Aynı sanığın diğer avukatı Çelik de müvekkilinin maktule hiçbir etkili eylemde bulunmadığını öne sürerek, alkolün etkisiyle saldıran Ete’nin olay sırasında Mutlu ile birlikte yere düştüğünü savundu.
Adli Tıp Kurumu’nca hazırlanan raporda, uzmanların "ölen kişinin göğsündeki izin verilen elektroşok cihazıyla oluşabileceğini" belirttiğini vurgulayan Çelik, raporda Ete’nin ölüm nedenleri arasında bunun detaylı bir şekilde anlatıldığını ifade etti.
Müvekkilinin Ete’ye kimlik sormasıyla görev sınırlarını aşmadığını da belirten Çelik, Ali Mutlu’nun beraatını istedi.
Ete ailesinin avukatı Nas ise sanığın "kasten adam öldürmek" suçundan cezalandırılmasını talep etti.
"Memura mukavemet" suçundan hakkında kamu davası açılan Oturakçı ise olayın mağduru olduklarını ifade ederek, "Bu olay yaşandıktan sonra sürekli olarak emniyet güçlerince karşılaşır hale geldim" dedi.


-KARAR-


Verilen aranın ardından davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, müşteki sanık Oturakçı’nın beraatını kararlaştırdı.
Sanık polis memuru Mutlu’ya ise Oturakçı’ya yönelik yaralama eyleminden dolayı 4 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, bu cezayı açıklamayı erteleyerek, Mutlu’nun 5 yıl denetim süresine tabi tutulmasını kararlaştırdı.
Mahkeme heyeti, Feyzullah Ete’ye yönelik "yaralama sonucu ölüme sebebiyet vermek" suçundan dolayı ise "tahrik ve kamu görevlisi olmasını da dikkate alarak" Mutlu’ya 5 yıl hapis cezası verdi.


-KARARA TEPKİ-

Fetullah ve Hayriye Ete çiftinin avukatı Murat Nas, duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, kararı Yargıtay’da temyiz edeceklerini belirterek, "Yazıktır. Hakimler, cezadaki indirim haklarını çok cömertçe kullandılar" diye konuştu.
Bu arada, Feyzullah Ete’nin eşi Necla Ete ile 4 yaşındaki kızı Burcu da duruşmayı izleyenler arasında yer aldı.