Feza Gazetecilik A.Ş.'deki arama sona erdi

Feza Gazetecilik A.Ş.'deki arama sona erdi
Feza Gazetecilik A.Ş.'deki arama sona erdi
Bir süre önce kayyum atanan Millet ve Bugün gazetelerinin yerine "Özgür Bugün" ve "Özgür Millet" gazetelerinin basıldığı gerekçesiyle, Yenibosna'daki Feza Gazetecilik A.Ş. matbaasındaki arama sona erdi.

RADİKAL - Bir süre önce kayyum atanan Bugün ve Millet gazetelerinin yerine "Özgür Bugün" ve "Özgür Millet" gazetelerinin basıldığı gerekçesiyle, 5 kişilik polis ekibi ile 2 avukat, saat 21.00 sıralarında mahkeme kararıyla Yenibosna'daki Feza Gazetecilik A.Ş. matbaasına geldi. Yaklaşık 6 saat süren aramaların ardından saat 03.00 sıralarında polisler ve avukatlar matbaadan ayrıldı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi doğrultusunda, Bakırköy 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından, Feza Gazetecilik A.Ş.'nin matbaasında "Özgür Bugün" ve "Özgür Millet" gazetelerinin basıldığı iddiasıyla arama kararı çıkarmıştı.

"12 KASIM TARİHLİ ÖZGÜR BUGÜN GAZETESİ POLİSLER TARAFINDAN ELE GEÇİRİLMİŞTİR"

Feza Gazetecilik A.Ş. matbaasındaki arama devam ederken Millet Gazetesi Sorumlu Müdürü ve şirket avukatı Olcay Kaan, aramaya ilişkin açıklama yaptı. Avukat Kaan yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bir terör soruşturması sonucunda İpek-Koza Medya Grubu'na bir operasyon yapılmış ve kayyumlar atanmıştır. İpek-Koza Medya Grubu'nun markası ve telifleri olan Millet ve Bugün gazetelerinin taklitleri yapılmış. Bu taklitlerle alakalı bugün itibarı ile Bakırköy 3. Sulh, Ceza Mahkemesi'nin vermiş olduğu arama kararıyla bugün arkanızda bulunan Zaman Gazetesi'nin altında bir arama gerçekleştirildi. Bu arama esnasında çok ciddi badireler atlattık. Tehditler aldık, hakaretler yedik, küfürler yedik. Özgür Bugün ve Özgür Millet Gazetesi altında patentlerimizi taklit eden ve bunu basan Feza Gazeteciliğin bunu bastığını şu an itibarı ile arkada kamyonda 12 Kasım tarihli Özgür Bugün gazetesi polisler tarafından ele geçirilmiştir. Bununla alakalı polis arkadaşlarımız çalışmalarını yapıyorlar. Şu an aracı emniyet altına aldılar. Kimseyi yaklaştırmıyorlar"

TEPKİ GÖSTERDİLER

Avukatın açıklaması devam ederken çevresinde toplanan kalabalık avukata tepki gösterdi. Kaan, "Bizzat avukatları tarafından tehdit edildik. Biz saat 21.00'de buraya geldik, içeriye girişimiz 22.20 idi. Bu süre zarfında herhalde kendilerince bir şeyleri kaçırmaya çalıştılar ama son çevre gezintisinde açtırmış olduğumuz bir kamyonun içerisinden koliler halinde 12 Kasım tarihli Özgür Bugün Gazetesi çıkmıştır. Polis arkadaşlar şu an görevlerinin başındadır."

Kaan, "Arama matbaa bölümünde mi yapıldı?" sorusu üzerine de, "Matbaa bölümünde bir şey bulamadık. Basılan gazeteleri kamyona koymuşlar. Biz şu an Feza gazetecilik AŞ. içerisinde basılmış, koli halinde birçok adet Özgür Bugün gazetesi bulduk" dedi. (Hayati KILIÇ/Mehmet İlkay ÖZER/İstanbul/DHA)