Fidan eken para biçer

Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Yeniköy, halkının zeytin ve pamuk üreticiliğini bırakıp fidan yetiştiriciliğine yönelmesiyle en zengin köylerden biri oldu.
Haber: ERTAN KORKMAZ / Arşivi

MANİSA - Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Yeniköy, halkının zeytin ve pamuk üreticiliğini bırakıp fidan yetiştiriciliğine yönelmesiyle en zengin köylerden biri oldu. Köyde aile başına yıllık gelir 75 milyar lira civarında.
Sart Harabeleri'ne 12 kilometre uzaklıkta ve denizden 1025 metre yükseklikteki 110 haneli Yeniköy'ün çehresi 10 yıl önce Salihli Orman İşletme Şefi Murat Işıldar ve ekibinin, köylüleri ikna edip fidan üreticiliğine yönlendirmesiyle değişti.
Işıldar, 1997'de emekli olup köye yerleşti ve görevdeyken yaptığı gibi halkı fidan yetiştiriciliğine teşvik etti. Kısa sürede Yeniköy, fidancılığın merkezi oldu, peşinden bölgedeki iki belde ve yedi köyde de fidancılık giderek yaygınlaştı. Yeniköylü fidan yetiştiricileri Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 2006 yılına kadar olan fidan ihtiyacını karşılamayı üstlendi ve 7.5 trilyon liralık bir anlaşma yaptı.
Yeniköy halkı, bu yıl 500 milyar liralık ihracat da gerçekleştirdi, Muradiye Orman Fidanlığı'nın ardından Türkmenistan'a fidan gönderen ikinci Türk fidanlığı oldu. Yeniköy, sadece 2003'te 2 trilyon liralık fidan satışı gerçekleştirirken, 110 haneli köyde bir ailenin yıllık geliri 75 milyar liraya yükseldi.
Hedef İtalya gibi olmak
Yeniköy'ün yöredeki köylere örnek olduğunu belirten Manisa Çevre ve Orman Müdürü İhsan Mayda, "Köylülerimiz artık evlerinin bahçelerinde yetiştirdikleri fidanları satarak pamuktan, üzümden, tütünden elde edecekleri gelirlerden kat kat fazla kazanmaya başladı. Müdürlük olarak Beydere yöresindeki kapatılan Beydere Ziraat Meslek Lisesi'nin geniş arazilerini kullanarak İtalya'daki gibi dev fidanlıklar oluşturmak istiyoruz. Bu sayede yaklaşık 1500 kişi fidancılıkla uğraşacak" dedi.
Murat Işıldar ise, "Kılıç Vadisi yöresindeki Başlıoğlu, Çaypınar, Bahçecik, Horzum, Çamyayla, Çobanlar ve Artıcak köyleri ile Gölcük ve Bozdağ beldeleri, fidan yetiştiriciliği konusunda oldukça elverişli. Burada Toros sediri, Himalaya sediri, altuni mazı, mavi ladin, batı ladini, göknar, karaçam gibi 15 tür fidan yetiştirilebiliyor" diye konuştu.