Fidye çetesinde asker ve polis

Uyuşturucu kaçakçılığı suçundan cezaevinde tutuklu bulunan S.K.'nın oğlunun fidye için kaçırılması üzerine yapılan operasyonda iki polis ve bir uzman çavuşun da aralarında bulunduğu altı fidyeci yakalandı.

İSTANBUL - Uyuşturucu kaçakçılığı suçundan cezaevinde tutuklu bulunan S.K.'nın oğlunun fidye için kaçırılması üzerine yapılan operasyonda iki polis ve bir uzman çavuşun da aralarında bulunduğu altı fidyeci yakalandı. Kaçırılan 17 yaşındaki A.K. da kurtarıldı.
Fidye çetesinin ortaya çıkarılmasıyla sonuçlanan olaylar şöyle gelişti: Uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla cezaevinde yatan S.K.'nın oğlu A.K., 16 Nisan'da okul servisine binerken, kimliği belirsiz dört kişi tarafından kaçırıldı. Çete, A.K.'nın ailesinden 400 milyar lira istedi.
Başka bir suç şebekesini takip eden Organize Suçlar Şubesi'ne bağlı ekip, bu kaçırılma olayından tesadüfen haberdar oldu. A.K.'nın alıkonulduğu evi tespit eden polis operasyonla A.K.'yı kurtardı.
Yapılan soruşturmada, kaçırma işini polis memuru Fahrettin Özsolak'ın organize ettiği bilgisine ulaşıldı. Fidye işine karıştığı iddiasıyla Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Abdullah Alican ile emekli kaptan Yunus Emre Aygün, Abdullah Özdemir ve Kadir Yalın 22 Nisan'da gözaltına alındı. Kaçırma işini organize ettiği öne sürülen ve daha sonra askere gittiği belirlenen polis memuru Özsolak da birliğinden çağırılarak gözaltına alındı. Operasyonda polise yardımcı olmakla görevlendirilen jandarma uzman çavuş Ergün Ünal'ın da ismi, fidye işine karışan kişiler arasında çıktı. Polis, operasyon sonrası Ünal'ı da gözaltına aldı.
İfadelerinde kendilerini Mehmet Beki Kutlu'nun azmettirdiğini belirten zanlılar, bir alacak-verecek meselesi nedeniyle bu işe karıştıklarını iddia etti. Firarda bulunan Kutlu'nun yakalanması için çalışmalara başlandı. Zanlılar, polisteki işlemlerinin tamamlanmasından sonra 26 Nisan'da İstanbul DGM'ce tutuklandı.