Fidye düğümü telefonla çözülecek

Oğlu Hamit Bayram'ın emniyet binasından kaçırılmasıyla ilgili tutuklanan eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın avukatı Hüsnü Ayhan, müvekkilinin Van'dan Bitlis...
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

VAN - Oğlu Hamit Bayram'ın emniyet binasından kaçırılmasıyla ilgili tutuklanan eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın avukatı Hüsnü Ayhan, müvekkilinin Van'dan Bitlis Cezaevi'ne, aşiret üyelerince kaçırılacağı şüphesiyle nakledildiğini söyledi. Ayhan, Bayram'ın oğlunun fidye için kaçırıldığı iddiası için de "Telefon kayıtları olayı çözecek" diye konuştu.
Malatya'da görev yapan polisler ise ifadelerinde Bayram ailesinden fidye istedikleri iddiasını yalanladı. Polisler ifadelerinde Bayram'ın adamlarının baskını sırasında neden silah kullanmadıkları konusunda ise "O kadar çok silahlı adamı birdenbire karşımızda görünce şoke olduk. Her şey bir anda olup bitti." dedi.
Hüsnü Ayhan, savcılık ifadelerine göre Hamit Bayram'ın Malatya polisince 5 Temmuz'da gözaltına alındığını belirterek şunları söyledi: "İki gün gözaltında tutulmuş. İddiaya göre oradaki ifadesinde polislere Van'da 48 kilogram eroin verebileceğini söyleyince, ayın 7'sinde, yanında polisler ile buraya getirilmiş. Yolda iken de birkaç telefon görüşmesi yapılmış. Van'a geldiklerinde kardeşi Şeref'i aramış, ancak her zamankinin aksine Türkçe konuşmuş. Kardeşleri de bu durumdan şüphelenince, baba Bayram devreye girmiş. Müvekkilimin oğluyla görüşmesinde de ısrarla Türkçe konuşulduğunu duyunca, başının belada olup olmadığını sormuş ve 'Evet' yanıtı almış. Bunun üzerine yapılan konuşmalarda söz konusu kişilerin önce 500, sonra da 200 bin euro fidye istediği ortaya çıkmış."
Bayram'ın ifadesi
Ayhan, bunun üzerine Vali Hikmet Tan'ı arayan ancak yerinde bulamayınca yardımcısı Abdurrahman İnan ile görüşen Mustafa Bayram'ın savcılık ve hâkime verdiği ifadelerde yazılı olanları şöyle anlattı: "Daha sonra Vali ile görüştüm. Yanında da Bakan Hüseyin Çelik vardı. Telefonu aldı ve bana 'Geçmiş olsun, gereken yapılacaktır' dedi. Daha sonra da emniyet müdür yardımcısı ile konuştum. Bana oğlumun telefon trafiğinden yerini tespit ettiklerini, önce SSK Hastanesi parkında olduğunu, daha sona Devlet Demir Yolları civarında olduklarını söyledi. Oğlum Şeref aradı ve Hamit'in Bakım Onarım Şubesi'nin oraya girerken görüldüğünü söyledi. Ben de gittim. Hamit'i sordum, 'Gitti' dediler. Orada yüzü kanlı bir adam gördüm. Kalabalıklardı, hepsi sivildi, arabaları da resmi plakalı değildi. Polis olduklarını anlayacağım bir emare yoktu. 'Siz çete misiniz?' dedim. Olay yerinde birkaç resmi polis de vardı, ama kimse sesini çıkarmadı."
Dinlenen telefonla pazarlık
Polislerin, Bayramların dinlenen telefonlarından iddia edildiği gibi nasıl fidye pazarlığı yaptığına ve olayın emniyet birimlerince bir gün gizlenmesinin nedenine ilişkin soruları yanıtsız bırakan Ayhan, şunları söyledi: "Hangi senaryo doğru olursa olsun, muamma telefon trafiği dökümüyle çözülecek. Savcılıktan GSM şirketlerinden telefon dökümlerinin istenmesini talep ettik."
Avukat Ayhan, Bayram'ın Bitlis Cezaevi'ne sevki konusunda, "Mustafa Bayram, kentin ileri gelenlerinden nüfuzlu bir ailedir. Van Cezaevi'nden kaçırılacağı endişesiyle sevk edilmesi uygun bulunmuş. Böyle bir güvenlik zaafiyeti olduğu kanısına nereden kapıldılar bilemem. Bitlis'e götürülürken, aile üyelerinin yaşadığı normal güzergâh olan Van-Gevaş yerine, 80 km yol uzatarak Van-Erciş yolundan götürmüşler" dedi.