Fidye için kaçırıldıktan sonra öldürülen işadamının iki şoförü gözaltında

Fidye için kaçırıldıktan sonra öldürülen işadamının iki şoförü gözaltında
Fidye için kaçırıldıktan sonra öldürülen işadamının iki şoförü gözaltında
Fidye için kaçırıldıktan 19 gün sonra cesedi bulunan Türkiye'nin "Bakır Kralı" olarak bilinen iş adamı Cüneyt Ali Demir'in babası Mehmet Turgut toprağa verildi. Turgut'un cenazesini Adli Tıp Kurumu'ndan alan ağabeyi Musa Turgut "Camide 3 sefer telefon geldi. Namazdan sonra dedim ki, 'Kim bu densiz, namaz saati arayan seni' dedim. Bankadan arıyorlar yanıtı verdi" diye konuştu.

Zeytinburnu'nda 26 Haziran tarihinde fidye için kaçırıldığı iddia edildikten 19 gün sonra cesedi Kocaeli Ballıca'da gömülü bulunan işadamı Mehmet Turgut'un cenazesi, yakınları tarafından adli tıp kurumundan alındı. Cenazeyi almaya gelen işadamının ağabeyi Musa Turgut, kaçırıldığı gün kardeşi ile birlikte Süleymaniye Camii'ne Cuma namazı kıldıklarını belirterek, “Camide 3 sefer telefon geldi. Namazdan sonra dedim ki, 'Kim bu densiz, namaz saati arayan seni' dedim. Bankadan arıyorlar yanıtı verdi" diye konuştu.Mehmet Turgut'un yakınları, sabah saatlerinde cenazesinin getirildiği Yenibosna'daki adli tıp kurumuna geldiler. Mehmet Turgut'un ağabeyi Musa Turgut, burada basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı.

KAÇIRILMADAN ÖNCE GELEN TELEFON

Kardeşinin kaçırıldığı gün onunla birlikte Süleymaniye Camii'nde Cuma namazı kıldıklarını belirten, Musa Turgut, “Kaçırıldığı gün benim yanıma gelmişti. Cuma namazından önce geldi. Bir iki saat oturduk. Cuma namazına Süleymaniye'ye beraber gittik. Süleymaniye'de, camide 3 sefer telefon geldi. Namazdan sonra dedim ki, 'kim bu densiz namaz saati arayan seni?' dedim. 'Bankadan arıyorlar' dedi diye konuştu.

 ARABAYA ATIP GÖTÜRÜYORLAR

Namazdan sonra kardeşi ile Tahtakaleye gittiklerini belirten Musa Turgut, “Beraber Tahtakaleye biraderlerin yanına geldik. Biraderle beraber oturduk 4.5'a kadar. 'Arabanı nereye bıraktın' dedim. 'Kazlıçeşmeye bıraktım, Marmaray'la geçiyorum buradan' dedi. Florya'da oturuyor zaten. Bizden ayrıldıktan sonra 17:20'de Marmaray'a biniyor. Arabasının oradan bekliyorlar. Arabaya atıp götürüyorlar" dedi.

'5 MİLYON EURO FİDYE İSTEDİLER'
Kardeşini kaçıranların 1 gün sonra kardeşinin oğlunu aradıklarını ifade eden Musa Turgut, “Bir gün sonra oğlunu aradılar, fidye istediler. 5 milyon Euro istediler. Oğlu da diyor ki, 'Babamın sesini duyayım, bakarız.', Dinleteceğiz sesini' diyorlar, bir daha aramıyorlarö diye konuştu. Musa Turgut, “Şüphelendiğimiz kimse yoktu. Bilemiyoruz ki. Hiç beklemiyorduk. Benim kardeşim kimseyle takışmaz, kimseyle uğraşmaz. Herkese hakkını verir, parasını verir. Düzgün, temiz, hiçbir düşmanı olmaz. Duyduğumuz kadarıyla 17 kişi yakalanmış, iki şoförü de var. İki şoförün içeri alındığını da duyduk. Artık şoförler ne derece bu işle ilgili bilemiyoruz. Üzgünüz, 20 gündür ızdırap çekiyoruz. Hergün ölüp de diriliyoruz yani" dedi.

TOPRAĞA VERİLDİ
Yakınları tarafından teslim alınan Mehmet Turgut cenazesi, Florya E-5 Camii'de ikindi namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrası Küçükçekmece Kanarya Mezarlığı'nda defnedildi.

'YANLIŞLIKLA ÖLDÜ'

işadamı Mehmet Turgut'u kaçırıp öldürdükleri iddiasıyla gözaltına alınan 16 şüphelinin sorgusu sürüyor. Şüpheliler Mehmet Turgut'u kaçırırken ellerini ayaklarını ve ağzını bağladıklarını, zorla tutacakları eve vardıklarında nefessiz kalarak öldüğünü gördüklerini iddia ettiler. Şüphelilerin işadamının ağzını fazla bağladıkları için nefessiz kaldığını, bu yüzden  “yanlışlıkla" öldüğünü, aynı gece ormanlık alana gömdüklerini söyledikleri belirtildi. Gözaltına alınanlar şüpheliler arasında ailenin yanında 10 yıldır çalışan 2 özel şoför ile eski bir milletvekilinin yeğenin de bulunduğu öğrenildi. Dün ormanlık alanda bulunan işadamı Mehmet Turgut'un cesedinin ise ölüm sebebinin belirlenmesi için incelemesinin Adli Tıp Kurumunda sürdüğü belirtildi.

 7 İLDE OPERASYON YAPILDI

İşadamının kaçırılmasıyla ilgili   İstanbul , Ankara , Van, Balıkesir, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya illerinde yapılan operasyonda toplam 19 kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili bağlantısı olmadığı tespit edilen 3 kişinin serbest bırakılmasıyla geriye kalan 16 kişi Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirildi.

ÇETE ELEMANLARI ARASINDA ESKİ MİLLETVEKİLİNİN YEĞENİ DE VAR

Kayıp Şahıslar Büro Amirliği tarafından yapılan operasyonda kaçırma ve fidye isteme çetesinin elebaşı olan 6 kişinin Van'da yakalandığı öğrenildi. Bu kişiler arasında eski bir milletvekilinin yeğeni Rızgin B.'nin de bulunduğu öne sürüldü. Rizgin B.'nin şebekenin Van'da bulunan kolunu yönettiği iddia edildi. Bu kişilerin uyuşturucu suçundan çok sayıda sabıkaları bulunduğu öğrenildi. Polisin gözaltına alınan Fatih Ç. ile Serkan D.'nin yaklaşık 10 yıldır ailenin yanında özel şoför olarak çalıştığı belirlendi.

İŞADAMINI "YANLIŞLIKLA" ÖLDÜRDÜKLERİNİ İDDİA ETTİLER

Gözaltına alınan şüphelilerin Kayıp Şahıslar Büro Amirliğinde sorguları devam ederken, olayın üzerindeki esrar perdesi aralanmaya başlandı. Şüphelilerin kaçırma olayının yaşandığı gün olay yerine 6 kişi olarak geldikleri ve Marmaray'ın otoparkına aracını almaya gelen işadamı Mehmet Turgut'u zorla aracına bindirdikleri öğrenildi. Aracın arka koltuğuna yatırdıkları işadamının elleri, ayakları ve ağzını koli bandıyla bağlayan şüphelilerin Şile'de saklandıkları eve doğru yola çıktıkları öğrenildi. Şüphelilerin verdiği ifadeye göre, eve vardıklarında kaçırdıkları kişinin ağzına bağlanan koli bandı yüzünden nefessiz kalarak öldüğünü anladıklarını söyledikleri öğrenildi. Bunun üzerine paniklediklerini söyleyen şüphelilerin aynı gece işadamını Pendik, Ballıca köyü, Ağva'ya giden kestirme yol üzerindeki ormanlık alana götürerek gömdüklerini söyledikleri belirtildi.

ALİ AKSOYER-YÜKSEL KOÇ- DHA