Fidyeciler, işadamı Mehmet Turgut'u eterle öldürmüşler

Fidyeciler, işadamı Mehmet Turgut'u eterle öldürmüşler
Fidyeciler, işadamı Mehmet Turgut'u eterle öldürmüşler
İşadamı Mehmet Turgut'un kaçırılmasıyla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. Zanlılar, işadamını aracını park ettiği otoparkta eterle bayıltıp kaçırdığını ve kendi aracına bindirerek Pendik'te bu iş için kiraladıkları villaya götürdüklerini itiraf etti. Turgut'un eve götürüldüğünde fazla eterden ölmüş olduğu sanılıyor.

İSTANBUL İşadamı Mehmet Turgut'u fidye için kaçırdıktan sonra öldürdüğü iddia edilen çete üyesi 17 kişiden 11'i emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. 6 şüpheli ise savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

ÇOK PARASI OLDUĞUNU DUYUNCA PLAN YAPMIŞLAR

Asayiş Şube Müdürlüğü Kayıp Şahıslar Büro ve Gasp Büro Amirliği'nde sorgulanan şüphelilerin ifadelerinin ardından, işadamı Mehmet Turgut'un kaçırılmasıyla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı.  Şüphelilerin verdiği ifadelere göre, kaçırma ve fidye isteme planı, Mehmet Turgut'un şoförleri Fatih Ç. ile Serkan D.'nin, arkadaş vasıtasıyla tanıştıkları özel bir üniversitenin Mimarlık Fakültesi öğrencisi Rızgın B'ye, işadamının çok zengin olduğunu söylemesi üzerine yapıldı. Rızgın B. öncülüğünde, kaçırma olayından 25 gün önce yapılan plana Rızgın B.'nin  hemşehrisi olan 5 kişi daha dahil edildi. Kaçırma eyleminden bir süre önce de Pendik'te bir villa kiralandı.

İŞ ADAMINI ETERLE BAYILTMIŞLAR

İş adamını takibe alan grup üyeleri, Turgut'un cuma günleri kendi kullandığı cipi Zeytinburnu Kazlıçeşme'deki otoparka bıraktıktan sonra Marmaray'la Üsküdar'daki iş yerine geçtiğini belirledi. Rızgın B., Emir E. ve Şıh Ali Y., olayın gerçekleştiği 26 Haziran'da, otoparkta pusu kurarak, aracından inen Mehmet Turgut'u, eter koklatarak bayılttı. Turgut, buradan kendi aracıyla villaya götürüldü. Burada, işadamının ayıldığını gören Emre E., tekrar eter koklatarak bayılttığı Turgut'u Ercan S. ve Kemal O. ile Çayan H.'ye teslim etti. Emir E., daha sonra işadamının cipine sahte plaka takarak Küçükçekmece'ye geldi. Kısa bir süre sonra da Mehmet Turgut'un öldüğü anlaşıldı. Emre E. ifadesinde, "Sanırım eter biraz fazla kaçtı. Uyanır gibi olmuştu, tekrar bayılttım. Ama ben işadamını villada bekleyen Ercan, Kemal ve Çayan'a teslim ettiğimde yaşıyordu" dediği öğrenildi. Villada bekleyen 3 şüpheli ise ifadelerinde işadamının geldiğinde öldüğünü söylediği bildirildi.

CESEDİ ÖNCE ORMANA ATTILAR SONRA GİDİP GÖMDÜLER

İş adamının ölmesinin ardından toplanan grup üyeleri, cesedi Şile yolundaki ormanlık bir alana attı. 5 milyon Euro isteyecekleri ailenin, Mehmet Turgut'un yaşadığını düşünmeleri için ise cesedin olaydan bir gün sonra Şile'deki boş bir araziye gömüldüğü anlaşıldı.

Şüphelilerden 6'sı, Mehmet Turgut'un cesedini gömdükten sonra Van'a gitti. İzlerini kaybettirmek için oradan da Iğdır'a geçten zanlılar, daha sonra işadamının ailesini arayarak, "Polise gittiniz fidye 6 milyon Euro oldu" dedi.

İşadamı Mehmet Turgut'un kaçırıldığının belirlenmesinin ardından titiz bir çalışma içine giren ve şüphelileri belirleyen İstanbul Emniyeti'ne bağlı Asayiş Şube Müdürlüğü Kayıp Şahıslar Büro Amirliği (KŞB) dedektifleri, harekete geçerek şüphelilerin bulunduğu Ankara , Van, Iğdır, Sakarya ve Kırklareli'nde eş zamanlı operasyon düzenledi.

PİŞMANLIK DUYAN ZANLI YER GÖSTERDİ, CESED BULUNDU

Gözaltına alınan şüphelilerden Kemal O.'nun, 'olaydan dolayı pişmanlık duyduğunu belirterek' yer göstermesi üzerine Mehmet Turgut'un cesedi gömüldüğü Şile'deki arazide bulundu.

Rızgın B. dışındaki zanlıların sorgularında suçlamaları kabul ettiği ve fidye için kaçırdıkları işadamını öldürmeyi hiç düşünmediklerini söylediği bildirildi. Şüphelilerin ifadelerinde, elde edilecek paranın yarısının Rızgın B., diğer yarısının da şoförler Fatih Ç. ile Serkan D.'nin alacağını söyledikleri öğrenildi. Yakalanan 17 şüpheliden 6'sı, ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılırken, Rızgın B, Emre E, Fatih Ç, Serkan D, Çayan H, Kemal O, Ercan S, Şıh Ali Y, Adem İ, Deniz B ve Adnan B, İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi.

(Murat DELİKLİTAŞ - Özgür EREN / DHA)