Fidyeden zimmet çıktı

Fidye için kaçırılan eski Hamatek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Veli Böge'nin 12 yaşındaki oğlu Mustafa Böge kurtarıldı.

KONYA/AKSARAY - Fidye için kaçırılan eski Hamatek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Veli Böge'nin 12 yaşındaki oğlu Mustafa Böge kurtarıldı. Küçük Mustafa'yı, Hamatek Holding'in Avrupa sorumlusu Ramazan Er'in, Böge'nin zimmetine geçirdiğini ileri sürdüğü 15 milyon markı geri almak için kaçırttığı ortaya çıktı. Bir holding içindeki 'zimmete para geçirme' iddialarının çocuk kaçırmaya kadar gittiği olaylar zinciri şöyle gelişti:
Veli Böge, 29 Temmuz'da polise başvurarak oğlu Mustafa'nın evinin önünde oynarken kaçırıldığını söyledi. Polis, Veli Böge ve yakınlarının telefonlarını dinlemeye aldı. Olayı holdingin Avrupa sorumlusu Ramazan Er'in, Veli Böge'nin zimmetine geçirdiği ileri sürülen 15 milyon markı geri almak için gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Ortaklarının büyük bölümünü yurtdışındaki işçilerin oluşturduğu holdingin çoğunluk hissesini elinde bulunduran ve Almanya'da oturan Er'in Hürriyet İç, Şahin Kavurmacı, kardeşi İsmail Kavurmacı, Şevki Pala, kardeşi Hüseyin Pala, Yılmaz Şahin ve eşi Döndü Şahin ile alınacak paranın yüzde 30'u karşılığında anlaştığı belirlendi.
Kaçmayı başardı
Hürriyet İç, Veli Böge'yi telefonla arayarak bir milyon mark fidye istedi. Böge'yi zaman zaman arayarak pazarlığı sürdüren İç, geçen hafta Nene Hatun Parkı yanındaki ankesörlü telefondan evi bir kez daha aradı. Polis telefonun bulunduğu yeri belirledi ve İç'i yakalandı. Ancak İç, bir polis memurunu tabancayla yaralayarak kaçtı.
İç, daha sonra Böge'yi bu kez Kaşınhanı beldesinden aradı. Polis, adresini saptadığı
İç'in saklandığı eve cuma gecesi operasyon düzenledi. İç, yakalanacağı sırada intihar etti. İç'in cep telefonu kayıtlarından hareket ederek operasyonu Aksaray'a kaydıran polis, çetenin diğer altı üyesini daha yakaladı. Kılıçarslan Mahallesi'nde saklandıkları saptanan iki kişi de dün yakalandı. Alınan ifadelerden küçük Mustafa'nın Mersin'de rehin tutulduğu ev tespit edildi. Buraya yapılan baskında Mustafa Böge kurtarıldı. Burada çeteye yardım yataklık edenler de yakalandı ve gözaltına alınanların sayısı 14'e çıktı.