Figen Yüksekdağ: Suruç karanlık tarihin başlangıç tarihidir

Figen Yüksekdağ: Suruç karanlık tarihin başlangıç tarihidir
Figen Yüksekdağ: Suruç karanlık tarihin başlangıç tarihidir
HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ "Suruç Karanlık sürecin başlangıç tarihidir. Eğer sorumlular korunur, gerçekler yalanlarla kapatılmaya devam ederse, Türkiye'ye güneş doğmaz" diye konuştu.

RADİKAL-Suruç Aileleri İnisiyatifi,  saat 18.00'de Suruç'taki patlamada hayatın kaybedenleri 7'nci ayında Kadıköy Halitağa Caddesi'nde yapılan 33 dakikalık oturma eylemi ile andı. Eylemde  Suruç'ta hayatını kaybedenlerin adı ve fotoğraflarının yer aldığı afiş asıldı. "Failler bulunsun hesap sorulsun", "Suruç'u unutma, unutturma" ve " Suruç şehitleri ölüşüzdür" sloganlarının atıldığı eylemde "Gizlilik kararı kaldırılsın" ve "Kalplerimiz adalet için atsın" pankartları açıldı. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın da katıldığı eylemde Suruç'taki patlamada  yaşamını yitiren Cemal Yıldız'ın kızı Gamze Yıldız aileler adına açıklama yaptı. Suruç katliamının halklara yönelik yeni bir savaşın başlangıç noktasını oluşturduğunun her geçen gün daha iyi anlaşıldığını söyleyen Yıldız, "Suruç'tan sonra katliamların ardı arkası kesilmiyor. Her gün yeni katliamlar yapılarak ve vahşetin boyutu arttırılarak önceki katliamlar unutturulmaya, barış çığlıkları, adalet talepleri bastırılmaya çalışılıyor. Daha dün Cizre'de taş üstüne taş bırakılmamış, her evin bodrumundan insan bedenleri çıkarılırken, şu anda da Sur'da, İdil'de gözü dönmüşçesine katliamlar yapılıyor" dedi. Sur, Cizre, İdil ve Nusaybin'de yaşanan katliamları hatırlatan Yıldız, "Sınır içinde ölümlere ve zulümlere doymayanlar sınır dışında da Türkiye halklarını kardeş halklarla karşı karşıya getirmeye ve savaş bataklığına sürüklemeye çalışıyorlar. Suruç'tan Cizre'ye katilleri tanıyoruz" diye konuştu.

 GERÇEĞE ULAŞMAK İSTEYENLER VURULUYOR

Eylemde  HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'da  bir konuşma yaptı. Yüksekdağ, “Suruç Karanlık sürecin başlangıç tarihidir. Eğer sorumlular korunur, gerçekler yalanlarla kapatılmaya devam ederse, Türkiye'ye güneş doğmaz. Bu ülkede gerçeğe ulaşmak zor. Gerçeğe ulaşmak isteyenler vuruluyor, katlediliyor. Bu zulmün, karanlığın ortasında halkların eşitliğinin, kardeşliğinin, barışının olduğunu söyleyenler katlediliyor" diye konuştu.

Her şeye rağmen yaşamı büyütme mücadelesini kararlılıkla sürdürdüklerini vurgulayan Yüksekdağ, "Burada, alanlarda verilen adalet ve barış mücadelesi bu ülkeyi yönetenlerin zulmünden çok daha kudretlidir. Kimse yüreğini karartmasın. Esas güç ve izleyeceğimiz yol, meydanlara ışık olmaktır" diye belirtti.

GERÇEKLER YALANLARLA  ÖRTÜLÜRSE TÜRKİYE'YE GÜNEŞ DOĞMAZ

Yüksekdağ, konuşmasına şöyle devam etti: "Eğer sorumlular korunur, gerçekler yalanlarla örtülmeye devam ederse, Türkiye'ye güneş doğmaz. Bunun için sadece cesur olmak yeter. Halklara bu cesareti gösterme çağrısı yapıyoruz. Ölüm, zulüm üreten bu siyaset son bulmadıkça bu ülkede gülmemiz mümkün değil. Hala bir umut ve şans var. Zulme karşı Türkiye halkaları olarak birleşirsek bu umudu büyütebiliriz" dedi. 33 dakikalık eylem, 33 Suruçta hayatını kaybedenlerin  isimlerinin okunmasının ardından sona erdi.

Cengiz ÇOBAN / İSTANBUL DHA