Figen Yüksekdağ'dan Suruç değerlendirmesi: Gerçekleştiricisi elbette IŞİD ve uzantıları

Figen Yüksekdağ'dan Suruç değerlendirmesi: Gerçekleştiricisi elbette IŞİD ve uzantıları
Figen Yüksekdağ'dan Suruç değerlendirmesi: Gerçekleştiricisi elbette IŞİD ve uzantıları
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Suruç'ta 31 kişinin yaşamına mal olan kanlı saldırı sonrası açıklamada bulundu. Yüksekdağ, saldırıya ilişkin IŞİD'i işaret etti: Bu saldırının tetikçisi ve gerçekleştiricisi elbetteki IŞİD çeteleri ve uzantılarıdır.

RADİKAL- HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Suruç'ta terör saldırısının meydana geldiği kültür merkezindeki incelemelerinin ardından gazetecilere açıklamada bulundu.

Türkiye 'nin farklı kentlerinden gençlerin, Kobani'ye destek olma amacıyla Suruç'ta sabah saatlerinde bir araya geldiğini belirten Yüksekdağ, yapılan basın açıklaması esnasında üzücü saldırının gerçekleştiğini söyledi.
Yüksekdağ, gençlerin barış ve özgürlük amacıyla bir araya geldiğini anlattı.

'Suruç saldırganı SGDF üyeleriyle birlikte kültür merkezine sızdı' iddiası


Terör örgütü DAEŞ'in Kobani ve Tel Abyad bölgesinde ağır yenilgiye uğratıldığını ifade eden Yüksekdağ, Türkiye'de ise Diyarbakır ve bazı illerde çeşitli saldırıların son dönemde yaşandığını belirtti.

Şanlıurfa Suruç'ta bombalı katliam


' SİYASİ İKTİDARIN OLUŞTURDUĞU İKLİMDEN BESLENDİLER'

Yüksekdağ, hükumetin DAEŞ konusunda önlem almasını isteyerek, şunları kaydetti:
Bugün bu saldırının faillerini çok uzakta aramaya gerek yok. Bu katliamın failleri bugün siyasete hükmedenlerden. Bu saldırının tetikçisi ve gerçekleştiricisi elbetteki IŞİD çeteleri ve uzantılarıdır. Bu çeteler Türkiye'de siyasi iktidarın oluşturduğu iklim ve topraktan beslendiler. 3 yıl boyunca bu tehlikeye işaret ettik daha bir yıl öncesine kadar siyasi iktidar ve temsilcileri IŞİD'i terör örgütü demiyordu. Terör yapılanmasıyla IŞİD ile kimin ortak hareket ettiğini çok iyi biliyoruz. Tutum alması gereken ve açıklama yapması gereken söylediği sözün arkasında durması gereken birebir siyasi iktidardır, şuan ki geçici hükumettir. Biz siyasi iktidarı IŞİD'e karşı mücadelede uyardık.

(AA)