'Fikir açıklama adı altında suç işlediler'

'Fikir açıklama adı altında suç işlediler'
'Fikir açıklama adı altında suç işlediler'
"TRT'de Gezi kıyımı" haberleri üzerine açıklama yapan TRT yönetimi, 'Milletin vergisiyle maaş alanlar sınırsız sorumsuzluk isteyemez' vurgusu yaptı. Haber-Sen'den ise "TRT, hükümete değil, halka karşı sorumludur" yanıtı geldi.

TRT’deki bazı dizi ve programların Gezi Parkı eylemlerine verilen destek nedeniyle yayından kaldırıldığı iddialarına bir yenisi daha eklendi. Son olarak, sosyal medya üzerinden Gezi Parkı eylemlerine ilişkin paylaşımlarda bulunan 15 personel hakkında TRT yönetiminin soruşturma başlattığı ortaya çıktı. TRT Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ‘Gezi Parkı odaklı olaylarda, fikri açıklama adı altında suç işleyen 15 personel hakkında soruşturma açıldığı’ belirtilerek, kamu çalışanının yayın yoluyla hakaret, provokasyon yapamayacağı, şiddeti özendiremeyeceği, kanuni sorumluluklarının bulunduğu ifade edildi.

Çifte standart mı?

Radikal’in gündeme getirdiği “TRT’de Gezi eylemlerine destek verenlere soruşturma” haberiyle ilgili TRT yönetiminin yaptığı açıklamaya kurumda örgütlü Haber -Sen’den cevap gecikmedi. Haber-Sen yaptığı karşı açıklamada, “Kadın yurttaşlarımıza hakareti alışkanlık haline getiren Ömer Tuğrul İnançer için “TRT’yi değil kendisini bağlar” diyen TRT yönetiminin, konu Gezi olayları olunca nasıl bir çifte standart uyguladığı kamuoyunun dikkatinden kaçmamalıdır” çağrısında bulundu.
TRT Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında “TRT’de Gezi kıyımı” başlıklı haberlerin yayımlandığı hatırlatıldı. Gezi Parkı eylemlerinde yüzlerce TRT çalışanının sosyal medya aracılığıyla fikrini beyan ettiği vurgulanan açıklamada, “TRT, fikrini açıklayan değil fikri açıklama adı altında suç işleyen 15 personeline soruşturma açmıştır” görüşüne yer verildi.

‘Sınırları zorladılar’
Yüksek Disiplin Kurulu ve Teftiş Kurulu soruşturmaları sürmesine rağmen bazı haberlerde, ‘kesin kararların açıklandığı’ şeklinde değerlendirmeler yapıldığına dikkat çeken TRT Genel Müdürlüğü, personeline ilişkin şu iddialarda bulundu: “Soruşturma konusu olan personelimizin sosyal medyada yazdıkları hakaret, provokasyon ve şiddet içermektedir. Sosyal medyada yazılanları, kendi basın kuruluşunda yayımlayabilecek yayıncı varsa biz soruşturma gerekçemizi bir kez daha sorgulayalım. Kamu çalışanının kanuni sorumlulukları vardır. Yayın yoluyla hakaret, provokasyon, şiddete özendirme yapamaz. Hem kamu çalışanı olmak isteyip hem de sınırsız sorumsuzluk istemek bir tezattır. Milletin vergisiyle maaş alanların kamu kurallarına karşı ayrıca sorumlulukları bulunmaktadır. TRT olarak her fikre saygılıyız ancak, kanun sınırlarını zorlayan eylemler için tedbir almamız da bizim kamu zorunluluğumuzdur.”

Haber-Sen’den TRT yönetimine sorular

TRT yönetiminin yaptığı açıklamanın hukuka aykırı olduğunu savunan Haber-Sen ise haziran ayında tüm yurda yayılan eylemlerin TRT yönetimine değil hükümete karşı yapıldığını ifade etti ve ekledi: “‘Milletin vergisiyle maaş alanların kamu kurallarına karşı ayrıca sorumlulukları bulunmaktadır’ diyen TRT yönetimine sormak gerekir:
TRT’nin Ömer Tuğrul İnançer’e ödediği paranın içinde hakarete uğrayan kadın yurttaşlarımızın vergileri yok mudur?
Emniyet Müdürlüğü’nden TRT’ye transfer ettiğiniz hemşeriniz (önce TRT-HD kanalında ‘müdür’ yapılmıştır, şimdi de aynı maaşla Genel Müdür koruması olarak çalışmaktadır) Ahmet Yavuz Darçın’a ödenen dolgun maaş kimlerin vergisiyle ödenmektedir?”
‘Leyla ile Mecnun’ dizisi başta olmak üzere bazı programların Gezi’ye yönelik tavırları nedeniyle yayından kaldırıldığı öne sürülmüş, son olarak ‘Bir Yastıkta’ oyuncularından Özge Borak’ın diziden çıkarıldığı tartışması yaşanmıştı.


Berkin 123 gündür uykuda

Taksim Dayanışması üyeleri, Gezi Parkı olayları sırasında başına isabet eden gaz kapsülüyle yaralanan ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan Berkin Elvan’ın ailesini ziyaret etti. Dün hastaneye giden grup üyeleri baba Sami Elvan ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklama yapan Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi sözcüsü Gürkan Akgün, “Bayramı buruk yaşıyoruz. Çünkü Berkin 123 gündür uykuda. Biz biliyoruz ki Berkin uyanacak. Dilerdik ki bayramı birlikte kutlayalım” dedi ve ekledi: “Birçok arkadaşımızı kaybettik. Birçok arkadaşımız sakat kalmış durumda. Ama biz inanıyoruz ki bu başka bir dünya özlemi gerçekleşecek”.

İki çocuğa Gezi davası

Gezi eylemlerinde gözaltına alınan iki çocuk hakkında toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefetten dava açıldı. Dava açılan çocuklardan biri, Dikmen’de akrep aracında gözaltına alınarak darp edilen A.A., diğeri ise yine Dikmen’de gözaltına alınan 17 yaşındaki S.C.G. Gezi’nin en küçük gözaltılarından 12 yaşındaki A.A. ile S.C.G. hakkında Savcı Şemsettin Özcan tarafından hazırlanan iddianame, Ankara Çocuk Mahkemesi tarafından kabul edildi. Anne Derya Aydoğdu, devletin kendi suçunu bastırmak için dava açtığını, bu olay nedeniyle işten çıkarıldığını söyledi. MEHMET BİLBER/ANKARA


  http://www.radikal.com.tr/115589711558974

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ya sizin suçlarınız... - citizen

  Ya TRT nin Erdoğan ve hükümet borazancılığı yapacağız derken yaptığı yanlışlar, işlediği yayıncılık ve cumhuriyetin temel ilkelerine göre işlediği suçlar... Onlar için kim takibat açacak...

  Gezi'deki şiddet... - UNITAD

  Gezi'de 'illegal' amaçlarını ortaya koymak için TRT çalışanları hangi şiddeti kullanmışlar. Söyleyin de bizde bilelim. Zaten ezberlemişler bu soğuk savaş stratejilerini.Şiddetmiş...! Şiddetin dik alasını kim kullandı dünya alem gördü... Demokratik hakları bunlar yaratmışlar sanki. Varolan hakkı bunlar bahşediyorlar. Lütfettiniz... İşte gezi bu sakat zihniyetin panzehiridir. Soruşturmalarla,ihraçlarla hiçbirşey kazanamayacaklar.

  Gezi illegal bir harekettir! - necgun

  Sandık dışında bir yol olmalıdır, biz sokakta ne dersek o olacak, istersek kırar dökeriz, çünkü cumhuriyetin koruyucusu biziz gibi despotik inançlarını şiddetle birleştirerek bize dayatan bir hareket illegaldir. Ve evet geziyi destekleyen kamu görevlileri hakkında soruşturma açılması gayet doğaldır. Demokratik muhalefetin ne olduğunu biz biliyoruz. Öyle gelişmiş ülke geyiği yapmayın, oralara giden gören artık tek siz değilsiniz, İHL'nin önünü kapattığınız için gidip o ülkelerde bir çok arkadaşımla birlikte üniversite bitirdim ve doktoramı yaptım. Artık saçmalıklarınızı yemiyoruz.

  Erdogan öc alma pesinde bu onu daha bir çapsiz yapiyor. - ercan02

  Devlet her kurumunda sürek avi baslatmis bulunuyor. Fikir açiklamak hiç bir dönemde simdiki kadar suç kabül edilmemisti. Erdogan öc alma pesinde bu onu daha bir çapsiz yapiyor.