Fıkra gibi kolaylık!

Nihal Dinç, çocuğunun Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı'na (OKS) başvurabilmesi için işinden dört gün izin almış. Çünkü bu yıl başvurular internet üzerinden yapılıyor.

İSTANBUL - Nihal Dinç, çocuğunun Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı'na (OKS) başvurabilmesi için işinden dört gün izin almış. Çünkü bu yıl başvurular internet üzerinden yapılıyor. "Günlerdir okula gidip geliyoruz. Ama hâlâ bir sonuç alamadık" diyen Dinç kızgın.
Milli Eğitim Bakanlığı, 'işlemleri kolaylaştırmak için' bu yıl OKS başvurularının internet aracılığıyla yapılmasını kararlaştırmıştı. Başvurular 18 gün önce başladı ancak İstanbul'da henüz bir öğrencinin başvurusunu bile yapamayan okullar var. Öğrenci başvurularının yapıldığı internet sitesi yoğunluk nedeniyle kilitlenince okul yetkilileri, öğrenciler ve veliler büyük sıkıntıya düştü.
Başvurularda okul kodu gerektiği için öğrenciler başvuruyu yalnızca
okul bilgisayarlarından yapabiliyor. Yarıyıl tatili olmasına karşın başvuru için okullarına gelen öğrenciler internetteki sorun nedeniyle bir türlü başvuru yapamıyor.
'Süre uzatılsın'
Bazı okullar çareyi başvuruları internet düzelinceye kadar yazılı olarak almakta bulmuş. Turhan Medihe Tansel İlköğretim okulu 18 gündür sadece iki öğrencisinin başvurusunu yapabilmiş. Mahmut Şevket Paşa İlköğretim Okulu bugüne kadar bir öğrencinin bile başvurusunu gerçekleştirememiş. Okul yetkilileri "Öğrencinin isimini ve bilgilerini giriyoruz ancak onay vermiyor. Altyapının düzeltilmesi lazım" diyor. Nihal Dinç'in kapısını aşındırdığı Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu da tek bir öğrenci başvurusu yapamayan okullardan. Okul yetkilileri başvuru süresinin uzatılmasını istiyor.
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Açıköğretim Kurumları Daire Başkanı Selim Mutlu ise, "Teknik nedenlerden dolayı internet sayfası açılmıyor. En kısa zamanda sorun çözülecek" diyor.