Fikret Başkaya beraat etti

Doç. Dr. Başkaya, 'Akıntıya Karşı Yazılar' adlı kitapta 'cumhuriyeti ve devletin askeri kuvvetlerini alenen tahkir ve tezyif etmekten' yargılanıyordu.

'Akıntıya Karşı Yazılar' adlı kitapta 'cumhuriyeti ve devletin askeri
kuvvetlerini alenen tahkir ve tezyif etme' suçunu işlediği iddiasıyla yargılanan yazar Doç. Dr. Fikret Başkaya, 'eleştiri sınırları içinde kaldığı' için beraat etti. Başkaya, "Kararı olumlu buluyorum. Ancak mevzuat ve zihniyet değişimine ihtiyaç var" derken, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış da, davayı Türkiye'nin ayıbı olarak niteledi.
Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına,
sanıklar Başkaya, yayıncı İsmet Erdoğan ile matbaa işçisi Özcan Bayram ve avukatları Aydın Erdoğan, Kazım Genç ve Hüseyin Biçen katıldı. Avukat Erdoğan, müvekkilinin yazılarının eleştiri sınırları içinde olduğunu savunarak beraat talebinde bulundu. Avukat Biçen de, "Kimse, Fikret Başkaya 'yalan yazdı' demiyor. Başbakan bile 'işkenceye sıfır tolerans' diyor, bunu herkes söylüyor. Ancak Başkaya, bunu söylediği için yargılanıyor. Düşüncelerin özgürce ifade edildiği, konuşulduğu, yazıldığı bir Türkiye istiyoruz. Müvekkilimin beraatine karar verilsin" diye konuştu.
Başkaya da hakkındaki suçlamanın 'komik' olduğunu savunarak, "Anayasa ve insanlık suçu işleyen 12 Eylül cuntacılarının yerine, benim yargılanmama bir anlam veremiyorum. Sanırım olayda bir yanlışlık var" dedi. Devletin manevi şahsiyeti tahkir ve tezyif ettiği iddiasını değerlendiren Başkaya, "Devlet, tüzel kişiliktir. Devleti ağlarken, gülerken, pikniğe giderken gören olmuş mudur?" diye sordu.
Başkaya ve diğer sanıkların beraat talebinde
bulunması üzerine Yargıç M. Nuri Öztürk, Başkaya'nın yazılarının, 'eleştiri sınırları içinde kaldığını' belirterek, beraat kararı verildiğini açıkladı.


    http://www.radikal.com.tr/7395947395940

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.