Filenin sultanı olamazsın, günah!

Filenin sultanı olamazsın, günah!
Filenin sultanı olamazsın, günah!

Meram Belediyesi Genç Bayanlar Voleybol Takımı, çok çalışmalarına karşın takımları kapatıldığı için Aksaray?daki grup maçlarına gidemedi ve elendi. fotoğraf: iSMAiL AKKAYA / dha

Konya Meram Belediyesi'nin AKP'li başkanının şort giydikleri için belediyenin voleybol takımını kapattığı öne sürülüyor. Başkan takımı ekonomik nedenlerle kapattığını söylerken antrenör 'Kız takımıyız diye kapattılar' diyor
Haber: İSMAİL AKKAYA / Arşivi

AKP’li belediye başkanı kız voleybol takımını şort giydikleri için mi kapattı?

KONYA - AKP’li Belediye Başkanı Serdar Kalaycı’nın Meram Belediyesi Bayan Voleybol Takımı’nı giydikleri şortlar nedeniyle kapattığı öne sürülüyor. Kalaycı, kapatma kararının ekonomik nedenlerden kaynaklandığını belirtirken grup maçlarına gidemeyen takımın antrenörü Fatoş Altaş ısrarlı: “Başkan yardımcısı kız takımı olduğumuz için kapattıklarını söyledi.” 
Meram Belediyesi Bayan Voleybol Takımı’nda filenin sultanı olmayı hayal eden sporcu genç kızların morali bozuk. Şampiyonluk hayalleriyle başladıkları, hergün saatlerce antreman yaparak kendilerini geliştirdikleri ve zaferler kazandıkları spordan koparılıyorlar. 

Genç bayanlar şampiyon

Antrenör Fatoş Altaş yıllar süren emeklerini şöyle özetliyor: “Üç yıldır belediyede antrenörlük yapıyorum. Değişik yaş gruplarında dört ayrı takımımız var. Takımın başına geldiğim zaman, kulüp başkanı ve yöneticileri Konya’nın imajını değiştirmek için voleybola önem veriyordu. Bu yüzden geçen yıl ‘Büyük Bayanlar’ takımını kurduk. 3. ligde mücadele ediyoruz. Lig mart ayında sona erdi ve önümüzdeki sezonun planlarını yapmaya başladık. Ayrıca Genç Bayanlar yaş grubunda da Konya Şampiyonu olup gruplara girmeye hak kazandık. Gruplarda eğer birinci olursak yarı finale yükselecektik. Bunun için, 1- 3 Mayıs’ta Aksaray’da yapılacak grup maçları için çok sıkı çalıştık.”
Yoğun antremanla geçen günlerin ardından Aksaray’da yapılacak grup maçlarına iki gün önce  antrenör Fatoş Altaş ve sporcuların aileleri Meram Belediye Başkanvekili Ahmet Şaban Okka ile görüşmeye gitti. Maddi sıkıntılar nedeniyle sporcuların Aksaray’daki gruplara kendi imkânlarıyla gitmeyi kabul ettiklerini aktardılar.
Daha sonra yaşananları antrenör Fatoş Altaş şöyle anlattı: “Başkanvekili Okka bize şampiyon olacaksak bize sonuna kadar destek olacaklarını belirtti. Şampiyonluk sözü verdik. Kabul ettiler. 

‘Kız takımı olduğumuz için’

30 Nisan Perşembe günü de takımın kapatıldığı haberini aldık. Bunun üzerine Başkan Yardımcısı Ali Uysal ile gö-rüştük. O da bize kız takımı olduğumuz için kapattıklarını ve kendi imkânlarımızla da olsa gitmememiz gerektiğini yoksa engelleyeceklerini söyledi. Takımımızda 80 sporcumuz var. Bu haberi duyunca hepsi şoke oldu.”
3. lig takımı dışındaki yaş grupları, yıldızlar ve gençler kategorisindeki takımların kulübe fazla maddi külfet sağlamadığını ifade eden Altaş, “Bu 3 kategorinin maçları Konya’da yapılıyor. Takım il şampiyonu olursa, grup, yarı final ve final maçları dışarıda yapılıyor. 3. Lig takımının masraflarının belirli bölümünü de federasyon karşılıyor” dedi.
Bir takım oyuncusunun velisi Neslihan Ceylan ise  şunları söyledi: “Başkan Yardımcısı Uysal ile  görüştük. ‘Kız takımını başkanın talimatıyla kapattık’ dedi. Çocukların şort giymesinden dolayı büyük sorun olduğunu düşünüyorum.”
Takımın kapatılması genç sporcuların hayallerinin yarım kalmasına neden oldu. Genç Bayanlar Takımı oyuncusu ve lise 4 öğrencisi Havva Nur Tenekeci, dört yıldır bu sporu yapıyor ve yaşananlardan sonra hissetiklerini anlatıyor: “Hayalim milli takımda oynayan Neslihan gibi bir oyuncu olmaktı. Ama bu şekilde engellerle biraz zor”.

Yeni başkan: Asli işimiz değil

29 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Meram Belediye Başkanlığı görevine seçilen Serdar Kalaycı’da yaptığı açıklamada ekonomik sebeplerden dolayı takımı kapattıklarını belirtti. Belediyeciliğin asli işlerini yapamazken spora para ayıramayacaklarını söyleyen Başkan Kalaycı, “Spor kulübünde çok sayıda branşta 4500 lisanslı sporcu var” dedi.