Filipinler, Türk gemisine 'silah kaçakçılığı' suçlamasıyla el koydu

'M/V Captain Ufuk' adlı Türk gemisini arayan Filipin polisi sandıklarda silah bulduklarını öne sürdü. Geminin Güney Afrikalı kaptanı ile çoğu Gürcü 13 mürettebat gözaltında

MANİLA / TİFLİS - Filipinler’de M/V Captain Ufuk adlı Türk gemisine silah kaçakçılığı suçlamasıyla el konuldu. Başkent Manila’nın batısındaki Bataan eyaletinin Mariveles limanına yanaşan Türk gemisini arayan polis, sahil koruma ve gümrük yetkilileri beş tahta sandığa saklanmış halde Galil tipi 50 saldırı tüfeği ile muhtelif askeri malzeme ortaya çıkardı. Gürcistan’da ise el konulan bir Türk gemisi satışa çıkarıldı.
Filipinler’deki gemiyle ilgili  bilgi veren Başkomiser Leon Nilo dela Cruz, mürettebatın yasadışı kargonun bir bölümünü gemiden attığından şüphelendiklerini belirtti. Geminin Güney Afrikalı kaptanı ile çoğu Gürcü olan 13 mürettebatı sorguya çekildi. Mürettebatın savcılık tarafından resmen suçlanacağını belirten başkomiser, geminin kime ait olduğunu araştırdıklarını söyledi.
Geminin nihai varış yeri güneydeki Batangas olacaktı. Nüfusunun yüzde 5’inden fazlası Müslüman olan ve güneyinde Müslüman gerillaların isyanıyla mücadele eden Filipinler’de, yabancı bir geminin silah kaçakçılığı yaptığına dair istihbarat gelmişti. Filipinli yetkililer, silahların Müslüman militanlar, komünist gerillalar ya da siyasetçilerin özel ordularına götürülüyor olabileceği görüşünde. 

‘Sınır ihlali’ suçlaması
Gürcistan’dan bağımsızlığını ilan etmiş Abhazya’ya karşı ambargo uygulayıp bu ülkenin limanlarına uğrayan gemileri alıkoyan Tiflis yönetimi ise bu kez bir Türk gemisine el koymakla kalmayıp satışa da çıkardı.
Türkiye’den Abhazya’ya yakıt götüren Panama bandıralı Buket adlı Türk gemisi, 17 Ağustos’ta Karadeniz’in uluslararası sularında Gürcü sınır muhafızları tarafından durduldu. Gemi 13’ü Türkiye, dördü Azerbaycan vatandaşı 17 mürettebatıyla birlikte Poti limanına çekildi. Mükerrer sınır ihlali suçlamasıyla el konulan gemi açık artırmayla satışa çıkarıldı.
Gürcistan Ulaştırma Bakan Yardımcısı Georgi Bokuçava, “Gürcistan makamlarına haber vermeden işgal altındaki bölgelere sefer eden gemi kaçakçılık yaptığı için satılacak” dedi. Mahkeme aralarında stayjer kaptan Özlem Akıncı Balca’nın da bulunduğu mütettebata 40 bin dolar para cezası keserken, tutuklanan kaptan Mehmet Coşkun Öztürk birkaç yıl hapis cezası tehdidi altında.
Geminin sahibi Densa şirketinin müdürü Hüseyin Avni Şen, “Gayriresmi hiçbir girişimimiz olmadı. Kaptan Abhazya’ya Rus karasularından gitmeyi planlıyordu” dedi.  
Abhazya limanlarına uğradığı için temmuzda alıkonulan ‘Karagal’ ve ‘Densa Demet’ isimli iki tankerin mürettebatı 30 ve 26 bin dolar cezayla bırakılmış ama gemiler alıkonulmuştu. (ap, ntv, afp, aa, dha)