Filistin olalım istiyorlar

Batman'daki olayları değerlendiren Yaşar Büyükanıt: "Türkiye, Filistinleştirilmek isteniyor. Eylemi düzenleyen yasal bir parti. Birileri ajite ediyor, tepki de batı illerinden geliyorsa bu Türkiye'nin felaketi olur."
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - PKK'lılara yönelik operasyon ve cenazeler nedeniyle Batman'da yaşanan gerilimi değerlendiren Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, "Türkiye Filistinleştirilmek isteniyor" dedi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle dün akşam Gazi Orduevi'nde verdiği resepsiyona, Batman'daki çatışma ve kitlesel cenaze törenleri damgasını vurdu. Orgeneral Büyükanıt, bir soru üzerine şunları söyledi:
"Türkiye Filistin haline getirilmek isteniyor. Bir oyun oynanıyor. Batman'daki, diğer yerlerdeki gösterilere bir bakın. Bunları kim örgütlüyor? Yasal bir parti. Dağdaki teröristle mücadele, terörle mücadelenin en kolay yanı. Ama öyle bir noktaya geldik ki, teröristi etkisiz hale getiren silahlı kuvetler hedef haline getiriliyor. Geldiğimiz aşama eskisine göre daha büyük boyutta. Batıdaki de doğudaki de bizim vatandaşımız. Birileri ajite ediyor. Kalkışmaya çeviriyorsa ona tepki başka yerden, Türkiye'nin batısından geliyorsa, Türkiye'nin felaketi olur."
Danimarka'ya eleştiri
Terörizme verilen dış desteğe de dikkati çeken Büyükanıt, şöyle devam etti: "Danimarka NATO üyesi. PKK televizyonu Danimarka'dan yayın yapıyor. Müttefik olduğumuz bir ülkede Roj TV yayın yapıyorsa tabii ki
ikaz edeceğim. Bütün dünya teröre karşı tavır almış da neden müttefiklerimiz bize yardımcı olmuyor?"
Başbakan Tayyip Erdoğan ise Batman'daki olaylarla ilgili soruyu "Fazla büyütmemek lazım. Toplama kalabalık, bindirilmiş kıtalar hiçbir kamouyu desteği arkasında yok. Terörle mücadele sürecek" diye yanıtladı.
Özkök ise, "Olayları benim değerlendirmeme gerek var mı? Her şey ayan beyan ortada değil mi? Herkes sorumluluğunu idrak etmeli" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7561927561920

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.