Film çekimine vize baskını

Adıyaman'ın Koçali Köyü'nde çekimi süren 'Sarı Günler' adlı film setini jandarma bastı.
Haber: FADIL BİNZET / Arşivi

ADIYAMAN - Adıyaman'ın Koçali Köyü'nde çekimi süren 'Sarı Günler' adlı film setini jandarma bastı. Yetkililer, yabancı oyuncuların çalışma izninin bulunmadığı gerekçesiyle çekimin durdurulduğunu açıkladı. Adıyaman'a 30 kilometre uzaklıkta bulunan Koçali Köyü'nde 30 kişilik ekip, 'Sarı Günler' adlı filmi çekerken, bazı yabancı oyuncuların çalışma izni olmamasından dolayı jandarma köye giderek çekimleri durdurdu.
Çekimlerin bitimine üç gün kaldığını söyleyen yapım koordinatörü Necmettin Çobanoğlu, oyuncu Nur Sürer ve yönetmen Ravin Asaf, yabancı oyuncuların Adıyaman'a geldikleri gün Emniyet Müdürlüğü'ne çağrılarak gerekli işlemin yapıldığını,
İçişleri Bakanlığı'na çalışma ve oturma izniyle ilgili olarak yazılan yazının bir örneğinin de yetkililere verildiğini söyledi. Ekip, 'Biz bu filmi çekeceğiz' başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, "Filmi çekmek istediğimiz bazı köylere Alevi-Kürt köyü olduğu için merkezi otorite tarafından olumsuz bakılıyordu. Koçali Köyü'nde çekime başladığımız günden bu yana iki jandarma istihbaratçısı hiç ayrılmadı. Çekimlerimizin bitimine üç gün kala Koçali Köyü Jandarma Komutanı emriyle set çalışmamız durduruldu" dedi.
Vali: Sorun giderildi
Adıyaman Valisi Halil Işık ise "Irak, Hollanda ve Almanya'dan gelen bazı oyuncular turist vizesiyle ülkemize girmişler. İkâmet ve çalışma izinleri yok. Amacımız çalışacaklarsa bunun için vize almalarını sağlamaktır" diye konuştu. Işık daha sonra yaptığı açıklamada ise yabancı oyuncular için 15 Kasım'a kadar geçerli ikâmet tezkeresi düzenlendiğini ve sorunun giderildiğini söyledi.