Film galasında yangın paniği

Korku filmi 'Büyü'nün Dolmabahçe'deki G-Mall Alışveriş Merkezi'nde dün yapılan galasında yangın paniği yaşandı. Karton ve kumaş dekorun mumlardan alev alması sonucu çıkan yangında 130 kişi yaralandı.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - 'Büyü' filminin galası sırasında çıkan yangında sanatçıların da aralarında bulunduğu 130 kişi yaralandı. Sahne dekorunun mumlardan alev almasıyla çıktığı belirlenen yangına itfaiyenin zamanında müdahalesi olası bir faciayı önledi.
Yönetmenliğini Orhan Oğuz'un yaptığı ve cuma günü gösterime girecek olan 'Büyü' filmi için, Dolmabahçe'deki G-Mall Kültür ve Alışveriş Merkezi'nde dün akşam 700 davetlinin katıldığı bir kokteyl verildi. Kokteyl sonrasında saat 21.30'da başlayan gala gösterimi, yangın nedeniyle birkaç dakika sonra kesildi. Görgü tanıklarının anlatımına göre yangın mumlardan alev alan tanıtım dekorundan çıktı. Duman nedeniyle yangın söndürücüler devreye girip elektrikler kesilince, salonda büyük panik yaşandı. Duman nedeniyle boğulma tehlikesi ve baygınlık geçirenler oldu. İtfaiyenin müdahalesiyle yangın büyümeden söndürülürken, zehirlenen ve yaralanan 130 kişi Taksim, Şişli Etfal, Alman ve Amerikan hastanelerine kaldırıldı. Yaralılardan üçünün durumu ağır.
Dumandan etkilenen yapımcı Osman Yağmurdereli hastanede tedavi altına alınırken, eski dünya güzeli Azra Akın, eleştirmen Atilla Dorsay, televizyon eleştirmeni Yüksel Aytuğ, oyuncu Erkan Can ile gazeteci ve mankenlerin de aralarında olduğu çok sayıda kişi salondan güçlükle çıkarılabildi.
Yangının sahne dekorundan çıktığını belirten filmin yönetmeni Orhan Oğuz, "Ailem de salondaydı. Ben de panikledim" dedi.
Kartondan korku tüneli
G-Mall sinema salonlarının yetkilileri, "Gösterim için kumaş ve kartondan korku tüneli yapmıştık. Mumların devrilmesi sonucu çıkan yangın kısa sürede büyüdü. Yaralıların çoğu da dumandan etkilendi" dedi.
Olay yerinde incelemelerde bulunan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da yangının dekordan çıktığının tespit edildiğini, herhangi bir sabotaj şüphesine kesinlikle yer olmadığını söyledi.
Çekimleri geçen yaz Mardin'de yapılan korku-gerilim türündeki 'Büyü' filminde, Mezopotamya'daki bir büyünün 700 yıl sonra yeniden canlanması anlatılıyor.