Film gerçek oldu! Çıplak vatandaş Konak Meydanı'nda

Film gerçek oldu! Çıplak vatandaş Konak Meydanı'nda
Film gerçek oldu! Çıplak vatandaş Konak Meydanı'nda
İşsizlik ve parasızlıktan bunalan 45 yaşındaki Ali K. Konak Meydanı'nda soyunarak koşmaya başladı. Ali K.'nın böbreğini de satılığa çıkardığı öğrenildi


Turan GÜLTEKİN/Arzu ÇETİK


İZMİR - Ekonomik kriz yüzünden işsiz kalan, çaldığı tüm kapılardan olumsuz yanıt alan İzmirli deri işçisi 45 yaşındaki Ali K., Konak Meydanı’nda çırılçıplak soyunup protesto gösterisi yaptı. Yaklaşık 500 metre koşan çılgın işsiz, polisler tarafından gözaltına alındı.
Ünlü aktör Şener Şen’in, canlandırdığı dar gelirli bir memuru çıplak şekilde koşmaya başlamasıyla ünlü olmasını anlatan filmi ‘Çıplak Vatandaş’ İzmir’de gerçek oldu. İzmir’in Buca İlçesi’nde oturan ve deri işçiliği yaparken işinden atılan iki çocuk babası Ali K., İzmir’in ünlü Konak Meydanı’nda soyundu ve koşmaya başladı.


ANITKABİR SERGİSİNİN ÖNÜNDE SOYUNDU


Sabah saat 10.30'da Konak Meydanı’na gelen Ali K., görgü tanıklarının ifadesine göre meydanda, Kemeraltı girişinde bulunan Anıtkabir Sergisi’nin yanında bir süre çimenlerin üzerinde oturdu. Sırtını Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün posterlerine dayayan Ali K. bir süre bu şekilde oturdu. Bir süre sonra da üzerinde bulunan cebi yırtılmış montu, boyası akmış gömleği ve eskimiş kot pantalonunu çıkarttı. Ayakkabılarını ellerine alarak çırılçıplak halde önce İzmir Valiliği’nin önünde nokta nöbeti tutan polislerin önünden geçti. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından dağıtılacak yardımı bekleyen vatandaşların şaşkın bakışlarının ve çığlıklarının arasından geçen Ali K. hız kesmeden yoluna devam etti. Sürekli olarak “Bıktım bu hayattan ne yapsam olmuyor, beni artık soğuk sular paklar, bu saatten sonra yaşayamam” diye bağırarak Merkez Bankası ve diğer bankaların arasından çıplak ayakla koşan Ali K., Konak Meydanı’nın sonunda bulunan üstgeçidin oraya gelince yavaşladı.


SİMİTÇİ DURDURDU


Deniz kenarına geçmek üzere ana yola çıkan Ali K., Gümrük İşhanı girişinde bulunan simitçi 30 yaşındaki Murat Baran tarafından durduruldu. Tezgahını bırakan Baran önce üzerinde bulunan yeleğini çıkartarak K.’ya vermek istedi. Kendinden geçmiş halde koşan Ali K.’yı sakinleştirmek isteyen Baran bunda başarılı olamayınca sürükleyerek Gümrük İşhanı’nın girişine soktu ve burada bulunan sandalyeye oturttu. Simitçi Murat Baran, Ali K.’ı sakinleşmesi için yüzünü soğuk suyla yıkarken bir yandan da derdini öğrenmeye çalıştı. Adını söylemeyen Ali K., güçlükle biri üniversite son sınıfta diğeri lisede okuyan iki çocuğu bulunduğunu, uzun süre işsiz kaldığını, Salı günü İzmir Valiliği tarafından düzenlenen halk gününe gelip iş istediğini ancak olumsuz yanıt aldığını söyleyerek, “Son çarem böbreklerimi satmaktı onu da sattırmadılar. Ben artık öleceğim, Allah rızası için bırakın beni gidip kendimi öldüreyim, engel olmayın” diye inledi. K., çevredeki vatandaşların polise haber vermesi üzerine gelen ekip tarafından polis arabasına bindirilerek Kemeraltı Karakolu’na götürüldü.


UTANDIRAN İSYAN


İzmir'in Buca İlçesinde yaşayan, iki çocuk babası, deri işçisi olan ve ekonomik kriz nedeniyle 4 ay önce işini kaybeden Ali K., bugün böbreğini satmak için dilekçe ile valiliğe başvurdu. Yanıt alamayınca bir anda şuurunu kaybederek, kentin en işlek yeri Konak Meydanı'nda soyunarak, çırılçıplak kaldı. Polisler tarafından yakalanan Gündoğan, Kemeraltı Karakolu'na götürüldü ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Ali K., karakoldan çıktıktan sonra da yanına gelenlere, “Bırakın beni son yolculuğuma gidiyorum” diyerek ana caddeye doğru yöneldi. Gazeteciler K.'nın kendini araçların önüne atacağını düşünüp güçlükle durdururken, sakinleştirmeye çalıştı.
Yaptığı davranıştan dolayı çok utandığını, çocuklarının yüzüne bakamayacağını ifade eden Ali K. önce gazetecilerle de konuşmak istemedi. K. DHA muhabirine, sabah evden çıkmadan önce bir mektup bıraktığını söyledi. Ali K., bu mektupta, “Ne yapabilirdim bilemiyorum. Utanç duymamalarını, beni gün gelir belki anlamazlar bugün ama ileride anlayacaklarını yazdım” dedi. Ali K., eşinin rahatsız olduğunu, ameliyat geçirdiğini ve çalışamadığını, çocuklarının okuduğunu onlar için bankadan 2 bin TL kredi çektiğini söyledi.


BÖBREĞİNİ SATMAK İSTEDİ


Evden çıktıktan sonra İzmir Valiliği'ne gittiğini anlatan Ali K., “Bir dilekçe verdim. Hiçbir şey istemedim. Sadece çocuklarımın eğitiminin devamı için bir böbreğimi satmak istiyorum. Beni kaymakamlığa yönlendirdiler. Ben dilenci değilim. İş vermeyeceklerini de biliyordum. Çocuklarım için bana ait olan böbreğimi satayım” diye konuştu.


-GECELERİ UYUYAMIYORUM-


Birçok yere giderek form doldurduğunu, iş aradığını belirten Ali K., “Geceleri artık uyuyamaz oldum. Hırsızlık, namussuzluk yapanlar efendi gibi adam yerine konuluyor. Benim 24 saat çalıştığım zamanlar oldu. Ama ne oldu? Buyrun halimize. Artık bu memlekette yaşamak, ayakta durmak mucizelere bağlı oldu. Artık insan bazen tutarsız oluyor, ne yapacağını bilemiyor. Düşün düşün yumak haline geliyor, çözemez duruma geliyorsunuz. Çözemeyince de durum ortada” dedi. “Rahat bırakın beni, son yolculuğuna gidiyorum” diyen Ali K. kalabalığın arasına karışıp gözden kayboldu. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/92489292489224

  YORUMLAR
  (24 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Soyunmak sorum cozmez - Lonely Planet

  Insanlar sikintiya duser ,Ama soyunarak vatandaslari taciz edemez.Boyle hareketler Toplumumuzun icine dusmums oldugu kabusun belirtileridir. Tabiiki isini kaybetmek zor dur. Ama soyunarak care aramak da bostur.

  İstemiyor - esaray

  Ama tekrar tekrar söylüyorum bu günler iyi günlerimiz ne krizler gördük hükümetleri yerin dibine indiren ama hiç birisinde bu kadar beter olmadı daha biz dünya krizini filan hissetmiyoruz biz kendi krizimiz bile tam gelmedi eğer bu ükümetin eli az zayıf olsaydı basit örnek dolar 3,00 liraydı bugun anlayanlara ama bu mi,llet her şeyi hak ediyor AKP mitinglerini dolduran bu kadar insan ve secim de % 50 alaçak olduktan sonra her şey mubah bize

  Yakında herkez tırlatacak..! - gazanfer

  Beraber yürüdük bu yollarda beraber ıslandık yağan yağmurda. ama sizlerin cebi doldu vatandaşın ve benim cebim boş Kanal B TV de RTE nin istanbul belediyesinde çalışmaya başladığı günden Başbakan oluşuna kadar Tüm kazandığı paraları harcamadan biriktirse 138 bin dolar parası olur diye hesap yapıldı.bu para Gemiciğin KDV si bile değil.vatandaş her geçen gün açlığa yokluğa yoksulluğa itiliyor yağdanlıklar yandaşlar ilerliyor SADAKA ekonomisi SADAKAT EKONOMİSİNE DÖNÜŞTÜ ..! Yok mudur Bahtı kara mağderini sözünü söyleyen Namık kemal bu günler içinmii söyledi acaba ? birde RTE nin istanbuldaki evi kaçakmış ve Tapusudu yokmuş. ya benim 47 sene önce yapılan iş yerimi kaçak yapı alanıda benim diye Ankara koruma kuruluna yalan ve yanıltıcı belge ve bilgi veren Altındağ beleditye Başkanı Veysel tiryaki senin vicdanın varmı bunları hiçmi blmezsin okumazsın varsa sözün işte Radikalin Kürsüsü HODRİ meydan. Hamamönü esnafları adına...!

  Şuc onlardamı bizdemi - rebiwar

  İnsanlığın bittiği yer, Bi yanda sınırsızca harcamalarla yapılan seçim çalışmaları diğer yanda açlık sefalet.Bir yanda kokteyller diğer yanda açlığından ve eyleminden utananlar.bıda bıda bıda.İnsanı hakkımız olan yeme giyinme ve barınma ihtiyacımız bile karşılanmıyor artık. Bir lokma ekmek için binlerce takla atılmaya başlandı ama ekmek yok.Diğer yerde varlıkları özel güvenliklerle korunan zenginler.Bankalar,banka hesapları kolluk güçleri,yatlar ve daha niceleri.Savaşlar toplu katliamlar için askeriyelere ayrılan bütçeler.Generaller ve bakanlar, başbakanlar.Ve onları destekleyen garibanlar,yoksullar.Oy verenler asker olanlar ve onların devamı savaşıp ölenler.Şehit olanlar! Kendi varlıklarının devamı için şehitlikte uyuttukları kitleler..Daha neler olacak kim bilir bunlar nelerden utancaklar.Çıplak koşan babanın utancının bir parçasını ne zaman kendilerinde hissedecekler.Suç onlarda değil onları dolaylı yoldan besleyen ve hatta onların yetkileri sunulduğunda onlar gibi olmaya hazır olan bizde.Suç vicdanımızda ve yaşamayı bilmememizde...

  kabe duvarı....... - erdal eren

  bu aç,çıplak ve biçare vatandaşımız kabeye gidip çıplak tur atsa...hıra dağında çıplak nara atsa tc de kimse ne görüüüür nede duyar...görmek ve duymak isteyenler yanlızca tosunlarını görür ve duyarlar.....

  İşte Budur! - akt69

  Böyle giderse sonumuz budur beylertırlatmak! Ne komedi olur ama! Başımızda I. R.T. E muhteşem, Davos fatihi(!), çocuklarını dostlarının(!) bursuyla okutan, anlı şanlı ve de haşmetlû sultanların sultanı. Hatta son halife adayı sultanımız(!) etrafında da büyük bir yalaka ordusu ve bunları yönlendiren şaklabanlar. Meydanlarda onları alkışlayan ve bir yandan da göbeğini kaşıyan bir kalabalık. İşte bu kalabalık var ya bu kalabalık, bunların tümü seçimlerden sanra bu vatandaşımız gibi donlarıyla sokakları doldurmaya adaylar. Şimdi ekonominin nereye gittiği ile ilgilenmiyorlar bile. Kömürlerini alıyorlar patateslerini, soğanlarını alıyorlar... Buzdolapları, çamaşır makineleri ve hatta bulaşık makineleri bile susuz mezralarda baş köşelere kondu. Vatandaşlarımız buz dolabını "ekmek dolabı" olarak, çamaşır makinesini "yayık" olarak, bulaşık makinesini de raflarını çıkararak öteberi saklamak için kullanmaya başlamıştır bile. Yani tırlatmanın ilk aşamasındalar. Bize öyle geliyor da daha dış dünyanın bundan tam olarak bilgilendiğini sanmıyorum. Bilgilenseler kesinlikle dış ülkelerin basın yayın organları oraya hücum eder. Elbette valiyi de ziyaret ederler. Çünkü yeryüzünde bir örneği daha yoktur bu valinin. Hakkında iki yüksek yargı organı suç duyurusunda bulunuyor, içişleri bakanı müfettiş gönderme zorunda kalıyor ama padişahımız sultanımız dağlar gibi onun arkasında. Çünkü o, sultanımızdan başkasının buyruğunu dinlemez. İşte bu ülkede Ali K. fıttırmasın da ne yapsın? Fıttırmaması için gemicikleri olan oğulları, bir gecede şirket kurabilecek "yeryüzünde bir dikili ağacı olmayan" çocukları, lisede okurkan internet satışı yapan şirketler kurup satış yapabilecek ve devletin olanaklarıyla yurt dışı ticaret gezilerine katılabilecek yavrucukları olmalı. Onun üniversitede ve lisede okuyan iki çocuğu var. Saflar! Siz de akıllı olun likit yumurta satın, internet satış şirketleri kurun dababanızı kurtarmaya bakın. Ali K. sen de sorumlusun oğluna şatafatlı sünnet törenleri yapıp, topladığın çuval dolusu altınları Kamer'e bozdurur oğluna sermaye yaptırırdın. Neyse merak etme, yakında seni yalnız bırakmayacağımız kesin. Dolar başını aldı gidiyor... İhracat tümüyle durdu... İşsizler orrdusu büyüyor... Göbeğini kaşıyanlar da yavaş yavaş "Ben ne yaptım?" der gibi kafasını kaşımaya başladılar. Merak etme yakında buluşuruz.

  provakasyon - karacan123

  bunlar hükûmetin başarısını çekemeyenlerin işidir. sayın başbakan o meydana gelir ve bu vatandaşa haddini bildirir. her türlü engellemelere rağmen bu hükûmet başarılarına devam edecektir. kimse şüphe duymasın, oy verirken bunu aklından çıkarmasın. başbakanımız bu gidişle zaten yakında kimsenin üzerinde giyecek bir şey bırakmayacağından , bu vatandaşımız da halk içine rahatça çıkabilecektir.