Film geri sarılıyor; AKP'nin dinle imtihanı

Film geri sarılıyor; AKP'nin dinle imtihanı
Film geri sarılıyor; AKP'nin dinle imtihanı
"Otoriter laikliğin, Kemalizmin eleştirileri, milliyetçiliğin, baskıcı devletin çözümlemeleri, demokrat düşünce tarihinin mirası zengindir. Gezi hareketi etrafında oluşan protestolar bu geleneğin ve demokrasi anlayışının derinleştirilmesini ifade etmektedir, derin devleti değil."

“İçki, kadın, faiz, Alevilik üzerinden, mutaassıp Sünni çoğunluk anlayışı dayatılmak isteniyor. Ahlaki temalar ‘muhafazakâr demokratlık’ değil, geçmişin ‘tutucu’, ‘yobaz’ kategorisini çağrıştırıyor. Kendi yarattığı yeni Müslüman sınıfların yeni hayat tarzlarını hiçe sayıyor.”

Radikal.com.tr – Sosyolog Nilüfer Göle, Gezi Parkı protestoları ve sonrasında yaşananları değerlendiren bir analız yazısı yazdı. T24.com.tr internet sitesinde “Film geri sarılıyor; AKP ’nin dinle imtihanı” başlığıyla yer alan yazı şöyle:

Toplum olarak yeni bir eşikteyiz. Gezi bir fırsattı, hepimiz için, gönüllerin alınması, öfkelerin dinmesi, mizahın çoğaltılması, daha çoğulcu, daha yaratıcı bir Türkiye için.

Gezi'nin yerle bir edilmesi, genç, kadın, çocuk, doktor, avukat tanımadan uygulanan şiddet, otel lobilerine kadar süren kovalamaca, tutuklamalar, iktidarın inkâr sarmalına girdiğini gösteriyor. Türkiye demokrasisi kötü bir görüntü veriyor. Bu görüntüyü iktidarın kendisi veriyor. Sağır ve zalim bir iktidar görüntüsü kalabalıkla, sandıkla, seçimle silinemez.

İktidar partisi, devletin tüm güçlerini arkasına almış, ama iktidarda değilmiş gibi davranıyor. Film geriye sarıldı. Ergenekon davası, Cumhuriyet mitingleri, 28 Şubat, 27 Mayıs, Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar gidiyoruz, geri adımlarla gidiyoruz.

Film geri sarılıyor.

Müslümanlar ve Cumhuriyet arasında onarıldığı düşünülen yara yeniden kaşınıyor. Hem de cumhuriyet sınıflarının yaralandığı, kırılganlaştığı, mağdur olduğu bir ortamda. Müslümanlara mazlum kimliği biçiliyor. Ötekilere terörist muamelesi reva görülüyor.

Birbirine yabancı iki Türkiye’nin en yakınlaştığı, aradaki duvarların kalktığı, seküler ve dini sınırların törpülendiği bir dönemde laiklik ve İslamcılık karşıtlığı yeniden gündeme oturtuluyor. Birbirine karşı kuşku, derin güvensizlik bizi hızla bölünme, çatışma ortamına sürüklüyor. Eski Türkiye’nin refleksleri bumerang gibi gelip yüzümüze çarpıyor.

Tüm bu olanlar adalet duygusunu zedeliyor, gerçeklik algısını bozuyor.AKP ÖNCESİNDE VERİLEN DEMOKRASİ SINAVI
Doğru değil, adil değil. Cumhuriyet aydınları, laik kesimler, solcular, muhafazakârlar arasından çok kişi, düşünür, “biz - öteki” ayrımlarının aşılmasına katkıda bulundular. AKP iktidara gelmeden çok öncesine giden demokrasi sınavı verdiler. Otoriter laikliğin, Kemalizmin eleştirileri, milliyetçiliğin, baskıcı devletin çözümlemeleri, demokrat düşünce tarihinin mirası zengindir. İdris Küçükömer’den Cemil Meriç’e kadar uzanan miras bugünün Türkiye’sini şekillendirmiştir.

Gezi hareketi etrafında oluşan protestolar bu geleneğin ve demokrasi anlayışının derinleştirilmesini ifade etmektedir, derin devleti değil.

Bugünkü İslamileşen siyasi söylem filmi geriye sarıyor.

Doğru değil, adil değil. İslamcılık bugün dönüştü, kendi seçkinlerini yarattı. Müslüman aydınlar, İslami burjuvazi, örtülü gazeteciler, solcu Müslümanlar, İslamcılığın yeni yüzlerini, sınıflarını, seçkinlerini oluşturdular.

İçki, kadın, faiz, Alevilik üzerinden, mutaassıp Sünni çoğunluk anlayışı ve İslami hayat tarzı dayatılmak isteniyor. Ahlaki temalar, “muhafazakâr demokratlık” değil, geçmişin dar, tutucu, “yobaz” kategorisini, yani dayatmacı ahlak anlayışını çağrıştırıyor. Kendi yarattığı yeni Müslüman sınıfların yeni hayat tarzlarını hiçe sayıyor.

Gezi hareketi etrafında oluşan protestolar çoğulcu hayat tarzlarına saygıyı talep etti. Müslüman kalemlerden destek geldi.

Aralarında birçok tanınmış Müslüman aydının olduğu “Ey Müslümanlar” diye seslenen metin, her bir başlığı manifesto niteliğinde önem taşıyor. “Yoksulların ağaçlarını korumaya çalışanlar kibrin en sert yüzüyle karşılaştı... Yeniden dindar - laik çatışmasının yükseltilmesini kınıyoruz... Her şeyin zenginlik ve güçle değerlendirilmesi Müslüman ahlakını yansıtmaz, bir zaman mazlum olmak zalimin yanında yer almamızı gerektirmiyor...” diye yazarak yeni eşikteki yatay karşılaşmalara, etik dayanışmalara öncü oldular.

Ve de en önemlisi “eğer ibadetimize, başörtümüze, mabedimize dokunulacağından korktuğumuz için, adalet ölçüsünden ayrılan yöneticileri her şartta haklı görmeye meylediyorsak bilmeliyiz ki, bir devlet ya da parti dinimizi koruyamaz” diyerek kendi iman ve adalet duygularına dayanmaları gerektiğini hatırlattılar.

Laikçi İslamcı karşıtlığını kullanmak filmi geri sarıyor. Meydan demokrasisi yerine sokak demokrasisi, vatandaş yerine seçmen, muhafazakârlık yerine yobazlığa prim veriyor.

İşte geldiğimiz yeni eşikte AKP dinle, Müslümanlık anlayışıyla sınanıyor. Öncelikle, İslam’ın siyasallaşmasına karşı duran, dinin bölücülüğe alet olmasını istemeyen müminler, aydınlar tarafından.


  http://www.radikal.com.tr/113795611379569

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  haraydın ve camo - enkidusiyar

  haraydın ve camo nick li iki yorumcu. akp kalemşörü olarak çalışmanıza bişey demiyorum bu süreçte sizlere de bu görev (muhalif insanların olduğu yerlerde sürekli suyu bulandırın) verilmiş olabilir ya da gerçekten fikrinizi söyleyebilirsiniz. belirtmek istediğim şu ne kadar şanslısınız ben de sizin gazetelerinize, sizin forumlarınıza üye olup fikirlerimi (ya da suyu bulandırma) söyleyeyim diyorum ama bir türlü yayınlamıyorlar. vallahi ne hakaret ne de küfür sadece fikir. radikal den bir tanışıklığımız oldu iyi kötü söyleyin de bana bir torpil yapsınlar yorumlarımı yayınlasınlar muhalif yorumları.

  düşünmeye sevk ettin beni... - mucinar

  "entel,pentel,kentel vs vs... - camo" kardeş, şaka mısın, ciddi misin anlayamadım. "Orantısız zeka" kullanmışsın ama maalesef olumlu manada değil!

  işte bunlar hep aşağılık kompleksi - sistemsavar

  erdoğanın muhafazakarları tavlamak için yaptığı çırpınışlarına değinmek istiyorum; bizi yıllarca ezdiler, küçük gördüler, bize zulmettiler, biz cicikiz, sanattan müzikten(ne böyle kemalist kemalist musiki varken) resimden anlamaz dediler, bize zenci diyorlar, biz cicikiz çok cicikiz hep bizim başörtümüze karıştılar hep bizi yobaz gördüler bizi hep dışladılar fiziksel psikolojik baskılar uyguladılar trilililililililililililililili!! ama artık güç bizde, eğer arkamda durmazsanız 28 şubatı yeniden yaşarsınız hem bunlar dinsiz kafir camide(imam ne derse desin) bira içiyorlar haçlı lonileri bunlara çalışıyor türbanlılara saldırıyorlar(ne bir şahit fotoğraf var yoksa kanıtsız şeylere inanmak genlerine mi işlemiş üstelik eylemle alakası yok gezide yüzlerce türbanlı da vardı) bunlar(halk) terörist marjinal çapulcu yasadışı(halbuki sykp'den halk cephesine hepsi legal) asker yalakası(kimsenin alakası bile yok). Muhafazakarların bu oyuna gelmemesi lazım madem Türkiye eski Türkiye değil Kemalist yargı ve asker hegemonyası kırıldı(çok da iyi oldu) korkulacak bir şey yok.

  entel,pentel,kentel vs vs... - camo

  entellektüel bakış açısı ile derin mevzular , falan da filan. dımbılı fıstik yorumlar... felan da filan ...bakış açılarınız analizleriniz mükemmel canım??. gerçekten çeğdaş ihtiyaçlara cevap verebilecek,,metroentel gençliği yönlendirecek,,twist devrim yapabilecek güçte sözler bunlar. okuduk.bayıldık....

  gerçek bilim insanı - jooma

  çok güzel bir analiz. sadece bir pencereden bakan biri dünyayı o pencerenin yansıttıklarından ibaret sanır. bu yüzden önyargılardan sıyrılıp herkesimle herkesle iletişim kurmak. gerçekten dinlemek gerekiyor. tabi bunun yanında kendinide dinliyeceksin. akp nin eski düzenden bir farkı kalmadı sadece roller değişti. bu durumda sonun ne olacağı belli herkesi sağduyuya davet ediyorum. özellikle akp yi

  Müslimanlık ve İktidarın tavrı - Katıksız

  Bir kere, hala mazlum olduğuna inanan muhafazakar çevreler varsa, kafalarını kaldırıp şu gerçeğe dikkat etmeli...Eğer mevcut koşullarda bile mağdur hissediyorlarsa 10 yıllık iktidarda başarılamamış bişeyler vardır ya da mevcut koşullarda muhafazakar olup iktidarın suyuna gitmeyen çevreler magdur durumdadır...Bu günlerde sorun dindar olmak veya olmamak değil, onların dümen suyunda olup olmamak...eğer iktidarla paralel yaşamıyorsanız müslümanlığınız bile itibarsızlaştırılıyor ki bu AK Partinin kendi iddiası ve tutarlılığı açısından başarıyla geçemediği en önemli sınav diye düşünüyorum.

  Nereden geldigi bilinmeyen istatistik verileri - Bertan Atalay

  Harika ve bilimsel bir degeri olan bu yazinin yazarini kutluyorum. Halen bu yazara karsi yazilan elestirlerde, "musluman kadinlarin yuzde 60 basini kapar", "basini kapayan kadinlar insan yerine konmuyor" gibi, basbakanin da yaptigi, dogru olmayan veya eksik bilgilerle hala mazlum edebiyati yapanlar var. Eger, bir konu hakkinda istatistiki verileriniz yoksa, bunu kendi hissiyatiniz olarak soyleyin de herkes anlasin. Dogruluktan sasiyorsunuz.