Film gibi rehine kurtarma operasyonu

Film gibi rehine kurtarma operasyonu
Film gibi rehine kurtarma operasyonu
Van'daki bir banka şubesine gelerek banka çalışanlarını rehin alan Veysel Y'yi ikna etmek için polis ekipleri, zanlının eşine, ailesine, çocukluk arkadaşlarına ve borçlu olduğu kişilere ulaştı. Veysel Y. saatler sonra ikna edildi.

RADİKAL-Van'daki bir banka şubesine gelerek banka çalışanlarını rehin alan Veysel Y'yi ikna etmek için polis ekipleri, zanlının eşine, ailesine, çocukluk arkadaşlarına ve borçlu olduğu kişilere ulaştı. Operasyonu Van İl Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan yönetti. Abdurranmah Gazi Mahallesi'nde, Erciş Yolu üzerindeki bir kamu bankasının Tuşba Şubesi'ne saat 16.50 sıralarında gelen kimliği Veysel Y. önce güvenlik görevlisini etkisiz getirip silahını aldıktan sonra soygun girişiminde bulundu. Görevlilerin alarm düğmesine basmasıyla kısa sürede gelen güvenlik güçleri, banka şubesinin çevresini kuşattı. Banka şubesinin bulunduğu bölgede geniş güvenlik kordonu oluşturulurken, özel harekat polisi ve keskin nişancılar da bölgede konuşlandırılarak hazır bekletildi. Tüm ihtimallerin en ince ayrıntısına kadar değerlendirildiği operasyonda, ilk etapta eylemcinin kimliği belirlenerek banka görevlileri ve uzlaştırmacı polisler aracılığıyla iletişime geçildi.

500 BİN LİRA ÇANTAYLA GETİRİLDİ 

Babasının tedavisi sırasında yaşadığı borçlanma nedeniyle eylemi gerçekleştirdiğini söyleyen Veysel Y, kendisiyle irtibata geçen polislere 500 bin lira para istediğini iletti. Eylemciyle iletişimi kesmeyen, yemek, su ve diğer ihtiyaçlarını temin eden ekipler, bu sırada bankanın başka bir şubesinden getirdiği 500 bin lirayı da bir çanta içinde ulaştırdı. Bu sırada ikna edilmesi için eşinin banka şubesine getirildiğini öğrenen Veysel Y, buna karşı çıkarak eşinin 10 dakika içinde evine götürülmesini isteyerek, götürülmemesi durumunda rehineleri öldüreceğini iddia etti. Eşiyle evden görüntülü olarak konuştuktan sonra sakinleşen eylemci, daha sonra amcasıyla görüştürüldü ancak ikna olmadı. Veysel Y'yi ikna edebilecek tüm ihtimalleri araştıran Emniyet Müdürlüğü ekipleri, askerlik ve çocukluk arkadaşlarına ulaşarak görüştürdü ancak bundan da sonuç alınamadı.

POLİS ALACAKLILARA ULAŞTI 

Rehin alma olayından 3 saat sonra iki kadın rehineyi serbest bırakan Veysel Y, kendisine verilen 500 bin liranın 280 binini de bu kadınların çantasına bırakarak borçlu olduğu kişilere vermelerini istedi. Serbest bırakılan rehinelerin durumu polise anlatmasının ardından ekiplerin ulaştığı alacaklılar, telefonda Veysel Y. ile görüştürülerek parayı aldıklarını ve borçlarının kalmadığını söyledi. Zanlı, kalan parayı da bankadaki rehinelere dağıttı.

Banka şubesindeki rehinelerin durumundan haberdar olmak amacıyla güvenlik kamerası görüntülerini takip eden polis ekipleri, Veysel Y'nin kameraları kırmasının ardından, şube içindeki bir telefonun IP numarasından içeriden kısa süre sesli takip yaptı. Banka şubesinin ikinci katında saklanan bazı görevliler de polisle mesajlaşarak içerideki durum hakkında bilgi verdi. Operasyonda son alarak İl Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan devreye girerek, zanlıyla konuşmaya başladı. Uzun süren ikna çalışmasının ardından sakinleşen Veysel Y, Karaaslan'ın çabasına daha fazla direnmeyerek teslim olacağını söyledi. Rehin alma eylemi 9.5 saat sürdü. Gözaltına alındıktan sonra emniyete götürülmek için araca bindirilen Veysel Y'nin "Müdürümün de yanıma binmesini istiyorum" talebini kırmayan Karaaslan, eylemcinin yanına binerek Asayiş Şube Müdürlüğü'ne geçti. Sağlık kontrolünden geçirilen Veysel Y, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilecek.