Film gibi soygun: Bölüm 2

Yaklaşık altı ay önce Kâğıthane Nurtepe mahallesinde yaşanan ve gazetelere 'Film gibi soygun' başlığıyla haber olan soygunun ikincisi dün bu kez Ümraniye'de gerçekleşti.

İSTANBUL - Yaklaşık altı ay önce Kâğıthane Nurtepe mahallesinde yaşanan ve gazetelere 'Film gibi soygun' başlığıyla haber olan soygunun ikincisi dün bu kez Ümraniye'de gerçekleşti. Ümraniye'de, maskeli ve silahlı beş kişi, girdikleri kuyumcudan 10 kilo altın takı (yaklaşık 300 bin YTL) çaldıktan sonra otomobille kaçarak izlerini kaybettirdi.
İki olayda araçların markası aynı
Yaklaşık altı ay önce 18 Temmuz'da Kâğıthane'de cadde ortasında duran Hyundai marka bir minibüsten Kalaşnikof tüfekli dokuz kişi inmiş, üç dakikada iki kuyumcuyu soyarak yaklaşık 450 bin YTL değerinde 15 kilo altın çalmışlardı.
'Film gibi soygun'un ikincisi dün Ümraniye'de yaşandı. Görgü tanıklarının ifadesine göre saat 12.00 sıralarında Mustafa Kemal Mahallesi 3001'inci Cadde, 78 numarada bulunan Emek Kuyumcusu'nun önüne Hyundai marka bir otomobil park etti. 34 AP 9215 plakalı otomobilde bulunan kar maskeli beş kişi araçtan inerek aracın bagajından silahları aldı. Beş kişiden ikisi kapının önünde etrafı kontrol ederken, üç kişi de bu sırada Emek Kuyumcusu'na girdi. İçeri girdiklerinde bir el ateş eden soyguncular, kuyumcudaki biri çocuk altı kişiyi silah doğrultarak etkisiz hale getirdi.
Hırsızlardan biri kuyumcu kapısında gözcülük yaparken, diğer ikisi dükkânda bulunanları kontrol etti. Soyguncular hazırlıklıydı. Yanlarında getirdikleri valize vitrinde ve kasada bulunan yaklaşık 10 kilo altını koydu. İki dakikada kuyumcu dükkânını boşaltan şüpheliler soygunun ardından olay yerine geldikleri otomobile binerek hızla kaçtı.
Otomobil çalıntı çıktı
Olayın duyulmasıyla polis bölgede alarma geçti. Olay yerinde inceleme yapan polis yetkilileri maskeli beş kişinin soygundan sonra kaçtığı otomobilin 22 Ocak tarihinden bu yana çalıntı olduğunu saptadı.
'İki dakika bitmek bilmedi'
Soygunun duyulmasının ardından ikinci kez soyulan Emek Kuyumcusu'nun sahibi Hüseyin Dağdelen'in yakınları dükkâna akın etti. Oğluna bir şey olmasından endişe eden anne Hüsniye Dağdelen, dükkânın arka tarafında polis tarafından ifadesi alınan oğlunu göremeyince sinir krizi geçirdi. Yaşlı kadın ancak oğlunun gelip kendisine sarılmasıyla kendine geldi. Hüseyin Dağdelen, maskeli soyguncuların içeri girdiklerinde bir el ateş ettiğini, soyguncuların içerde bulunduğu anların bitmek bilmediğini söyledi.