Filyos kayıpları için 'sivil' anıt

Filyos kayıpları için 'sivil' anıt
Filyos kayıpları için 'sivil' anıt
Emekli madenci Ünal Özcan, Filyos Çayı'nda geçen yıl üzerinde 15 kişiyle birlikte çöken köprünün kazıklarıyla bahçesine anıt yaptı.

Almanya ’da yaşayan emekli maden işçisi Ünal Özcan, Zonguldak’ın Çaycuma ilçesindeki 61 yıllık Filyos Köprüsü geçen yıl çöktüğünde büyük üzüntü yaşadı. Babasının da inşaatında çalıştığı köprünün çökmesi sonucu 10 kişi öldü, 5 kişi kayboldu. Bir süre sonra Almanya’dan Türkiye ’ye dönen Özcan köprünün enkazındaki ağaç kazıkları fark etti. Özcan, 5 metre uzunluğundaki kazıkları, 2002’de 85 yaşında vefat eden babası Mehmet Özcan ile cesetlerine halen ulaşılamayan Tahir Özkara, Aziz ve Sezgin Gülşen, Necati Azaklıoğlu ile Kadın Saraç anısına evinin bahçesine yan yana dikti.

Özcan, “Babam köprüyü çok büyük zorluklarla yaptıklarını anlatırdı. Köprünün çöktüğünü öğrenince o günler aklıma geldi. Yeni köprüyü yapacak müteahhit firma yetkililerinden ağaç kazıkları istedim. Onların da yardımıyla 6 kazığı bahçeme diktim” dedi. Balkona her çıktığında çocukluk hatıralarının ve babasının canlandığını anlatan Özcan, kazıkları bir daha böyle facialar yaşanmaması için ziyarete de açacak.

Kayıplardan Aziz Gülşen’in kızı Saniye Gülşen ise “Babamın cesedi bulunamadı, mezarı bile yok. En azından anısını yansıtacak bir anıtın başında dua etmek istiyoruz. Bizi düşündüğü için Özcan’dan Allah razı olsun” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Filyos Çayı üzerindeki köprü 6 Nisan 2012 günü çöktü. İçinde 10 kişi bulunan minibüs ile 5 yaya suya düştü. Çöken blokların kaldırılmasıyla 8 Nisan’da Meryem Başören’in cesedine ulaşıldı. Faciadan 6 gün sonra köprünün yaklaşık 200 metre uzağında bulunan minibüste 3 yolcunun cesediyle karşılaşıldı. Tüm çalışmalar sonucu 10 kişinin cesedine ulaşılabildi. 5 kişi halen kayıp. Çöken köprü 1951’de hizmete alınmıştı.