Final Dershanesi Kurucusu Çobanoğlu: 236 dershanem var, 1'i bile dönüşüme uygun değil

Final Dershanesi Kurucusu Çobanoğlu: 236 dershanem var, 1'i bile dönüşüme uygun değil
Final Dershanesi Kurucusu Çobanoğlu: 236 dershanem var, 1'i bile dönüşüme uygun değil
Final Dergisi Dershaneleri'nin kurucusu Zeki Çobanoğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, 'dershaneler ya kapanacak, ya da özel okula dönüşecek' şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi: "Yurt genelinde 236 şubemiz var. Biri bile dönüşüme uygun değil."

Radikal.com.tr – Final Dergisi Dershaneleri’nin kurucu ortağı Zeki Çobanoğlu, son günlerde tırmanan dershane tartışmalarına atfen, “eğitim öğretimin siyaset malzemesi haline getirilmesine” karşı olduklarını söyleyerek, “Okullarda eğitim kalitesinin düşük olmasının sebebi biz değiliz. Düzeltilmesi gereken dershaneler değil, eğitim öğretim sisteminin kendisidir” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı ’nın dershaneleri kapatmayı öngören yasa taslağını Zaman gazetesine değerlendiren ve mevcut kriterlere göre özel okul olamayacaklarını anlatan Çobanoğlu şöyle konuştu:

“Yurt genelinde 236 şubemiz var. Biri bile dönüşüme uygun değil. Türkiye ’deki 3 bin 640 dershaneden sadece yüzde 7,7’si dönüştürülebilir. Hatta bana kalırsa yüzde 7’de bile birçok eksik çıkacaktır. ‘Özel okul olun’ demekle olunmuyor. Anadolu’da veliler dershaneye ayda ortalama 75 lira veriyor. Bu, yılda 900 TL yapar. Bu fiyatla bir özel okul alır mı öğrenciyi?”

Zeki Çobanoğlu, eğitim öğretimin siyaset malzemesi haline getirilmesine de karşı olduklarını vurgulayarak, “Eğitimde 5 kez bakan değişti. Sistem yazboz tahtasına döndü. Okullarda eğitim kalitesinin düşük olmasının sebebi biz değiliz. Düzeltilmesi gereken dershaneler değil, eğitim öğretim sisteminin kendisidir” dedi.

Çobanoğlu, dershanelerin kapatılması halinde tuhaf bir durumun ortaya çıkacağını belirterek, “İngilizce, Fransızca, Almanca öğrenmek serbest. Türkçe öğrenmek yasak. Matematik kesin yasak. Fen, fizik, kimya ve biyoloji de sakıncalı. MEB , dershaneleri kapattıktan sonra dershane öğretmenlerini kendi açacağı kurslarda istihdam edecekmiş. Öyle ise bunun adı ‘devletleşme mi, özelleşme mi?’ Dönüşüm değil bu. Düpedüz devletleştirme, bu bir tasfiye! Madem Halk Eğitim Merkezleri’nde okullar bünyesinde kurslar açacaksınız, o zaman dershaneyi neden kapatıyorsunuz?” dedi.


‘BAŞBAKAN’DAN NET YANIT BEKLİYORUZ’

Zeki Çobanoğlu, dershanelerin kapatılması konusunda siyasi sebeplerden bahsedildiğini hatırlatarak şu eleştiride bulundu: “Bu konu Sayın Başbakan’a soruldu. Ama açık şekilde cevap vermedi. Halbuki biz ondan, bu konuda net bir cevap bekliyoruz. Sebep camia mı yoksa başka mı bilelim. Camiaya ait 900’e yakın dershane var. Ama toplam dershane sayısı 3 bin 600’den fazla. Bu dershanelerdeki insanların tamamına yakını da daha önce AK Parti ’ye oy verenler. Bir eğitimci bile çıkıp ‘dershaneler zararlıdır’ diyemedi. Türkiye’nin yüzde 70’i ‘dershane kapanmasın’ diyorsa bunu dikkate almak lazım. Paydaşlarla görüşülecek denildi. Henüz bir görüşme yapmadık. Başbakan’ımızın tabiriyle söyleyeyim: Amaç üzüm yemek değil bağcı dövmek.”


‘BAŞBAKAN DERSHANEYE GİTMEDİ Mİ?’

Başbakan’ın sözlerine çok üzüldüklerini belirten Çobanoğlu, “Sayın Başbakan’a sormak istiyorum, dershaneye gitmedi mi? Bakanlar dershaneye çocuklarını gönderemediler mi? Zararlı ise neden gönderdiler? Burhan Kuzu’ya sormak lazım... Siz çocuğunuzu dershaneye gönderdiniz mi? Bülent Arınç Bey gibi o da ben gönderdim diyorsa o zaman herkesin çocuğunu dershaneye göndermekte bir gerekçesi var” eleştirisinde bulundu.


Zaman gazetesinde yer alan haberin tamamı bu linkten okunabilir:
Çobanoğlu: 236 dershanem var, 1'i bile dönüşüme uygun değil