Financial Times: Ağaçlar Türkiye'nin geleceğini anlatıyor

Financial Times: Ağaçlar Türkiye'nin geleceğini anlatıyor
Financial Times: Ağaçlar Türkiye'nin geleceğini anlatıyor
Financial Times gazetesi muhabiri Daniel Dombey, Gezi Parkı ile başlayan protestoları "Ağaçlar bize Türkiye'nin geleceği hakkında ne anlatıyor" başlığı altında ele alıp farklı noktalara mercek tuttu.

LONDRA – “Ağaçlar, ya da bir başka ifadeyle, büyük kalkınma projelerinin kutuplaştırdığı siyaset, bir kez daha Türkiye 'nin gündeminde filizlendi" yorumunu yapan Dombey, bu durumu şu 5 nedene bağladı.


1- Erdoğan denkleme dini de dahil etti, ama tahmin ettiğiniz şekilde değil.

Başbakan kariyerini AK Parti 'nin İslam kökenli siyaseti üzerine inşa etti. O yüzden, salı günü milletvekillerine yaptığı konuşmada yollar medeniyet için o kadar önemlidir ki, sadece ağaçlar değil, hatta ibadethaneler bile yol açmalıdır. "Yolun üzerinde bir cami bile olsa, onu yıkar başka bir yere yaparız" dedi.


2- Küçük çaplı protestolar hala devam ediyor ve bunlar çevreyle ilgili endişelerden kaynaklanıyor.

Erdoğan, Ankara'da belediyenin yapacağı bir yolu ormanlık üniversite kampüsünden geçirmesiyle ilgili planlara karşı yapılan gösterilerden söz ediyordu. Başbakan çevreci protestocuları "eşkiyalar" olarak görüyor ama herkes aynı görüşte değil.

AB'nin Türkiye'den ayrılmak üzere olan büyükelçisi Jaean-Maurice Ripert, son günlerde Ankara'da henüz yol projesiyle ilgili tartışmalar devam ederken yüzlerce ağacın kesilmesi ya da nakledilmesine "bazıları dersini almamış" sözleriyle tepki göstererek Türk hükümetinin baskıcı tutumları nedeniyle büyük ölçüde eleştirildiği Gezi'deki çatışmalara gönderme yaptı.


3- Gezi'nin geleceği hala belli değil

Başbakan'ın İstanbul'un merkezindeki Taksim Meydanı'na bitişik olan Gezi Parkı'na Osmanlı dönemi bir kışlayı yeniden inşa etme planları şimdilik beklemede, davanın sonucu bekleniyor. Aynı zamanda parkın kaderiyle ilgili bir referandum teklifinde de bulundu. Bu arada, Gezi'de belediyenin aşırı derecede ağaçlandırma yapması nedeniyle her zamankinden daha fazla ağaç var.

Ancak başta Gezi'nin hemen yanındaki caddenin bir bölümünün üzerinin betonla kaplanması olmak üzere, Erdoğan'ın Taksim bölgesiyle ilgili planlarının diğer bölümleri devam ediyor. Beton dökülmesinin üzerinden henüz aylar geçmiş olmasına karşın yüzeyde çatlaklar ve bazen suyla dolu çukurlar oluşmuş.


4- Şimdi tartışmaların odağında çok daha büyük projeler var

İngilizce yayın yapan Türk gazetesi Today's Zaman İstanbul yakınlarında Erdoğan'ın gözde projelerinden olan yeni Boğaz köprüsü inşaatı nedeniyle ne kadar ağacın yok edildiğini gösteren fotoğraflar yayınladı.

Aynı gazete, ağaçların yok edilmesi öyle büyük boyutlardaki yaban domuzlarının Asya tarafında yaşama alanı bulabilmek için Boğaz'a atlamak zorunda kaldıklarını yazdı.

Orman Bakanlığı'nın kendisi de bir başka büyük İstanbul projesi olan dev havalimanı nedeniyle 2.5 milyon ağacın nakledilmesi ya da kesilmesine yol açacağını tahmin ediyor.


5- Yine de, hükümet içinde birileri yeşilden söz ediyor

Devam etmekte olan altyapı projelerinin büyüklüğü karşısında kıvranan çevreciler aklını yitirebilir. Ama belki Ankara'da onların dilinden anlayacak biri vardır, bu ya bir küstahlıktır ya da en azından bu kişi çevrecilerin endişelerini bir yere kadar paylaşan biridir. Nisan ayında İstanbul'da düzenlenen bir BM Forumu'nda konuşan bu şahıs Türkiye'de iki milyar fidan dikildiğini söyledi ve kalkınmanın yıkıcı yanları konusunda konuşarak, bir Kızılderili atasözünde alıntı yaptığı belirtildi:

"Tüm ağaçlar kesildiğinde, tüm hayvanlar avlandığında, tüm sular kirletildiğinde ve hava artık solunamaz hale geldiğinde, o zaman paranın yenmez olduğunu idrak edeceksiniz."

Söz konusu liderin adı mı? Recep Tayyip Erdoğan .


METİN GÜNEŞ / CNN TÜRK


  http://www.radikal.com.tr/1157071115707110

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  En Doğru Tanım. - Clear

  Varoş kültürü ile beton fetişistleri(!) bir arada bulunamazmış.YANLIŞ hem de KOCA BİR ÇAĞDIŞI KALMIŞ YANLIŞ! Günümüzde "varoş kültüründekiler" bir zamanlar çöreklendikleri ve sonra da oy popülizmi uğruna kendilerine hediye edilen tapulandırma sonucu mülkiyetine sahip oldukları varoşları,müteahhitlere daire karşılığı verip,beton fetişistleriyle(!) içli dışlı yaşamaya başlıyorlar ve bundan da gurur duyuyorlar.Buna "hayat standartlarının durdurulamayan yükselişi" diyorlar.Ha tek tük atyak direyenler yok mu? İnkar edemeyiz,elbette var ama onların derdi "istedikleri daire sayısında anlaşamamaktan ibaret" bakmayın siz öyle etrafa attıkları "yeşil ve çevre" nutuklarına,anlaşır anlaşmaz sesleri kesiliveriyor.Gelin görün İzmir'i,güzelim ovalar beton yığınına döndü.Ne zaman mı? AK Parti iktidarından önce...Hangi partinin belediye başkanlığında mı? CHP'nin elbette...Halen de öyle...Siz kime ne satıyorsunuz? Tereciye,tere mi?

  Beton Fetişizmi- X120 - Dedemkorkut

  Beton Fetişizmi - X120 ye: Varoş kültür ve paralı yoz kitle... bu ikisi bir arada bulunamaz. Varoş kültürü parasız pulsuzlarındır. Varoşlarda ve varoşlularla yaşar. Paralı yoz kitle ise beton fetişisitidir... Duruma göre varoşludan izole edilmiş sitelerde veya gökdelenlerde yaşar. Doğru tanım insanları iyi tanımamıza yardımcı olur.

  Anlayamayanlara... - testereci

  Bazı arkadaşların anlayamadığı şey esasında; Avrupalılarla aramızdaki zihniyet farkıdır..Orada da ağaçlar kesiliyordur ama kimsenin aklına bizim aklımıza gelenler gelmez..Birincisi, ağaçlar kesilse bile kimsenin aklına bunun avanta ve rant ile ilişkili olduğu gelmez..İkincisi, böyle işler hem orada yaşayanlar hem de konunun uzmanlarına sorularak yapılır..Üçüncüsü ise orada Gökçek gibi belediye başkanları olmaz..

  bir soru? - denizsupi

  Cami mi? Ağaç mı? hangisi daha lazım daha hayırlı?? bence Ağaç

  Korkmayın.FT,Daily Mail,Reuters,BBC. - Clear

  Hoyratça davranmayıp,akıllı davranarak,yıkılanı yerine koyduktan sonra -ki zaten öyle yapılıyor- korkmayın,öcü edebiyatını da boş verin,hiçbir şeycik olmaz.Eğer olsaydı,zamanında hoyratça davranan ama şimdi ahkam kesen ve "o kızılderiliye o sözleri söyleten" ABD ve Avrupa'nın yaptıklarından sonra olurdu.Asıl korkutan,Türkiye'nin yaptığı ileri hamleler ama bizi değil,onları...Tıkayalım kulakları,gereğini yapıp,yıkılanı da yerine koyarak,keyfimize bakalım.Yok etmek başka şey,nakletmek başka şey,kızılderili amca yok etmekten bahsediyor,nakletmekten değil.Yani yok ediciden bahsediyor,naklediciden değil.Lokal ve sınırlı sığ ve dar bakışla,yok edişi,nakledişle özdeşleştirmek,malum çarpık mantığın eseridir,daha da açıkçası adamı salak yerine koymaktır.Herkes kendini çok akıllı sanır ya,işte o misal...

  Beton Fetişizmi - X120

  Çevre meselesi de tıpkı ırk, milliyet, din, mezhep gibi siyasete alet edilebilir bir enstrümandır ve Erdoğan'ın yaptığı da budur. En çevreci biziz der, en çok ağacı biz diktik der, işine geliyorsa Kızılderili atasözü söyler... Ama aslında çevre duyarlılığı bir kültür meselesidir ve herkes biliyor ki mevcut iktidar ve yücelttiği varoş kültür bu bilince sahip değildir. Tek başarı kriterinin para olduğu bu yoz kitleden gerçek bir çevre duyarlılığı beklemek -en hafif tabiriyle- naifliktir.

  Diyorlarki - vancetti

  Diyorlar ki Orrman seven dağda yaşasın. Dağlı ormanın kıymetini bilmez. Akvaryumdaki balık gibidir. Akvaryumu okyanus sanır. Dünyayıda orman sanır. Avrupa'yı bilenler bilir. Şehirler yeşildir. Uçsuz bucaksız parklar vardır. Abartısız her mahallede. Burada 1 metrekare alanı bile ranta devşirmek için olmadık hokkabazlık yapılır. Ağaçlarımıza dokunmayın, alın çadırlarınızı gidin Arap çöllerine, nargilenizi çekip keyfinize bakın. Birde rakkase bulursanız deme gitsin keyfinize.