Financial Times: Boykotun devamı

LONDRA / İSTANBUL- Doğan Yayın Grubu’na vergi cezası uluslararası basında da yankı bulurken, Türkiye’deki meslek örgütlerinden de tepki geldi.
Britanya’nın ünlü ekonomi gazetesi Financial Times, haberinde, AKP?hükümetinin, daha önce de yolsuzluk haberleri nedeniyle Doğan Yayın Grubu’nu hedef aldığını hatırlattı:  “Türkiye’nin en büyük medya grubunun başı yine otoritelerle dertte. Ceza, Doğan Grubu’na karşı alınan bir dizi kararların sonuncusu. Sayın Doğan ile bir yolsuzluğa ilişkin haberler nedeniyle sonbaharda destekçilerini Doğan yayınlarını boykot etmeye çağıran Erdoğan arasında kamuoyu önünde yaşanan kavgadan etkilenmiş olunabilir.
Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay: Başbakan  kendisini eleştiren yayın grubu için ‘gazete almayın’ kampanyası yaptı. Halkı kışkırttı. Sonuç alamayınca bu kez vergi silahını ortaya koydu. ‘Hizaya gelmezsen, buradan vururum’ diyor.
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ercan Sadık İpekçi: Bu ceza, iktidarın medyayı hizaya sokma girişimlerinin bir parçası.
 Parlamento Muhabirleri Derneği Başkanı Göksel Bozkurt: Halka gazeteleri boykot çağrısı yapılmasının, basının hedef gösterilmesinin ardından ortaya çıkan bu tablo düşündürücü ve halkın haber alma hakkı adına tehlikeli bir yaklaşımdır. (anka, Radikal)