Financial Times: Erdoğan her şeyi göze aldı, medya üzerinde kontrolü artırıyor

Financial Times: Erdoğan her şeyi göze aldı, medya üzerinde kontrolü artırıyor
Financial Times: Erdoğan her şeyi göze aldı, medya üzerinde kontrolü artırıyor
Financial Times gazetesi, "Erdoğan, iktidarını güçlendirme amacıyla AKP'nin Kasım ayındaki seçimde yeniden Meclis'te çoğunluğu sağlaması için her şeyi göze almış durumda. Türkiye'nin güç durumdaki gazetecileri, onun muhalif sesleri bastırmak istediğinden şüphe duymuyor" diye yazdı...

RADİKAL - İngiliz Financial Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın Türkiye'de medya üzerinde kontrolü artırdığını yazdı.

BBC Türkçe servisinin aktardığına göre, gazetenin dış haberler sayfasında yer alan ve Financial Times'ın uluslararası ilişkiler editörü David Gardner'ın imzasını taşıyan haberin başlığı, "Erdoğan seçim öncesi eleştiriler bastırmak için medya üzerinde kontrolü artırıyor".

Aynı zamanda Financial Times'ın eski Türkiye muhabiri olan Gardner haberine iki gelişmeyi hatırlatarak başlıyor: ABD merkezli haber sitesi VICE için çalışan üç gazetecinin "terör" suçlamasıyla tutuklanmaları ve Bugün gazetesi ile televizyonunun da sahibi olan Koza İpek Holding'e düzenlenen baskın...

Financial Times, Bugün'e yönelik baskını, Aralık 2014'te Zaman medya grubuna düzenlenen baskına benzetiyor.

Gazetedeki haberden bazı bölümler şöyle:

'ERDOĞAN HER ŞEYİ GÖZE ALMIŞ DURUMDA'

"Sayın Erdoğan, iktidarını güçlendirme amacıyla AKP 'nin Kasım ayındaki seçimde yeniden Meclis'te çoğunluğu sağlaması için her şeyi göze almış durumda. Türkiye'nin güç durumdaki gazetecileri, onun muhalif sesleri bastırmak istediğinden şüphe duymuyor...

AKP Haziran ayındaki seçimde, Sayın Erdoğan'ın Türkiye'nin parlamenter sistemini icracı başkanlığa dayalı bir sistemle değiştirmesi için hedeflediği çoğunluğun çok gerisinde kalmıştı. Üstelik 18 sandalye ile Meclis'teki çoğunluğunu da yitirmişti. Yapılan kamuoyu araştırmaları ise AKP'nin Haziran'daki seçimden çok daha iyi bir sonuç alacağına dair bir işaret olmadığını gösteriyor.

Hatta bir kamuoyu araştırmasına göre, Haziran'daki başarısı ile Cumhurbaşkanının planının hayata geçirmesini engelleyen HDP'nin oyunu artırdığını gösteriyor. Ancak Ankara ile PKK arasındaki savaşın yeniden başlaması, Türkiye'de Kürt güneydoğu bölgesinin çoğunda neredeyse sıkıyönetime yol açtı. Bu da katılım oranına yönelik şüpheleri artırıyor.

İşte bu nedenle Türkiye'de görevine son verilen bir yorumcu, VICE'ın başına gelenlerin uluslararası medyaya, Kürt meselesindeki karışıklığa değinmemelerine yönelik bir uyarı olduğunu söylüyor. Bazıları da bu noktada VICE çalışanlarına yapılanları, Mısır'ın El Cezire Televizyonu çalışanı üç gazeteciye yaptıklarına benzetiyor. Avukatlar yakında, Koza İpek Holding'e yönelik mali denetim sonrası açılan soruşturma ile şirketin mal varlıklarına el konmasını, şirketin 'terör örgütü' olarak nitelendirilip faaliyetleri yasaklanan Gülen Cemaati ile ilişkilendirilmesini bekliyor."

'BAĞIMSIZ MEDYA VAHİM DURUMDA'

Financial Times, Türkiye'de bağımsız medyanın vahim bir durumda olduğunu vurgulayarak, ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House'un, 2013'ten bu yana Türkiye'de basının "özgür" olmadığı tespitinde bulunduğunu hatırlatıyor.