Fındığın çeri çöpü bile kazandıracak

Çevreden Sorumlu Vali Yardımcısı Haluk Nuri Ballı, Sakarya Valiliği'nin laboratuvarlarında fındık çotanağı ve dallarından doğal gübre üretmeyi başardıklarını ve formülünü de bir firmaya 300 bin YTL'ye sattıklarını açıkladı.

SAKARYA - Çevreden Sorumlu Vali Yardımcısı Haluk Nuri Ballı, Sakarya Valiliği'nin laboratuvarlarında fındık çotanağı ve dallarından doğal gübre üretmeyi başardıklarını ve formülünü de bir firmaya 300 bin YTL'ye sattıklarını açıkladı. Ancak bir kırgınlığı da dile getirmeden edemedi: "Kimse başarımızı alkışlamadı. Hatta yıllardır yapılamayan bir şeyi siz nasıl yaptığınız dediler."
Çotanak, fındığı çevreleyen yeşil kapsüle verilen isim. Fındıkta dünya lideri Türkiye, yılda 1.5 milyon ton fındık üretiyor. Geri kalan çotanaksa ancak altı ayda çürüyüp toprağa karışıyor. Çevre kirliliği yaratıyor,
içinde haşare ürüyor ve toprağı bozuyor.
Sakarya Çevre Koruma Vakfı mühendislerinin geliştirdiği formülse çotanağı 45 günde tamamen doğal gübreye dönüştürüyor. Altı ayra üretilen ilk 80 ton gübre tarla ve saksılarda olumlu sonuç vermiş. Ama Ballı'nın gözü çok daha yükseklerde. Sakarya'da yılda 300 bin ton çotanak çıktığını belirten Ballı, bundan da 100 bin ton yani 1.5 milyon metreküp verimsiz toprağı iyileştirebilecek miktarda piyasa değeriyle 154 milyon YTL'lik gübre elde edilebileceğini söyledi.
Ballı, "Formülün patent ve marka tescilini firma yapacak. Numuneyi Türkmenistan'daki ortaklarına götürmüş. Beğenilmiş. Türkmen ortaklarıyla yatırım yapmayı düşünüyorlar. Karasu ve Kocaali'de bir üretim yeri kurmayı düşündüklerini söylediler" dedi.