Fındıktan eve eli boş dönüyorlar

Fındık toplayıp kışlık geçimlerini sağlamak için haftalar önce yollara düşen binlerce tarım işçisi, Karadeniz'de hüsrana uğradı.

ORDU/ŞANLIURFA - Fındık toplayıp kışlık geçimlerini sağlamak için haftalar önce yollara düşen binlerce tarım işçisi, Karadeniz'de hüsrana uğradı. Toplayacak fındık olmayınca eve geri dönmeye başlayan işçiler umutlarını, Ege ve Akdeniz'de 15 Eylül'den itibaren toplanacak pamuğa bağladı.
Fındık sezonunun başlamasıyla birlikte Doğu ve Güneydoğu illerinden minibüslerle, kamyon kasalarında Ordu'ya gelen mevsimlik işçilerin umut yolculuğu kısa sürdü. İl Emniyet Müdürlüğü'nün kontrolünde Melet Irmağı havzasına yerleştirilen 11 bin fındık işçisinin sadece 4 bini iş bulabildi. İş bulanlar günlük ortalama 17.5 YTL'ye çalıştı. Bir süre daha iş bulma ümidiyle kentte kalan ve zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren yaklaşık 7 bin işçi ise yine minibüs ve kamyonlarla memleketlerine dönmeye başladı.
Şimdi yolculuk Adana'ya
67 yaşındaki Hasan Aloğlu, Ordu'ya Diyarbakır'dan gelmiş: "Ben yedi yıldır Ordu'ya fındık toplamaya gelirim. Çoluk çocuk, yaşlı genç her yıl yollara düşeriz. Ancak bu sene rekoltenin az oluşu yüzünden iş bulmadık. Tek bir bahçeye gittim ama orada da üç günde iş tamamlandı. Fındığın az olması bizi de şaşırttı. Şimdi önümüzdeki ay Adana'ya- Antalya'ya pamuk hasadına gideceğiz."
Ordu Ticaret Borsası Başkanı Necdet Gürsoy ise fındık rekoltesinin Giresun, Samsun, Trabzon, Sinop, Rize, Artvin, Düzce, Sakarya, Zonguldak, Kocaeli, Kastamonu, Bartın gibi illerde de azaldığını söyledi: "Ordu'da geçen sene 188 bin 60 ton olan kabuklu fındık rekoltesinin bu yıl 140 bin 300 ton civarlarında olması bekleniyor. Yani yaklaşık 50 bin tonluk bir azalma var. Türkiye geneline bakacak olursak, geçen yıl yine 650 bin ton olan kabuklu fındık rekoltesi, 2007 yılı fındığında 498 bin 712 ton olarak belirlendi. Bu da Karadeniz'de fındık toplamaya gelen mevsimlik işçilerin çoğunun işsiz kalmasına neden oldu."
Bu arada can güvenlikleri olmadan taşınan onlarca tarım işçisinin kazalarda ölmesinin ardından karayollarında denetimler artırıldı. Şanlıurfa'da Valilik tarım işçilerinin geçtiği güzergâhlarda uygulamaları sıkılaştırma kararı aldı. Kent merkezinde Mardin, Diyarbakır, Gaziantep ve Akçakale yollarında kontrol noktaları oluşturan trafik ekipleri, kamyon, kamyonet ve traktör gibi araçları durdurarak, tarım işçisi taşıyıp taşımadıklarını kontrol ediyor. Uygulama pamuk toplama sezonunun sonuna kadar sürecek
Aile planlaması anlatılıyor
Adana'da ise gezici sağlık ekipleri, birçok ilden kente gelen tarım işçilerine aile planlaması gibi konularda bilgi verip muayeneden geçiriyor.
Bebeklerin eksik aşılarını da tamamlayan gezici sağlık ekibi, Karataş ilçesine bağlı Kapı Köyü'ne gitti. Gittikleri birçok bölgede geçici tarım işçilerinin eş ve çocuklarına muayene izni vermemesi nedeniyle önce kadınlarla tandır başında sohbet ederek yakınlık kuran sağlıkçılar, daha sonra aile planlaması hakkında bilgi verdi. Çocuklara da şeker dağıtan görevliler, sağlık taramasını birçok bölgede kurdukları dostane ilişkiler sayesinde yürüttü. Sağlık ekibi, sıcak ilişkiler sonrası erkeklerin de katıldığı toplantıda aile planlamasını anlattı. Bu sırada gösterilen çizimler, cinsel organ resimleri, kadınları utandırdı. (dha, aa)