Firarda emekliliğe üstü kapalı açıklama

'Yüksekova çetesi' davasında 22 Mart tarihinde 27 yıl ağır hapse mahkûm olan Jandarma Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul'un, hakkındaki yakalama emrine rağmen emekli edilmesiyle ilgili tartışma sürüyor.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - 'Yüksekova çetesi' davasında 22 Mart tarihinde 27 yıl ağır hapse mahkûm olan Jandarma Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul'un, hakkındaki yakalama emrine rağmen emekli edilmesiyle ilgili tartışma sürüyor.
Radikal'in 11 Mayıs 2001 tarihli sayısında 'Firarda emeklilik keyfi'
başlığıyla duyurduğu haberle ilgili resmi bir açıklama yapmazken, Anadolu Ajansı (AA) dün 'Askeri yetkililer'e dayandırılan bir açıklamayı haberleştirdi.
Dava bitmeden 1.5 ay önce
Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
"Yurdakul 5 Nisan 2001 tarihinde (mahkûmiyetten iki hafta sonra) değil, 5 Şubat tarihinde (dava bitmeden 1.5 ay önce) emeklilik için başvurdu. Yurdakul'un emeklilik isteği Milli Savunma Bakanlığı tarafından 12 Mart tarihinde (mahkûmiyetten 10 gün önce) onaylanmıştır. Yurdakul hakkında bu tarihlerde kesinleşmiş bir hapis cezası bulunmamakta idi. (Cezanın Yargıtay'ca onanıp kesinleşmediği kastediliyor)"
Askeri yetkililer, firarda emeklilik işlemlerinin nasıl olup da tamamlanabildiği sorusuna da şu açıklamayı getirdi:
"Yurdakul'un, 5 Nisan'da emeklilik evrakı eşi tarafından Emekli Sandığı'na götürülmek üzere bakanlıktan teslim alınmıştır, söz konusu kişi 5 Nisan'da emekliliğini istememiştir. İşlemler bundan sonrası Emekli Sandığı'nca gerçekleştirilmiştir."
Neden yakalanamadı?
Firari binbaşının hakkındaki tutuklama kararı olmasına rağmen halen neden yakalanamadığına ilişkin bir açıklama yapılmaması ise dikkat çekerken, binbaşının mahkûmiyeti öğrenildiği andan itibaren,
emeklilik işlemlerinin askıya alınıp alınamayacağı, evrakları bakanlıktan alan eşinin bu konuda vekâleti bulunup bulunmadığı konusuna da açıklık getirilmedi.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  Anadolu

  ,

  YÜKSEKOVA