Firarda emeklilik keyfi

Görevdeydi ama...
Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul, 22 Mart 2001'de karara bağlanan Yüksekova davasında, 'çete kurmak, bombalamaya azmettirmek ve gasp'tan 27 yıla mahkûm oldu. Hakkında gıyabi tutuklama kararı verilen binbaşı, birliğinde görevli olmasına rağmen yakalanamadı.
Şipşak kararlar
Ancak, yakalanıp tutukevine konulması gereken Yurdakul, 5 Nisan'da emekliliğini istedi. Ortalama bir ay süren işlemler 13 günde tamamlandı ve binbaşı 18 Nisan'da emekli oldu; 9 milyar 799 milyon liralık ikramiyesiyle emeklilik maaşı bir banka şubesine yatırıldı.
Kollandı mı?
Yurdakul'un askeri ve sivil birimlerde yürütülen işlemleri nasıl takip ettiği, özellikle 'sabit adres' şartını nasıl aştığı bilinmiyor. Müdahil avukat Yaşar Altürk, "Kuralların çiğnendiği, sanığın kollandığı kaygısını taşıyoruz" dedi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA -'Yüksekova çetesi davasında Diyarbakır DGM tarafından mart ayında 27 yıl ağır hapse mahkum edilen binbaşı Mehmet Emin Yurdakul, aradan geçen sürede
'yakalanamadığı' gibi, firarda emekli edildi. Yakalanıp hapse konulması gereken çete hükümlüsü binbaşıya, 9 milyar 799 milyon lira emekli ikramiyesi ödendi, 282 milyon lira da emekli aylığı bağlandı.
Yüksekova Dağ Komando Taburu'nun eski komutanı binbaşı Yurdakul'un bazı köy korucularıyla subayların sanıkları arasında bulunduğu Yüksekova çetesi Davası Diyarbakır'da görülmüştü. PKK itirafçısı Kahraman Bilgiç'in jandarma istihbarat astsubay Hüseyin Oğuz'a verdiği ve Susurluk Komisyonu tutanaklarına da bu yolla aktarılan ifadeleri üzerine dava açılmıştı.
'Çete, azmettirme, gasp'
Sanıklar 'işkenceyle adam öldürmek, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, silahlı gasp, bombalama ve fidye almak'la suçlanmıştı.
22 Mart 2001'de biten yargılamada sanık binbaşı, adam öldürmek ve askeri araçla uyuşturucu ticareti suçlamalarından beraat ederken, 'suç işlemek amacıyla çete kurmak, Hakkâri'deki Şen Oteli'ni bombalamaya azmettirmek ve gasp' suçlarından toplam 27 yıl ağır hapse ve ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklanma cezasına mahkûm edilmişti.
Çete davasında Hakkâri Dağ Komando Tugayı'nın eski kurmay başkanı albay Hamdi Poyraz beraat ederken, itirafçı Kahraman Bilgiç de cezalandırılmıştı.
Diyarbakır DGM, mahkûmiyet kararıyla birlikte binbaşı Yurdakul hakkında gıyabi tutuklama kararı da çıkarmıştı. Binbaşı Yurdakul o tarihte Sivas'taki bir askeri birlikte görevliydi.
Ancak ne hapis kararının verildiği gün, ne de aradan geçen süre içinde binbaşı Yurdakul yakalanarak hapse konulabildi.
Ancak binbaşı firardayken emekli olmayı da başardı. Çete hükümlüsü binbaşının 5 Nisan 2001'de emeklilik başvurusu yaptığı, bunun işleme konulması üzerine de 18 Nisan 2001 tarihinde emekli olduğu ortaya çıktı. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü yetkilileri de emeklilik işleminin tamamlandığını açıkladı.
İkramiye hesabında
Emekli Sandığı 56-451-150 emeklilik
sicil numarası üzerinden yaptığı emeklilik işlemiyle, firarda olan binbaşı için Ziraat Bankası İstanbul Erenköy Şubesi'ne emeklilik ikramiyesi olarak 9 milyar 799 milyon 400 bin lira, emekli aylığı olarak da 281 milyon 940 bin lira yatırıldı.
'Kollandı mı' sorusu
Binbaşı Yurdakul'un, sabit ikamet adresi bildirmesi gerektiği halde nasıl emekli edildiği, soru işaretlerine yol açtı. Davanın müdahil avukatlarından Yaşar Altürk, "Bu işlemlerin yürütülmesinde bazı hukuk kurallarının çiğnendiği ve sanığın kollandığı kaygısını taşıyoruz" dedi.
Nasıl emekli olunur?

  • Emekli olmak isteyen askerin ocak ya da şubat ayında ilk birliğine başvurması gerekiyor.
  • Birlik, başvuruyu bağlı olduğu Kuvvet Komutanlığı'na (hava, deniz, kara) iletiyor.
  • İlgili Kuvvet Komutanlığı, bir ay içinde emeklilik talebine olumlu ya da olumsuz yanıt veriyor.
  • Emeklilik talep eden kişinin durumu uygun bulunduğu takdirde, Kuvvet Komutanlığı kanalıyla istek Emekli Sandığı'na iletiliyor.
  • Emekli Sandığı emeklilik talebini bir hafta içinde kesinleştirerek kişiye maaş bağlıyor.
  • Bu arada, emeklilik isteyen askeri yetkilinin, maaş bağlanabilmesi için ikamet adresini de sandığa bildirmesi gerekiyor.
  • Bütün bu işlemler 1-1.5 ayda tamamlanıyor.