Firardaki Nejat Daş'ın 13 yıllık macerası İstanbul'da sona erdi

Türkiye tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonlarından biri 10 Aralık 1992'de yapıldı. Operasyonu Türk ve ABD Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ortak düzenledi. Hedef Akdeniz sularında uyuşturucu yüklü 'Kısmetim-1' gemisiydi.

İSTANBUL - Türkiye tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonlarından biri 10 Aralık 1992'de yapıldı. Operasyonu Türk ve ABD Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ortak düzenledi. Hedef Akdeniz sularında uyuşturucu yüklü 'Kısmetim-1' gemisiydi. Gemi kuşatıldı. Ancak 3 ton 100 kilo baz morfin yüklü olduğu sanılan gemi, mürettebatı tarafından Kıbrıs açıklarında batırıldı. 7 Ocak 1993'te bu kez 'Lucky-S' gemisine baskın yapıldı. İçinde 13 ton uyuşturucu olduğu sanılan gemi batırılmadan ele geçirildi. İki olayın ortak bir 'kilit ismi' vardı: Nejat Daş.
Daş, 15 Kasım 1992'de yakalandı. 8 Kasım 1994 tarihli duruşma için Sinop Cezaevi'nden İstanbul'a getirilirken firar ederek yurtdışına kaçtı. Bu arada gıyaben yargılandığı iki davadan toplam 25 yıl sekiz ay ceza aldı.
İspanya'da da uslanmadı
Kırmızı Bülten'le aranan Daş, 1997 Temmuz'unda İspanya'nın başkenti Madrid'de 14 kilo eroinle yakalandı. Türkiye iadesini istedi ancak kabul edilmedi. İspanya 2003'te Daş'ı serbest bıraktı. Ancak aynı yılın aralık ayında Daş bu kez de 70 kilo uyuşturucunun ele geçirildiği operasyonla yeniden tutuklandı. Türkiye yeniden iade işlemlerine başladı.
Nejat Daş'ın macerası dün sona erdi. İspanya'nın iadesine karar verdiği Daş, iki interpol görevlisinin refakatinde dün İstanbul'a getirildi ve tutuklanarak cezaevine gönderildi.