Firari Erhan Tuncel konuştu: Dink cinayetinde jandarmanın rolü büyük

Firari Erhan Tuncel konuştu: Dink cinayetinde jandarmanın rolü büyük
Firari Erhan Tuncel konuştu: Dink cinayetinde jandarmanın rolü büyük
Hakkında cinayete iştirak suçundan yakalama kararı bulunan 'Büyük Abi' lakaplı Erhan Tuncel, "Savunmam bitince teslim olacağım. İrtibatta olduğum isimleri açıklayacağım. Dink cinayetinde jandarmanın rolü büyük" dedi.

Hakkında yakalama kararı çıkartılan, katledilen gazeteci Hrant Dink cinayeti davasının ‘Büyük Abi’si Erhan Tuncel, Star gazetesinden Helin Şahin’e konuştu. Bir evde tek başına yaşayan Tuncel, “Kaçmıyorum” diyerek yeni belgeler sunacağı bir savunma hazırladığını ve yakında teslim olacağını söyledi.

15 GÜN İÇİNDE TESLİM OLACAĞIM
Yargıtay’ın, Dink davası kararını bozma gerekçesine dayanılarak İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yeniden açılan davada hakkında yakalama kararı çıkartılmasının hukuki olmadığını savunan Tuncel, “Kaçmıyorum. AİHM’e kapsamlı bir dilekçe ile yeni savunmamı hazırlıyorum. 15 gün içinde bitirmeyi düşünüyorum. Tamamladıktan sonra hemen teslim olacağım” dedi. Tuncel, AİHM’e vereceği dilekçesinin içeriğiyle ilgili şunları söyledi: “Kimliğimin deşifre edilmesi, sanık konumuna sokulmam, gayri-resmi dinlenmem cinayetin planlandığına dair tüm istihbaratları vermeme rağmen eylemin şahsıma yıkılması ve uzun tutukluluk süresi ile lehimde olan hususların kararlara yansımamasını kapsayacak. AİHM daha önce verdiği Dink kararında 5 maddeden Türkiye ’yi mahkum etmişti.”

ERGENEKON ÜSTÜ YAPILANMA VAR
Erhan Tuncel, “Dink cinayeti gösteriyor ki devlet içinde Ergenekon üstü bir yapılanma var ve bu cinayetin aydınlatılması sürekli engelleniyor. Ben burada çok küçük bir parçayım” diye konuştu. Av. Fethiye Çetin’in kitabını da okuduğunu anlatan Tuncel, “Çetin, Ergenekon’u aşan bir yapının parmak izlerini kendi bulduğu kayıtlarla deşifre etmiş” dedi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Tuncel hakkında “Kasten öldürmeye azmettirme” suçundan verilen beraat hükmünü, Dink’in öldürülmesi suçuna iştirak ettiği gerekçesiyle bozmuştu.

DEVLETLE İLGİSİ YOK JANDARMAYI İNCELEYİN
Yakalama kararının hukuksuz olduğunu iddia eden Erhan Tuncel, “Hakkımda tutuklama kararı çıkarsa diğer sanıklar da da tutuklanmalı. Çünkü bozma kararı onları da kapsıyor. Savunmamda irtibatlı olduğum Trabzon polisi ile ilgili bilgiler vereceğim.
Mahkemeye Emniyet Yardımcı İstihbarat Elemanı olma sürecimle ilgili belgeler sunacağım. Trabzon Jandarmasının bu davada irdelenmesi lazım. Cinayetteki rolleri büyük” dedi. Cinayetin bundan sonraki yargılamayla da tüm unsurlarıyla aydınlanamayacağını öne süren Erhan Tuncel şunları söyledi: “Bu Ergenekon üstü bir yapının işi. Erhan Tuncel eşittir Hrant Dink cinayeti tablosu tamamen yanlıştır. Bu cinayetin devlet ile ilgisi yok.”

KIRMIZI PAZARTESİ’Yİ YAZIYORUM
Tek başına yaşadığı bir evde savunmasını yazdığını belirten Erhan Tuncel, “Hrant Dink’in öldürülmesi tıpkı Gabriel Garcia Marquez’in Kırmızı Pazartesi kitabındaki cinayet gibidir. Marquez, bir cinayetin göz göre göre nasıl yaşandığını anlatıyor. Dink’in tehdit edildiğini herkes biliyordu. Ama engel olunmadı. Ben şimdi Kırmızı Pazartesi’yi yazıyorum” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/115683611568366

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  GERÇEKLERİ AÇIKLAMAYARAK İÇERDE ÇÜRÜMEYİ GÖZE ALANLAR. - m.rozbilen

  Ne uğruna? Bir hiç uğruna yıllarca içerde yatmayı göze alanlar, ya aptal ya da gözü kara insanlardır.Bu saatten sonra kaybedecek neleri var? Genç yaşta içeri gir,eğer firar etmediysen yaşlı bir bunak olarak dışarı çıkarsın.20 yıl,30 yıl dile kolay.Ünlü bir düşünür "kaybedecek bir şeyi kalmayanlardan kendini kolla" diyor.Yasin Hayal ve arkadaşları ne uğruna yatıyorlar? Kim onları azmettirdi? İşin arkasında kim veya kimler var? Açıklamadılar.Sözüm ona kendilerini vatanperver görüyorlar.Bu işi vatan için yaptıklarını düşünüyorlar. Çünkü birileri onları öyle eğitti. Anlaşılan Erhan Tuncel işin farkına vardı.Şimdi gerçekleri anlatacağını söylüyor.Zira hayatını karartacak hiç bir sebep ona dost değildir.Adalet ise artık küçük ve değersiz ayrıntılar yerine gerçekleri ortaya çıkaracak detaylara ulaşmalı ve azmettirenlerin cezalandırılması yönüne gitmelidir.Tabir caiz ise "birbirimize el ense çekip" kaçak güreş tutmayalım.

  hırant dink olayı planlı projeli hazırlanmış bir tertip olduğu açık. - okkes cavus

  Erhan Tuncel in bu ima yollu açıklamaları birilerine beni kurtarın yoksa konuşurum demesi, biraz kendisini de riske atıyor gibi. çün ki Hırantı katleden caniler çok örgütlü gibi konuşmaması için erhanı sustura bilirler. erhan madem her şeyi biliyor, şimdi yalnızlaştığını görerek mi bu itiraflarda bulunuyor. neden içeride iken veya ilk ifadesinde insanca bildiği herşeyi anlatmadı. tabiiki bu olay sıradan bir iki kişinin yapacağı olay olmadığı ortada. her ne kadar örgüt yok densede , Malatya zirve olayı Hırant olayı büyük bir organizenin işi olduğunu Erhan ın imalarıda olayların zinciride gösteriyor. yasa uygulayıcılar bu olayı ciddiye alacağına inanıyorum....

  Suçlunun keyfini bekleyen adalet - Cigdem_A

  O senin yazıyorum dediğini Nedim Şener Kırmızı Cuma olarak yazdı zaten "Büyük Abi".Ve devletle ilgisi olmadığını söylediğin bu cinayetin nasıl da Trabzon polisi,İstanbul polisi, Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Jandarma'nın bilgisi dahilinde olduğunu yazdı. Yani bu cinayetin nasıl devlet eliyle işlendiğini açıkladı.

  katillerden yazar çıkarttınız - fıratın yılmaz

  yakında savaş ve barışı aşan bir destan yazıyorum ve suç ve cezanın benzeri şekilde teslim oluyorum derse de şaşırmayız.

  ... - serhatu

  Tabii ki jandarmanın rolü büyük , emniyetin de olduğu gibi.. Anlaşılan o ki Tuncel ve emniyet istihbarat ,kendilerini bu işten sıyırıp suçu jandarmanın üstüne yıkma peşinde.Çünkü Emniyetle , iktidarın ilişkisi ortada.Eminim şu anda jandarmanın merkezde olduğu bir senaryonun planları üzerinde çalışıyorlar.Bu senaryolara yabancı değiller.Bu aralar , jandarma yetkililerinin bilgisayarlarından silinmiş dosyalar çıkarsa hiç şaşırmam.

  Kullan kullan at - qommagene

  Bu yazı için söylenecek pek çok şey var ancak en önemli olanı nedir derseniz, Büyük Abi gibi binlerce insan böylesi güçlerce kullanılıp bir köşeye atılıyorlar. Bence en önemli mesaj budur halen de kendilerini vatan millet sevdasıyla hizmete devam edenler için dikkate alınması gereken bir mesajdır.