Firari PKK'lılar yakalandı

Firari PKK'lılar yakalandı
Firari PKK'lılar yakalandı
Bingöl M Tipi Cezaevi'nde tünel kazarak kaçarak firar eden 14'ü hükümlü 18 PKK'lı kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta PKK sığınaklarının bulunduğu Karacehennem Ormanları'nda silahsız olarak yakalandı.

Bingöl M Tipi Cezaevi'nde tünel kazarak kaçarak firar eden 14'ü hükümlü 18 PKK 'lı bu sabah saatlerine güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta PKK sığınaklarının bulunduğu Karacehennem Ormanları'nda silahsız olarak yakalandı. BİNGÖL - Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi'nden tünel kazan PKK'lılar Baran Günana, Selami Kızıl, Diren Yaşa, Veli Taşkıran, Şeref Gülen, Ahmet Oyunlu, Ramazan Benice, Rıdvan İpek, Ali Nergis, Devrim Kavak, Diyar Kaydu, Ekrem Taş, Hüseyin Barsak, İbrahim Engin, Emrah Ubiç, Cemil Doster, Osman Kılıç ve Ozan Alpkaya dün firar etti.İHA'LAR TAKİP ETTİ


Firarın ortaya çıkması ardından kaçan PKK'lıları yakalamak için geniş kapsamlı operasyon başlatıldı. Kaçan PKK'lıların kırsal alanlarda daha önce nerelerde faaliyet gösterdikleri detaylı incelenerek, iyi bildikleri bu bölgelere gidebilecekleri değerlendirildi. Jandarma ekipleri, PKK'lıların daha önce kırsal alanda barındıkları yerlerı tek tek tespit edince, İnsansız Hava Aracı (İHA) devreye sokuldu. İHA'lar firari PKK'lıların izlerini sürerken, Kobra tipi taarruz helikopterleri gözetleme uçuşu gerçekleştirdi.

Bakan Güler: Bingöl'deki firara içeriden destek verilmiş olabilir

 

ÖZEL HAREKAT TİMLERİ İNDİRİLDİ


Belirlenen alanlara Sikorsky helikopterlerle Jandarma Özel Harekat Timleri indirildi. Timler, firari PKK'lıların izini saatlerce sürdü. İHA'lar PKK'lıları izine kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Mergimir Dağı'nda bulunan Ortaçanak Köyü yakınlarındaki Karacehennem Ormanları'nda tespit etti. PKK'lıların bulunduğu alanların çevresi gece yarısı devreye sokulan Süper Kobra helikopterler tarafından bombalayarak, hareket alanları kısıtlandı.


SİLAHSIZ YAKALANDILAR


Sık ormanlık alana sahip bölgede Jandarma Özel Harekat Timleri sürdürdüğü operasyonda bugün saat 09.30 sıralarında düzenlediği operasyonda Ozan Alpkaya dışındaki 17 PKK'lıyı yakaladı. Üzerlerinde silah bulunmayan ve güvenlik güçlerine karşı koyamadıkları belirtilen 17 PKK'lı etkisiz hale getirildi. Jandarma timleri kaçan diğer PKK'l Ozan Alpkaya da bölgede yaklaşık 1 saat süren bir operasyon sonunda yakaladı. Yakalanan PKK'lılar Bingöl İl Jandarma Komutanlığı'na getirildi.
Bingöl'de kaçan PKK'lıların izi kırsal alanda sürdüğü sırada kent merkezinde de gece boyunca çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Kentin giriş ve çıkışları tutularak, tüm araçlar didik didik arandı.


PKK'NIN BARINMA ALANLARI BULUNUYOR


Bingöl M Tipi Cezaevi'nden firar eden 18 PKK'lının yürüyerek, Karacahennem Ormanları bölgesine gittikleri belirtildi. Firarilerin gittikleri Karacehennem Ormanları'nda PKK'lıların sığınakları bulunduğu sık ağaçlıktan oluştuğu belirtildi.


BAKAN GÜLER: GECE YERLERİ TESPİT EDİLDİ


İçişleri Bakanı Muammer Güler, Bingöl M Tipi Cezaevi'nden firan eden PKK'lı 14 mahkum ve 4 tutuklu ile ilgili gece boyunca sürdürülen takibin sonuç verdiğini ve bunların Ortaçanak Köyü yakınlarında bu sabah silahsız yakalandıklarını açıkladı. Bakan Güler, "Gece yarısından itibaren yerleri tespit edildi. Gece boyu devamlı bana bilgi aktarımı yapıldı. Bu sabah alınacaklarını biliyordum. Etrafları sarıldı ve 17'si bu sabah silahsız alındı. 1'inin de yeri tespit edildi ve kısa süre sonra o da alındı. Jandarmayı kutluyorum. Cezaevindeki firar ie ilgili iç ve dış güvenlik konusu ile ilgili ayrı araştırma yapılıyor" dedi. (dha/Ferit DEMİR-Şahismail GEZİCİ-Gülbin YILDIZ-Adil ÖNAL)


  http://www.radikal.com.tr/1152603115260312

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Emeğe yazık - Can Ercan

  Öyle uzun bir tünel için aylarca uğraştıktan sonra, güneşi gör ve hemen yakalanç Emeğe yazık. Neyseki çatışma, ölüm flan olmadı.

  Demirtaş, Baydemir? - RadikalGokhan

  Sayın Selahattin Demirtaş ve Osman Baydemir'den dünkü gibi neşeli tweetler bekliyoruz. Hadi bakalım.

  TUHAF BİR SERÜVEN - pispor

  tünel kazacaksın günlerce planlı programlı kaçtıktan sonrada hepsini bir arada bir derede eli ile koymuş gibi yakalayacaksın bu kadarında da pes doğrusu

  Karakol yapmaya devam - Gılgameş

  PKK çekilmeye başlamıştı, ancak devletin bu çekilmeden doğan boşluğu nasıl kullandığını biliyoruz. Meydana gelen olay tüm yazdıklarımızın doğruluğunu kanıtlıyor. Biz hala bekliyoruz. Bir adım atılacak mı diye!

  kesin tayyip'tir. - likapa

  kesin tayyip erdoğan kaçırttı onları cezaevinden, sonra da pişman olup gidin tekrar dağdan alın dedi ve aldılar:) sahi ayakkabıları üzerlerinde miydi merak ettim?

  "Hevaller" yorumlarınız nerde? - Ad Honorem Dei

  PeKeKe'liler dün firar ettiğinde, yorumcuların çoğu ve eşbaşkan Demirtaş dalga geçmişti, Apo'nun çekilin çağrısına uydular diye. Hadi şimdi de ti'ye alın ve dalga geçin. Herhalde İmralı teslim olun dedi, bunlar da teslim oldu. Müzakereler ve barış ortamı her türlü soruna rağmen sürerken bu firarla ne amaçlandı, ben anlamadım. Devlet'in derin bir operasyonu mu, PeKeKe'nin güç gösterisi mi belli değil.

  ... - isakent

  gurur duydum işte budur emeği geçenlere şükranlarımı sunarım