Fırat nehrinde taşma tehlikesi

Keban ve Atatürk Barajı'nda su seviyesi yükseldi. Kapaklar açılacağı için Fırat nehri kenarındaki yerleşim bölgelerinde oturanlar uyarıldı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan yağışlar sonucu Atatürk Barajı'nda su seviyesinin yükseldiği bildirildi.
Devlet Su İşleri (DSİ) 15'inci Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, son haftalarda etkili yağışların ardından Atatürk Barajı'ndaki su kodu 537'ye yükseldi. Yetkililer, Keban Barajı'nda su seviyesinin yükselmesi nedeniyle kapakların açılacağını, bu nedenle Atatürk Barajı'nda da kapakların açılması gerektiğini belirttiler. Yaklaşık 2 bin metreküp suyun dışarı verileceğini ifade eden yetkililer, halen su kodunun 537 olduğunu kaydettiler.
Bu arada, Fırat Nehri çevresindeki ilçe ve köylerde gerekli uyarıların yapıldığı belirtildi. Şanlıurfa Valisi Şükrü Kocatepe, vatandaşları baraj çevresine yaklaşmamaları konusunda uyardıklarını söyledi. Kocatepe, su kodunun yüksek seviyede olduğunu, baraj kapaklarının açılmasının ise Şanlıurfa kent merkezinde herhangi bir risk oluşturmayacağını kaydetti. Birecik Kaymakamlığı, belediye ve cami hoparlörleri aracılığıyla vatandaşlara baraj çevresine yaklaşmamaları için uyarıda bulunuyor. Bölgedeki Jandarma ekipleri ise baraj çevresindeki köy ve yerleşim birimlerini dolaşarak, vatandaşları uyarıyor. Bazı köyler ile risk taşıyan diğer yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlar ise uyarılar üzerine evlerini boşaltıyor.