Fırat'ın cenazesini DTP lideri Türk uğurladı

Fırat'ın cenazesini DTP lideri Türk uğurladı
Fırat'ın cenazesini DTP lideri Türk uğurladı
Hak-Par Onursal Genel Başkanı Abdülmelik Fırat'ın cenazesi Erzunrum'un Kolhisar Köyü'ne gönderildiHak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Onursal Genel Başkanı ve eski milletvekili Abdülmelik Fırat’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere doğum yeri olan Erzurum’un Hınıs İlçesi Kolhisar Köyü’ne gönderildi  Partililer ve akrabaları, Fırat’ın cenazesini almak için sabah saatlerinde Güven Hastanesi önünde bir araya geldi.
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Güven Hastanesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, "halkının mücadelesini ruhunda hisseden Fırat’a karşı herkesin insani ve ahlaki borcu olduğunu" söyledi. İnsanların bugün onu uğurlarken hastane önünde toplanmasının Fırat’ın kendi halkıyla ne kadar doğru bir ilişki kurduğunun göstergesi olduğunu ifade eden Türk, şöyle konuştu: "Mazlumların mücadelesini yapmak kutsal bir görevdir. Mazlum halkının mücadelesi için zindanları, sürgünleri yaşayan bir insandı. Hepimiz halkımızın onurlu mücadelesinin arkasında olacağız. Halkımızın taleplerinin gerçekleşmesi için mücadele edeceğiz. Bu mücadelemizde çok değerli büyüklerimizi hep rehber olarak alacağız."
Fırat’ın oğlu Abdülkadir Fırat da "halkını hiçbir zaman yalnız bırakmayan" babası için Allah’tan rahmet dileğinde bulundu. Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Bayram Bozyel ise Fırat’ın Kürt halkının geçen yüzyılda yetiştirdiği en değerli filozoflar ve aydınlardan biri olduğunu söyledi.
"Böyle bir dehayı kaybetmek acı veriyor" diyen Bozyel, Fırat’ın arkadaşı olmaktan, onunla aynı düşünceleri paylaşmaktan gurur duyduğunu ifade etti.
Fırat’ın sürgünlerle örülü bir yaşam sürdüğünü anlatan Bozyel, "Ömrü boyunca Kürt sorununun barış içinde çözülmesi için çaba harcadı ama buna ömrü vefa etmedi. Bize barışçı ve cesaretli olmamızı öğretti" diye konuştu.
Fırat’ın yeğeni Kasım Fırat da Abdülmelik Fırat’ın "ruhunda direniş" bulunduğunu söyledi. Fırat’ın sürekli söylediği "yaşamak direnmektir" sözünü Kürtçe olarak aktaran Kasım Fırat, "Bu bizim için düstur oldu" dedi.
Fırat’ın cenazesi yapılan duanın ardından cenaze arabasına konularak toprağa verilmek üzere doğum yeri olan Erzurum’un Hınıs İlçesi Kolhisar Köyü’ne götürüldü.
Cenazesinin hastaneden alınması sırasında Abdülmelik Fırat’ın diğer oğlu Abidin Fırat, yakınları, DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve çok sayıda partili de bulundu.(aa)