Fırat'ın tek hayali barışı görmekti, ömrü yetmedi

Fırat'ın tek hayali barışı görmekti, ömrü yetmedi
Fırat'ın tek hayali barışı görmekti, ömrü yetmedi

HAK-PARGenel Başkanı Abdülmelik Fırat şiddete ve PKK?ya karşı çıkmasına karşın defalarca yargılandı. Fırat, DTP?yi de çözüm istememekle suçlamıştı.

'Tek hayalim Kürt sorununun çözümünü görmek' diyen, Şeyh Sait'in torunu, HAK -PAR Başkanı Abdülmelik Fırat 75 yaşında öldü
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - 13 Nisan 1925’de isyan eden Şeyh Said’in torunu, Kürt siyasetinin duayen ismi Abdülmelik Fırat, tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde 75 yaşında kalp yetmezliğinden vefat etti. ‘Sürgün’ kavramıyla daha iki yaşındayken tanışan, ömrünü Kürtlerin demokratik haklarını kazanmasına adayan Fırat, hayattaki en büyük hayalinin Kürt sorununun çözümünü görmek olduğunu söylüyordu.
‘Kürtlerin bilgesi’ olarak da anılan Abdülmelik Fırat, 1934’de Erzurum’un Kolhisar köyünde doğduğunda, dedesi Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük isyanlarından birini başlattığı için çoktan asılmıştı bile. Fırat, daha 2 yaşındayken ailesi sürgüne gönderildi. Sonra iki sürgün daha yaşadılar. Anılarında Abdülmelik Fırat, iki yaşında sürgüne gittiği yılları şöyle anlatmıştı:
“1935’te ailemiz ikinci sürgüne tabi tutuldu. Ben iki yaşındaydım. Tabii ben o yılları, sürekli dinledim annemden, babamdan. Daha sonra sürgüne giderkenki halimi bir fotoğrafta gördüm. Sürgüne gönderildiğimiz gün bir hatıra fotoğrafı çekilmiş; iki yaşındayım, entarim var ve ayağım çıplak. Böyle perişan durumda bizi tekrar sürüyorlar. Bu sefer Erzurum’dan, Trakya’ya sürüyorlar. İlkin Edirne’nin Vize ilçesinin Sergen ve Midye köylerine verilmişiz. Sonra amcamlar itiraz etmiş; ‘Biz hepimiz akrabayız, kardeşiz, amca çocuklarıyız, bizi bir araya verin’ diye. Kabul etmemişler ve bizi ikiye ayırmışlar. Uzun süre sonra da Sergen’de toplamışlar.”
Fırat, 23 yaşındayken Demokrat Parti’den, yaşını büyüterek Meclis’e girdi. 27 Mayıs İhtilali’nde tutuklandı. İdamla yargılandı, ‘içerden’ üç yıl sonra çıkabildi. Siyasetten fiili olarak uzak kalmasına karşın Kürt sorununun çözümü yolunda aktif bir hayat sürdü. 1991’de Erzurum’dan Doğru Yol Partisi milletvekili seçilen Fırat, hükümetin Kürt politikasıyla ters düşerek istifa etti. 2002 yılında da Hak ve Özgürlük Partisi’ni (HAK-PAR) kurdu. Devletle yıldızı barışmayan Fırat, PKK’ya soğuk durdu. Bir röportajında “DEP-HADEP-DEHAP gibi partiler PKK’nın kurdurttuğu partilerdir. Bize göre PKK’yı kurduran gladyo-derin devlettir” demişti. “Kemalist sistem Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğunda, Kürtlere verdiği sözleri tutmamıştır”  diyen Fırat, federatif sistemi savunuyordu.
Fırat’ın cenazesi bugün Erzurum’un Kolhisar köyüne götürülecek. Fırat, yarın öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazının ardından aile mezarlığına defnedilecek. Fırat’ın, dedesi Şeyh Said’in mezarı ise memleketi Erzurum’da değil asıldığı yer olan Diyarbakır’da bulunuyor. Fırat, dedesinin mezarının üzerine CHP’nin tek iktidarı parti döneminde Halkevi yapıldığını söylemişti.
Fırat’ın oğlu Abidin Fırat, “Hep doğruları söylemeye çalıştı. Hiçbir zaman ayrımcılığı yoktu. Tüm dilleri, renkleri, Allah’ın yarattığı her şeyi kabul ederdi” diye konuştu.

Erdoğan’dan taziye mesajı
Başbakan Erdoğan, Fırat’ın ailesine taziye telgrafı gönderdi ve daha sonra da telefonla arayarak başsağlığı dileklerini iletti. TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, DSP Genel Başkanı Masum Türker ile SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş başsağlığı mesajı yayınladı.